Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
41. INVELT Rally Pačejov 2020

Jsem znechucen. Zahájíme bojkot? Řada slalomářů chce vyřazení paralelních závodů ze SP

Zařazení paralelních závodů do Světového poháru má v očích mezinárodní federace FIS přinést seriálu nové fanoušky a větší popularitu. Ne všem se ale tento trend a směřování líbí. Bývalý německý slalomář Felix Neureuther to naopak považuje za výsměch alpskému lyžování. Pětatřicetiletý lyžař, jenž po minulé sezoně ukončil kariéru, vyzval FIS, aby se vrátila k tradičním disciplínám, a podporu našel i u řady současných závodníků.

Paralelní slalom
zdroj: ČTK/AP/ autor: Marco Trovati

"Celý tenhle paralelní humbuk! To, že to je součástí Světového poháru, je ten největší nesmysl všech dob. S lyžařským sportem, který tak milujeme, to nemá nic společného. Musí to pryč ze Světového poháru," řekl expert televizní stanice ARD v rozhovoru pro rakouský list Kronen-Zeitung.

Představitelé FIS ve snaze přilákat mladší publikum zavádějí do sjezdového lyžování nové formáty, jako jsou týmové soutěže nebo právě paralelní slalomy a obří slalomy. V této sezoně se poprvé za paralelní disciplíny uděloval samostatný křišťálový glóbus, mezi muži ho po dvou závodech získal Francouz Loic Meillard. Ženy mají v plánu závody tři.

Podle Neureuthera není při paralelních závodech prostor předvést opravdové slalomářské umění. "Prosím, milí lidé z FIS, tohle musí skončit. Nejsme přeci snowboardisté," vzkázal.

Už po nedělním paralelním obřím slalomu SP v Chamonix se na tento formát snesla kritika některých závodníků. "Jsem znechucený. Dělají z nás figurky v show, a ne opravdové sportovce," prohlásil elitní francouzský slalomář Alexis Pinturault. "Měli bychom zahájit bojkot?" zeptala se další slalomářská hvězda Daniel Yule ze Švýcarska.

FIS ale s paralelními soutěžemi počítá i do budoucna. Týmový závod byl už v roce 2018 součástí olympijského programu, v roce 2021 se bude na mistrovství světa bojovat o medaile i mezi jednotlivci.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy