BBV po 25 letech

Malý glóbus za slalom Mazeové vyfoukla mladičká Shiffrinová

Lenzerheide - Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová získala tři dny po 18. narozeninách malý křišťálový glóbus za vítězství ve světovém poháru ve slalomu. Závěrečný závod seriálu ve švýcarském Lenzerheide vyhrála díky skvělé druhé jízdě a v celkovém hodnocení sesadila z prvního místa Slovinku Tinu Mazeovou, které nevyšel útok na čtvrtý glóbus v sezoně. Šárka Záhrobská zakončila letošní ročník čtrnáctým místem. Závěrečný obří slalom mužů v sezoně vyhrál Američan Ted Ligety.

Mikaela Shiffrinová
zdroj: Getty Images autor: Alain Grosclaude

Česká lyžařka málem ve finále SP ani nezávodila, protože kvůli náběhu na zánět močových cest dostala v týdnu od lékařů antibiotika. Přišla proto o plánovanou závěrečnou přípravu v Rakousku a dorazila rovnou do Lenzerheide. "Antibiotika samozřejmě výkon ovlivní. Energie, kterou jsem měla v Ofterschwangu, dneska chyběla. Ale jsem ráda, že jsem to zvládla a přidala ještě nějaké body," uvedla Záhrobská na facebooku.

V konečném pořadí slalomu obsadila 20. místo a navzdory letní operaci nezhoubného nádoru na mozku a tréninkovému výpadu vylepšila o pět příček umístění z nevydařené minulé sezony.

Shiffrinová ztrácela na Mazeovou před závěrečným slalomem sedm bodů a potřebovala nejlepší sjezdařku této sezony porazit. První kolo však opanovala Slovinka, zatímco americký objev letošní zimy na čtvrtém místě za ní zaostal o 1,17 sekundy.

Druhou jízdu ale zvládla suverénně nejrychleji Shiffrinová, která trať prolétla o 71 setin rychleji než druhá Rakušanka Bernadette Schildová a připsala si čtvrté vítězství v kariéře. Na cestě za malým glóbem vyhrála i slalomy v Aare, Záhřebu a Flachau a byla třetí v Levi a Ofterschwangu.

Mazeová za ní ve druhém kole zaostala o 1,52 sekundy a prohrála i se Záhrobskou, která se díky pátému nejlepšímu času posunula o tři místa. V konečném pořadí Shiffrinová porazila druhou Bernadette Schildovou o 20 setin, Mazeová skončila třetí o 35 setin zpět.

Malý kříšťálový glóbus za slalom
zdroj: ČTK/AP autor: Armando Trovati

"Je neuvěřitelné, že to vyšlo. Po prvním kole jsem měla takovou ztrátu. Ve druhé jízdě jsem vsadila všechno na jednu kartu. Byla to určitě moje nejlepší jízda v sezoně," jásala překvapená Shiffrinová.

Slalomový titul ve světovém poháru získala jako první americká lyžařka od úspěchu Tamary McKinneyové v roce 1984. "Musím vlastně poděkovat Tině, že mě dostala pod takový tlak," uvedla Shiffrinová, která nakonec Slovinku porazila o 33 bodů.

Mazeová ve své životní sezoně získala vedle celkového triumfu také malé glóby za super-G a obří slalom. O šanci vyhrát i hodnocení sjezdu Mazeovou připravilo zrušení závodu v Lenzerheide kvůli špatnému počasí.

"Takhle jsme si závěr nepředstavovali," přiznala Mazeová zklamání. "Čekala jsem mnohem víc, ale udělala jsem velkou chybu, která už se nedala napravit. Teď jsem zklamaná, ale časem mi dojde, co jsem dokázala. Mikaela je specialistka-slalomářka a zasloužila si ten pohár vyhrát. Mně to na radosti neubere," prohlásila.

Mazeová má na kontě už 2314 bodů a rekordní zisk může vylepšit v nedělním obřím slalomu, který bude jejím čtyřicátým závodem v sezoně.

