Buly - debata expertů

Obří slalom v Söldenu vyhrál Hirscher, Bank druhé kolo nedojel

Sölden (Rakousko) – Obří slalom v Söldenu vyhrál na úvod sezony Světového poháru Marcel Hirscher, obhájce celkového vítězství v seriálu, a stal se prvním rakouským vítězem tradičního klání na domácí trati po devíti letech. Hirscher soupeře deklasoval rozdílem třídy, druhý byl se ztrátou 1,58 sekundy Němec Fritz Dopfer, třetí místo obsadil Francouz Alexis Pinturault, který na vítěze ztratil už více než dvě sekundy.

Marcel Hirscher
zdroj: ČTK/AP

Ondřej Bank postoupil do druhého kola z 23. místa se ztrátou 3,48 sekundy a měl velkou šanci v této disciplíně zajet nejlepší výsledek za poslední tři roky. Jenže pátému muži z olympijského závodu v Soči zhruba uprostřed trati v pravotočivé zatáčce vypadla spodní lyže, Bank tak do cíle nedojel a nezískal žádné body. "Byla tam díra z předchozího kola a ta mě připravila o lyži," litoval dlouhodobě nejlepší český sjezdař.

Český reprezentant nebyl spokojený už s první jízdou. "Nebyla moc povedená. V tréninku jsem jezdil dobře, ale z této jízdy jsem měl opravdu špatný pocit. Jel jsem prostě blbě," prohlásil. "Já to tady opravdu nemám rád, ten kopec je vražedný," uvedl Bank, který jel naposledy obří slalom na olympiádě v Soči. "A to už je docela dlouhá doba," uznal.

Druhé kolo se nevydařilo Tedu Ligetymu z USA, držiteli malého křišťálového glóbu z minulé sezony právě za obří slalom. Dvojnásobný olympijský vítěz byl sice po prvním kole druhý jen 19 setin za Hirscherem, ale po rychlé jízdě na strmém svahu udělal chybu ve spodní mírnější části a nakonec se propadl na desáté místo s mankem více než tři sekundy na Rakušana.

Posledním domácím závodníkem, který vyhrál obří slalom v Söldenu, byl v roce 2005 legendární Hermann Maier. V posledních třech letech ovládl závod právě olympijský vítěz Ligety. "V cíli jsem tomu nemohl uvěřit, že jsem měl takový náskok," prohlásil Hirscher. "Bylo to hodně vyčerpávající, ale fakt netuším, kde jsem byl tak rychlý," uvedl Rakušan.

Do druhého kola nepostoupili Kryštof Krýzl ani Martin Vráblík. Krýzl obsadil 34. pozici se ztrátou 4,55 sekundy na Hirschera a šesti desetin na třicáté místo, Vráblík první jízdu nedokončil.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Muži - obří slalom: 1. Hirscher (Rak.) 2:28,09 (1:14,52+1:13,57), 2. Dopfer (Něm.) -1,58 (1:15,04+1:14,63), 3. Pinturault (Fr.) -2,06 (1:15,40+1:14,75), 4. Raich (Rak.) -2,07 (1:15,23+1:14,93), 5. Muffat-Jeandet (Fr.) -2,14 (1:16,24+1:13,99), 6. Simoncelli (It.) -2,29 (1:16,67+1:13,71), 7. Sandell (Fin.) -2,67 (1:17,01+1:13,75), 8. Fanara (Fr.) -2,85 (1:15,98+1:14,96), 9. Nani (It.) -3,00 (1:15,70+1:15,39), 10. Ligety (USA) -3:02 (1:14,71+1:16,40), ...Bank nedokončil 2. kolo, 34. Krýzl nepostoupil z 1. kola, Vráblík (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 1 z 8 závodů): 1. Hirscher 100, 2. Dopfer 80, 3. Pinturault 60, 4. Raich 50, 5. Muffat-Jeandet 45, 6. Simoncelli 40.

Průběžné pořadí SP (po 1 z 38 závodů): 1. Hirscher 100, 2. Dopfer 80, 3. Pinturault 60, 4. Raich 50, 5. Muffat-Jeandet 45, 6. Simoncelli 40.