Ledecká poprvé bodovala v obřím slalomu SP, v Söldenu dojela dvacátá

Úvod sezony? Zcela na jedničku. Ester Ledecká obsadila v prvním závodu Světového poháru dvacáté místo v obřím slalomu v Söldenu. Poprvé v kariéře tak v této disciplíně v elitním seriálu bodovala. Zvítězila Italka Marta Bassinová před krajankou Federicou Brignoneovou, obhájkyní celkového prvenství v seriálu i disciplíně. ČT sport a web ctsport.cz bude celou sezonu vysílat ze SP v alpském lyžování přímé přenosy.

Ester Ledecká
zdroj: ČTK/AP

Česká olympijská vítězka v super-G se v obřím slalomu představila po více než dvou a půl letech, naposledy ho jela na mistrovství Švýcarska v dubnu 2018. Ve Světovém poháru absolvovala tuto disciplínu pouze jednou, a to právě na rakouském ledovci před třemi lety; tehdy skončila v 1. kole.

"Mám velkou radost, že se mi to takhle povedlo. Jsem ráda, že se sezona takhle nakopla, a myslím, že jsme na dobré cestě," řekla Radiožurnálu čtyřiadvacetiletá Ledecká.

Po první jízdě, v níž viditelnost výrazně komplikovala mlha, figurovala Ledecká na 27. příčce. Ve druhém kole, které už se jelo za ideálních podmínek, zajela 16. čas a v celkovém pořadí si i v kombinaci s výpadky několika soupeřek o sedm míst polepšila.

Po druhé jízdě dokonce chvilku seděla v křesle pro vedoucí závodnici. "To byl každopádně fajn pocit," usmála se a dodala: "Přála jsem si, abych se dostala do druhého kola a mohla jet dvě jízdy, protože to je krásný kopec a zkušenost do budoucna. Jsem ráda, že se mi to povedlo. Navíc si myslím, že jsem zajela dobrou jízdu na to, co mám natrénováno v obřáku a přes dva roky jsem v něm nezávodila."

Start byl ve výšce 3040 metrů a náročnou sjezdovku Rettenbach organizátoři preparovali vodou. Proto byla trať velmi zledovatělá. "Zužitkovala jsem svoje krasobruslařské a hokejové geny," vtipkovala Ledecká.

"Jsem velmi rád za ten výsledek. Extrémní kopec, takže obrovská pochvala Ester, jak se s tím poprala," řekl ČT sport trenér Tomáš Bank. "Byla lehce pasivní, ale hlídala si stopu. Docela dobře najela do riviny, i když v polsedních dvou branách měla problémy, tak se z toho dokázala dostat a na rovině moc neztratila," dodal.

Marta Bassinová

Bassinová i Brignoneová zvládly úvodní kolo suverénně, vytvořily si velký náskok a své pozice ve finále uhájily. Bassinová porazila zkušenější krajanku stejně jako při svém loňském dosud jediném triumfu v SP v Killingtonu, tentokrát o 14 setin. "Jsme perfektní pár," vtipkovala v cíli. "Jsem na dnešní výkon pyšná a mám z takového startu do sezony velkou radost. V létě jsme výborně potrénovali a myslím, že tohle je výsledek," uvedla vítězka.

Na třetí místo se díky nejlepší jízdě druhého kola posunula jedna z favoritek Slovenka Petra Vlhová, která útočila z desáté příčky. Za Bassinovou nakonec zaostala o 1,13 sekundy. Loňská vítězka ze Söldenu Alice Robinsonová z Nového Zélandu se naopak po chybě ve 2. kole propadla z páté na 12. pozici. Ledecká na vítězku ztratila 5,04 sekundy.

Tradičního startu sezony, který se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil bez diváků, se nezúčastnila Mikaela Shiffrinová. Američanka léčí záda a do seriálu by se měla zapojit později. V neděli je na programu obří slalom mužů.

Uplynulou sezonu sjezdaři kvůli koronaviru ukončili předčasně, tu nadcházející výrazně ovlivňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Tradiční zahajovací obří slalomy se tak v rakouském Söldenu konají o týden dříve než jindy.