Ligety vyhrál šestý obří slalom v sezoně

Závěrečný mužský obří slalom sezony vyhrál v Lenzerheide Ted Ligety. Americký lyžař, který v předstihu získal za triumf v této disciplíně malý křišťálový glóbus, tak ovládl šest z osmi závodů v seriálu.

Zleva: Marcel Hirscher, Ted Ligety a Alexis Pinturault
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Za osmadvacetiletým Ligetym, jenž pořadí obřího slalomu ovládl rovněž v letech 2008, 2010 a 2011, skončil se ztrátou 37 setin už jistý vítěz celkového SP Rakušan Marcel Hirscher. Třetí místo obsadil Alexis Pinturault z Francie.

Ligety završil úspěšnou sezonu, ve které se ve všech obřích slalomech dokázal umístit na stupních vítězů. Úřadující mistr světa nevyhrál jen ve Val d'Isere a Garmisch-Partenkirchenu, kde obsadil shodně třetí pozici.

"Letos jsem předvedl několik neuvěřitelných jízd a dokázal jsem si formu udržet celou sezonu. Byla to prostě paráda, kterou odstartovalo vítězství o 2,7 sekundy v Söldenu," citovala Ligetyho agentura Reuters.

Výsledky finále SP ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide (Švýcarsko)

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:55,60 (58,84+56,76), 2. B. Schildová (Rak.) -0,20 (58,33+57,47), 3. Mazeová (Slovin.) -0,35 (57,67+58,28), 4. Zettelová (Rak.) -1,44 (58,25+58,79), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,77 (58,99+58,38), 6. Mougelová (Fr.) -1,79 (59,58+57,81), 7. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,95 (58,89+58,66), 8. Thalmannová (Rak.) -2,35 (59,21+58,74), 9. Velez-Zuzulová (SR) -2,36 (58,94+59,02), 10. Mielzynská (Kan.) -3,12 (1:00,63+58,09), ...14. Záhrobská (ČR) -3,47 (1:00,90+58,17) a Daumová (Rak.) -3,47 (1:00,65+58,42).

Konečné pořadí slalomu SP (po 11 závodech): 1. Shiffrinová 688 b., 2. Mazeová 655, 3. Velez-Zuzulová 500, 4. Hansdotterová (Švéd.) 435, 5. Poutiainenová (Fin.) 354, 6. Holdenerová 334, ...20. Záhrobská 127.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 35 závodů): 1. Mazeová 2314, 2. Höflová-Rieschová 1101, 3. Fenningerová (Rak.) 984, 4. Mancusová (USA) 835, 5. Shiffrinová 798, 6. Zettelová 759, ...53. Záhrobská 127.

Muži - obří slalom: 1. Ligety (USA) 2:14,76 (1:08,17+1:06,59), 2. Hirscher (Rak.) -0,37 (1:09,14+1:05,99), 3. Pinturault (Fr.) -1,16 (1:08,83+1:07,09), 4. Schörghofer (Rak.) -1,22 (1:09,06+1:06,92), 5. Fanara (Fr.) -1,46 (1:09,29+1:06,93), 6. Nösig (Rak.) -1,77 (1:09,40+1:07,13), 7. Blardone (It.) -1,88 (1:09,65+1:06,99), 8. Missillier (Fr.) -1,95 (1:09,76+1:06,95), 9. Sandell (Fin.) -2,34 (1:10,22+1:06,88), 10. Mölgg (It.) -2,44 (1:09,67+1:07,53).

Konečné pořadí obřího slalomu (po 8 závodech): 1. Ligety 720 b., 2. Hirscher 575, 3. Pinturault 326, 4. Mölgg 301, 5. Fanara 236, 6. Neureuther (Něm.) 232.

Průběžné pořadí SP (po 33 z 34 závodů): 1. Hirscher 1455, 2. Svindal (Nor.) 1226, 3. Ligety 1022, 4. Neureuther 848, 5. Kostelič 840, 6. Pinturault 790, ...87. Krýzl (ČR) 46.