Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika

"Je jako Sáblíková," říká trenér o Ledecké, zároveň ale brzdí optimismus

Crans Montana (Švýcarsko) - Petr Kouřil do loňska trénoval na lyžích děti a juniory, od května se ale posunul mezi kouče Ester Ledecké. Jednatřicetiletý trenér vidí obrovský lyžařský potenciál své svěřenkyně, raději však brzdí optimismus posledních dní. S mistryní světa ve snowboardingu se chce dostat mezi lyžařskou elitu postupně. 

Ester Ledecká
zdroj: Reuters

Ledecká na sebe strhla pozornost o minulém víkendu v Ga-Pa, kde při své premiéře ve Světovém poháru bodovala ve sjezdu i super-G. V lyžařském a snowboardingovém světě je raritou. "Strhla se lavina očekávání, ale ke každému závodu je třeba přistoupit s pokorou, jít postupně. Je toho všeho na tělo a na hlavu dvacetileté holky moc. Je třeba zůstat nohama na zemi," uvedl Kouřil. "Ale když zůstane zdravá, potenciál má obrovský. Věřím, že by jednou mohla jezdit stabilně do desítky," řekl.

Pro Ledeckou je zatím prioritou snowboard, v němž chce letos ovládnout celkové hodnocení Světového poháru a zejména uspět za dva roky na olympiádě. "Chtěl bych ji vidět na lyžích častěji, ale akceptuji to a fandím jí. Jediné, co můžu dělat - snažit se to všechno poskládat a vymyslet plán, aby zvládala trénovat i na lyžích," konstatoval kouč.

V jejím lyžařském týmu je zatím sám. Má na starosti trénink, ale také servis materiálu. S Ledeckou je v denním kontaktu. "Neustále řešíme, jak to propojíme. Když už se dostaneme na lyže, musí to být efektivní," řekl.

Lyžařský vzestup Ledecké není jen Kouřilova zásluha. Obě disciplíny kombinuje v tréninku už roky a hodně se na její výkonnosti podepsal i bývalý lyžařský kouč Svatopluk Kovář. "Já se snažím na jeho práci navázat. Nemakáme teď na lyžích víc, ten přístup je pořád stejný. Jen je to její lyžování teď víc na očích," objasnil. "Aby se dostala do SP ve sjezdu, musela urazit kus cesty, takže makala pořád úplně stejně," řekl.

Ledecká by ráda tým rozšířila, což je pouze otázkou financí. V Ga-Pa s ní byl Tomáš Bank, se kterým v minulosti spolupracoval i Kouřil. "Tomáš i Ondra (Bankové) mi toho dali hrozně moc. Ale teď je to všechno na mém triku, je to dost náročné, ale budeme to řešit až po sezoně. Aby byl trenér i servisák jeden člověk, je na takovéhle úrovni hodně nezvyklé," připustil Kouřil, kterému v týmu nikdo neřekne jinak než Olson.

Ledecké je dvacet let a zatím oba sporty zvládá. "Je to úžasné, takových sportovců moc není, v lyžování není nikdo takový. Je to něco jako Sáblíková," řekl Kouřil. "Má cit pro sníh, ale výjimečná je hlavně myšlením a přístupem, co všechno je schopná pro sport obětovat, aby se dostala na špičku. V tom má jasno a nekouká doleva doprava. Musí ale vnímat tělo. Ta zátěž je enormní," uvedl trenér. "Je třeba dbát kromě tréninku na sněhu a v posilovně také na kvalitní regeneraci a všechno, co s tím souvisí."

Jak dlouho může Ledecká kombinovat lyže a snowboard? "Je důležité, aby zůstala zdravá a fit. V momentě, kdy se jí zranění budou vyhýbat a bude se cítit dobře, je schopna to kombinovat ještě nějakou dobu určitě. Problém nastane, když se dostane do termínových kolizí," uvedl Kouřil. To se děje každý rok, letos například koliduje Světový pohár ve snowboardingu s MS juniorů ve sjezdovém lyžování, kam proto možná Ledecká nepojede. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy