Sokolský zpravodaj

Hirscherovi fandili diváci, ale na sjezdovce se mu nevedlo. V Saalbachu slavil Kranjec

Slovinec Žan Kranjec vyhrál obří slalom v rakouském Saalbachu a připsal si první vítězství ve Světovém poháru. Přerušil tak vítěznou sérii domácího favorita Marcela Hirschera, který dojel až šestý. Kryštof Krýzl nedokončil první kolo.

Hirscher se musel sklonit před Slovincem Kranjecem

Hirscher v úvodním kole chyboval a byl až pátý se ztrátou 71 setin sekundy na vedoucího Švéda Mattse Olssona. V druhé jízdě měl blízko k pádu, obtížnou situaci ustál, ale další zaváhání ho srazila ještě o místo níž. Přesto dál s přehledem vede SP.

Skončila tak Hirscherova více než dvouletá unikátní série, během níž stál po všech 18 obřích slalomech v SP na stupních vítězů. Přesto dál s přehledem vede SP. "Úplně jsem vypadl z role, to se mi často nestává. Předevčírem hrdina, teď nula. Je to hodně hořké," řekl.

Olsson po prvním kole vedl o tři setiny před Rakušanem Manuelem Fellerem. Oba ale druhou jízdu nezvládli a z premiérového triumfu v SP se tak radoval šestadvacetiletý Kranjec, jehož nejlepším dosavadním výsledkem bylo loňské třetí místo v Alta Badii.

Slovinský lyžař zvítězil o 19 setin sekundy před Loicem Meillardem ze Švýcarska, třetí skončil Francouz Mathieu Faivre. Hirscher na vítěze ztratil 77 setin.

Hirscher v posledních dvou týdnech obřím slalomům v SP neochvějně kraloval. Vyhrál ve Val d'Isere i v Alta Badii, kde v pondělí triumfoval také v paralelní variantě. Jen v úvodním závodu v sezoně ho v Beaver Creeku porazil Němec Stefan Luitz.

Krýzl startoval ve Světovém poháru potřetí po operaci přetržených vazů v koleni a zatímco před měsícem v Levi ve slalomu o pouhých šest setin nepostoupil, nyní podruhé do cíle nedojel. Zatím se po závodech v Číně těžko adaptuje, problémy má s časovým posunem. "Jsem teď trochu v háji. Bojuji s jetlagem, jsem úplně hotový," uvedl Krýzl. Čtvrteční slalom v Saalbachu proto vynechá a šanci dostane Ondřej Berndt.

SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu-Hinterglemmu (Rakousko):

Muži - obří slalom: 1. Kranjec (Slovin.) 2:50,08 (1:21,28+1:28,80), 2. Meillard (Švýc.) -0,19 (1:21,06+1:29,21), 3. Faivre (Fr.) -0,50 (1:22,18+1:28,40), 4. Luitz (Něm.) -0,58 (1:21,83+1:28,83), 5. Fanara (Fr.) -0,72 (1:22,76+1:28,04), 6. Hirscher (Rak.) -0,77 (1:21,47+1:29,38), 7. Pinturault (Fr.) -0,83 (1:22,67+1:28,24), 8. Kristoffersen (Nor.) -0,88 (1:21,65+1:29,31), 9. De Aliprandini (It.) -1,48 (1:22,85+1:28,71), 10. Nestvold-Haugen (Nor.) -1,86 (1:23,16+1:28,78), ...Krýzl nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 10 závodů): 1. Hirscher 420, 2. Pinturault 224, 3. Kristoffersen 212, 4. Meillard 211, 5. Luitz 207, 6. Olsson (Švéd.) 190.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 41 závodů): 1. Hirscher 520, 2. Franz (Rak.) 341, 3. Svindal 333, 4. Kilde (oba Nor.) 303, 5. Kristoffersen 292, 6. M. Caviezel (Švýc.) 283.