Krýzl v Naebě zajel nejlépe v sezoně, vyhrál Francouz Pinturault

Naeba (Japonsko) - Kryštof Krýzl skončil v obřím slalomu v japonské Naebě devatenáctý a dosáhl nejlepšího výsledku v této sezoně Světového poháru. Jedenácté pohárové vítězství v kariéře vybojoval Francouz Alexis Pinturault.

Alexis Pinturault
zdroj: ČTK/AP

Krýzl zajel v prvním i druhém kole devatenáctý čas, celkově ztratil na Pinturaulta 2,83 sekundy. Ve Světovém poháru zaznamenal nejlepší výsledek za více než tři roky a v obřím slalomu si 19. místem vylepšil dosavadní maximum. Zatím byl devětadvacetiletý český závodník v této disciplíně nejlépe dvakrát dvacátý.

"Jsem hrozně spokojený. Hlavně s prvním kolem, to byla úplná bomba. Z toho jsem byl nadšený," řekl Krýzl, kterého v první jízdě dělilo od první desítky 63 setin. "Z druhého kola se v té formě co mám asi dalo vytěžit víc. Ale musím být skromný. Tohle je úplně úžasný," pochvaloval si.

Za Pinturaultem skončil se ztrátou 51 setin sekundy jeho krajan Mathieu Faivre, který se prosadil na stupně vítězů poprvé v životě. Třetí místo obsadil šestatřicetiletý Ital Massimiliano Blardone, který se dočkal pódiového umístění po téměř čtyřech letech.

Po prvním kole vedl Němec Fritz Dopfer se slibným náskokem 52 setin na druhého Pinturaulta a útočil na první vítězství v kariéře. Druhou jízdu ale pokazil a nakonec byl sedmý se ztrátou 1,45 sekundy.

Těsně pod stupni vítězů skončil Nor Henrik Kristoffersen, druhý muž celkového pořadí Světového poháru, v němž ukrojil deset bodů ze ztráty na dnes šestého Rakušana Marcela Hirschera. Lídr seriálu teprve podruhé v sezoně chyběl v obřím slalomu na stupních vítězů, i tak suverénně vede hodnocení disciplíny a v čele celkové klasifikace má stále výrazný náskok 124 bodů.

Pinturault si připsal druhý triumf v sezoně, v druhém kole na rozbité trati zajel pátý čas. "Bylo to těžké, ale nic dramatického. Už jsme zažili závody, které byly kvůli podmínkám o hodně těžší. Člověk musel vědět, kde se držet zpátky a kde útočit," řekl čtyřiadvacetiletý Francouz.

Hirscher, který v této sezoně vyhrál tři obří slalomy, si na podmínky stěžoval. "Jel jsem výborně, ale trochu jsem na to doplatil, i když to nerad říkám. Na druhou stranu byly i závody, kdy mi počasí naopak nahrálo," uvedl vítěz posledních čtyř ročníků Světového poháru. Po prvním kole byl třetí, ale v druhé jízdě zaznamenal až 17. čas.

Krýzlovi měkčí sníh na trati vyhovoval. "Byly to takové jarní podmínky. První kolo připravili solí, bylo super. Druhé kolo se trochu propadlo, ale na to teplo se jim povedlo udělat regulérní závod," ocenil pořadatele.

"Mně to paradoxně svědčí. V jarních závodech, kdy se preparuje trať solí, umím být docela rychlý. Dneska jsem si to potvrdil. Předchozí dva závody, které byly zrušeny, vypadaly, že se pojedou na podobných podmínkách. Byl jsem z toho lehce posmutnělý, ale teď jsem si to vynahradil," prohlásil Krýzl, který figuruje v hodnocení obřího slalomu na 34. pozici. "Mým cílem je být na konci sezony do třicítky. Ještě mě čeká pár závodů, tak snad to vyjde," řekl.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Naebě (Japonsko)

Muži - obří slalom: 1. Pinturault 2:34,23 (1:16,45+1:17,78), 2. Faivre (oba Fr.) -0,51 (1:17,16+1:17,58), 3. Blardone (It.) -0,67 (1:17,40+1:17,50), 4. Kristoffersen (Nor.) -0,77 (1:17,39+1:17,61), 5. Muffat-Jeandet (Fr.) -0,91 (1:17,19+1:17,95), 6. Hirscher (Rak.) -1,31 (1:16,66+1:18,88), 7. Dopfer (Něm.) -1,45 (1:15,93+1:19,75), 8. Caviezel (Švýc.) -1,53 (1:17,49+1:18,27), 9. Nani -1,59 (1:16,91+1:18,91), 10. Eisath (oba It.) -1,66 (1:18,08+1:17,81), ...19. Krýzl (ČR) -2,83 (1:18,12+1:18,94).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 6 závodech): 1. Hirscher 401, 2. Muffat-Jeandet 297, 3. Faivre 248, 4. Kristoffersen 241, 5. Pinturault 230, 6. Neureuther (Něm.) 224, ...34. Krýzl 27.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 44 závodů): 1. Hirscher 1045, 2. Kristoffersen 921, 3. Svindal 916, 4. Jansrud (oba Nor.) 735, 5. Fill (It.) 549, 6. Pinturault 513, ...97. Krýzl 40.