MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Švédka Hectorová ovládla obří slalom v Jasné. Domácí hvězda Vlhová přijde kvůli zranění o zbytek sezony

Pro Petru Vlhovou skončil domácí závod Světového poháru nešťastně. Slovenská hvězda nezvládla na sjezdovce v Jasné už první kolo a po nepříjemném pádu obří slalom nedokončila. Kvůli poranění vazů v koleni už do zbytku sezony nezasáhne. Skvělou jízdou nakročila k vítězství Švédka Sara Hectorová, která ovládla i druhé kolo a v součtu porazila druhou Mikaelu Shiffrinovou o 1,52 sekundy. Adriana Jelínková udržela 28. místo a potřetí v sezoně bodovala.

Olympijská šampionka Vlhová chybovala na zledovatělé trati už v deváté brance a po pádu skončila až v ochranných sítích.

Ze sjezdovky ji záchranáři po několikaminutovém ošetření odvezli na saních a poté ji přepravili vrtulníkem do Ružomberku.

Vyšetření v tamní nemocnici odhalilo poškozené vazy v pravém koleně a její tým posléze oznámil, že pro mistryni světa v obřím slalomu z roku 2019 skončila sezona.

"Velice nás mrzí, co se dnes stalo. Opět se potvrdilo, jak nevyzpytatelný dokáže náš sport být. Všichni v týmu uděláme maximum, aby se Petra vrátila na lyžařské svahy ještě silnější," uvedl trenér Vlhové Mauro Pini.

Mistryni světa v obřím slalomu z roku 2019 čeká v nejbližší době další vyšetření a konzultace u specialisty, poté se rozhodne o dalším postupu.

"Děkuji všem za obrovskou podporu. Věřím, že všechno zvládnu. Budu bojovat o co nejrychlejší návrat na lyže," vzkázala Vlhová z nemocnice.

Hectorová, která čekala na vítězství v závodě Světového poháru dva roky, se s náročnými podmínkami nejlépe popasovala už v prvním kole.

Úřadující olympijská vítězka vedla před Shiffrinovou o rovnou sekundu a ve finále svůj náskok před vedoucí ženou průběžného pořadí SP zvýšila o dalších 52 setin.

Třetí místo udržela Alice Robinsonová z Nového Zélandu, která za vítězkou zaostala v součtu o 2,71 sekundy.

"Bylo to úžasné. Sníh byl skvělý, úžasný závod. Ráno jsem byla hodně nervózní, měla jsem toho poslední dobou spoustu k přemýšlení, ale dnešek byl prostě bláznivý," radovala se v cíli Hectorová z pátého vítězství v kariéře.

Jelínková na tvrdé trati, která především v úvodním kole dělala řadě lyžařek problémy, ztratila na Hectorovou 8,61 sekundy.

Absolutním fiaskem skončil závod pro Rakušanky. Ve druhém kole jízdu nedokončila ani poslední zástupkyně alpské velmoci Ricarda Haaserová.

Rakousko tak nemělo poprvé od 13. března 1985 na bodovaných pozicích v obřím slalomu SP žádnou zástupkyni.

Vedení v průběžném hodnocení disciplíny se ujala Lara Gutová-Behramiová. Švýcarka díky 6. místu v čele vystřídala Italku Federicu Brignoneovou, která se startovním číslem jedna skončila po pádu hned v úvodní jízdě.

Výsledky SP v sjezdovém lyžování v Jasné:

Ženy – obří slalom: 1. Hectorová (Švéd.) 2:17,80 min. (1:10,18+1:07,62), 2. Shiffrinová (USA) -1,52 (1:11,18+1:08,14), 3. Robinsonová (N. Zél.) -2,71 (1:11,23+1:09,28), 4. Ljutičová (Chorv.) -4,33 (1:12,79+1:09,34), 5. Stjernesundová (Nor.) -4,40 (1:13,60+1:08,60), 6. Gutová-Behramiová (Švýc.) -4,49 (1:13,15+1:09,14), ...28. Jelínková -8,77 (1:15,29+1:11,28).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 7 z 11 závodů): 1. Gutová-Behramiová 485, 2. Brignoneová (It.) 460, 3. Shiffrinová 429, 4. Hectorová 372, 5. Grenierová (Kan.) 327, 6. Vlhová (SR) 297, ...45. Jelínková 9.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 43 závodů): 1. Shiffrinová 1109, 2. Vlhová 802, 3. Gutová-Behramiová 789, 4. Brignoneová 787, 5. Hectorová 618, 6. Goggiaová (It.) 582, ...52. Ledecká 76, 61. Dubovská 55, 103. Jelínková 9.