Pinturault selhal a Faivre má zlatý double, Krýzl skončil v obřím slalomu devatenáctý

Vynikající jízdou ozdobil Francouz Alexis Pinturault první kolo obřího slalomu na mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo, ale o "bezpečný" náskok přišel. Do cíle druhého totiž nečekaně nedojel a ze zisku nejcennějšího kovu se proto radoval krajan Mathieu Faivre, který navázal na triumf z paralelního slalomu. Kryštof Krýzl, jediný z trojice Čechů, kteří dokončili úvodní kolo, obsadil 19. místo.

Mathieu Faivre v cíli zlatého obřího slalomu na MS
zdroj: AP autor: Giovanni Auletta

Devětadvacetiletý Faivre si dojel na extrémně náročné trati pro další zlato ze čtvrtého místa po prvním kole. Vítěz posledních tří obřích slalomů ve Světovém poháru Pinturault kousal zklamání - v této disciplíně už má čtyři medaile z MS i ZOH, ale triumf mu opět unikl.

Stříbro nečekaně získal domácí Ital Luca de Aliprandini, jenž na Faivrea ztratil 63 setin. Bronz uzmul z šesté pozice po prvním kole vítěz pondělní kombinace Marco Schwarz a vybojoval pro Rakousko jubilejní 300. medaili v historii MS.

Čtyřiatřicetiletý Krýzl zaostal za Faivrem o 4,78 sekundy. Na svém devátém světovém šampionátu zaznamenal v této disciplíně nejlepší výsledek, jeho maximem v obřím slalomu bylo dosud 22. místo z roku 2009.

Právě dvaadvacátý byl nejzkušenější český reprezentant po úvodním kole a chtěl zaútočit na elitní patnáctku, v cíli své druhé jízdy byl ale až pátý. Do top 20 se nakonec posunul po výpadcích lyžařů startujících po něm.

"Mám z toho spíše pozitivní pocity, ale i zklamání tam je. Mohl jsem z toho vytěžit víc. Pak by to bylo na oslavu, takhle je to dobré a jde se dál. Těším se na slalom," řekl v České televizi Krýzl. Jeho dva reprezentační kolegové Jan Zabystřan a Ondřej Berndt nedokončili první kolo.

Faivre má po dnešním triumfu na svém kontě více světových titulů než vítězství ve SP, v němž vyhrál pouze jeden závod v roce 2016. Obří slalom na MS ovládl jako první Francouz od roku 1968, kdy to v rámci ZOH v Grenoblu dokázal legendární Jean-Claude Killy.

"Jde mi z toho hlava kolem. Těžko chápat, co se tu děje. Kvůli výpadku Alexise bylo nejprve trochu těžké si to vychutnat. Ale jsem pyšný na svůj výkon. Na lyžích se posledních pár týdnů cítím opravdu dobře. Prostě jsem se jen snažil útočit, i když jsem udělal chyby," komentoval jeden z hrdinů letošního šampionátu Faivre.

Mistrovství světa v alpském lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Muži - obří slalom: 1. Faivre (Fr.) 2:37,25 (1:18,13+1:19,12), 2. De Aliprandini (It.) -0,63 (1:17,95+1:19,93), 3. Schwarz (Rak.) -0,87 (1:19,11+1:19,01), 4. Zubčič (Chorv.) -1,59 (1:19,67+1:19,17), 5. Meillard (Švýc.) -1,77 (1:18,80+1:20,22), 6. Kranjec (Slovin.) -1,83 (1:19,37+1:19,71), 7. Luitz (Něm.) -1,99 (1:19,63+1:19,61), 8. Adam Žampa (SR) -2,48 (1:20,71+1:19,02), 9. Kristoffersen (Nor.) -2,53 (1:19,87+1:19,91), 10. Leitinger (Rak.) -2,87 (1:19,70+1:20,42), ...19. Krýzl -4,78 (1:21,14+1:20,89), Zabystřan a Berndt (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.