Buly - debata expertů

Paris je králem Bormia, po sjezdu si podmanil i superobří slalom

Všude dobře, doma nejlíp. Ital Dominik Paris vyhrál v Bormiu po pátečním sjezdu Světového poháru i sobotní superobří slalom. Devětadvacetiletý lyžař porazil v závěrečném závodu roku 2018 o setinu sekundy olympijského šampiona Matthiase Mayera z Rakouska.

Dominik Paris se raduje z vítězství v Bormiu
zdroj: AP autor: Alessandro Trovati

Paris startoval až po Mayerovi a na všech mezičasech byl pomalejší, na tom posledním před cílem dokonce o 33 setin sekundy. Závěr však rodák z Merana zvládl na těžké sjezdovce Stelvio skvěle a nejtěsnějším rozdílem se radoval z triumfu.

"Jedna setina na takový těžký závod? To je fakt hodně málo," uvedl Paris, který načal druhou desítku kariérních vítězství. "Dole se toho dá ještě hodně získat, po skoku rozhoduje každý kilometr v hodině. Prostě jsem se z toho snažil dostat maximum," dodal.

Třetí pozici obsadil s odstupem 46 setin sekundy Nor Aleksander Aamodt Kilde, jehož krajan Aksel Lund Svindal se navzdory umístění v poli poražených udržel v čele hodnocení disciplíny.

Ital Paris vyhrál v Bormiu také superobří slalom

Světový pohár celkově vede král technických disciplín Marcel Hirscher z Rakouska, který v Bormiu nestartoval.

Seriál pokračuje hned v úterý novoročním paralelním slalomem mužů a žen v Oslu.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Bormiu (Itálie):

Muži - superobří slalom: 1. Paris (It.) 1:29,95, 2. Mayer (Rak.) -0,01, 3. Kilde (Nor.) -0,46, 4. Kriechmayr -0,50, 5. Franz (oba Rak.) -0,80, 6. Feuz (Švýc.) -0,86, 7. Sejersted (Nor.) -0,94, 8. Odermatt (Švýc.) -1,18, 9. Clarey (Fr.) -1,20, 10. M. Caviezel (Švýc.) -1,23.

Průběžné pořadí super-G (po 4 z 8 závodů): 1. Svindal (Nor.) 219, 2. M. Caviezel 190, 3. Mayer 188, 4. Kilde 187, 5. Kriechmayr a Jansrud (Nor.) oba 186.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 41 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 620, 2. Franz 408, 3. Kilde 392, 4. Svindal 369, 5. Paris 366, 6. Feuz 353.