Hokej: HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec

Hirscher už zase vítězí, v Saalbachu si dojel pro výhru číslo 63

Už zase září. Největší hvězda mužského sjezdového lyžování potvrdila, že středeční "výpadek", kdy po více než dvou letech scházel v obřím slalomu na stupních vítězů a dojel šestý, byl jen nedopatřením. Ve čtvrtek už to byl opět Marcel Hirscher, jak ho svět zná – první ve slalomu v Saalbachu. Fenomenální Rakušan si připsal už 63. vítězství ve Světovém poháru a jen potvrdil, že Světový pohár vede oprávněně, a v počtu výher je třetí v historii.

Marcel Hirscher
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/EIBNER/EXPA autor: Erich Spiess

Suverén technických disciplín posledních let, jenž vyhrál i dosud jediný odjetý slalom sezony v Levi, se o třetí příčku dělil od pondělního triumfu v paralelním obřím slalomu v Alta Badii s krajankou Annemarií Moserovou-Pröllovou. Více vítězství mají na kontě jen legendární Švéd Ingemar Stenmark (86) a americká hvězda Lindsey Vonnová (82).

"Rakouský rekord nemá takovou váhu jako sedm velkých křišťálových glóbů za sebou, ale je tomu hodně blízko. A dosáhnout na něj doma v Rakousku, zemi poblázněné do lyžování, to je specifické," řekl devětadvacetiletý Hirscher. "Je to neuvěřitelné. Takové věci se nedají plánovat, ty prostě přijdou," dodal skromně.

Po zaváhání ve středečním obřím slalomu, v němž se poprvé po více než dvou letech nevešel na stupně vítězů a dojel šestý, si spravil chuť. V úvodní jízdě předvedl opět standardní bezchybný výkon a ve druhém kole si náskok s přehledem pohlídal.

Hirscher si zapsal do tabulek už 63. vítězství v SP

Ještě jeden rekord si Hirscher připsal: jako první lyžař v kalendářním roce vyhrál 14 pohárových závodů. Stenmark skončil s třinácti triumfy v letech 1977 a 1979. Hirscherova bilance ale nemusí být konečná, protože v sobotu ještě pojede slalom v Madonně di Campiglio. Navíc mu dodatečně možná připadne triumf z Beaver Creeku, pokud o něj přijde Němec Stefan Luitz kvůli použití kyslíkové masky.

Na druhé místo se z dvanácté příčky po prvním kole posunul Loic Meillard. Švýcar, jenž ve středečním obřím slalomu stanul v Saalbachu poprvé v kariéře na stupních vítězů, tentokrát umístění zopakoval i ve slalomu. Za Hirscherem zaostal o 38 setin sekundy, třetí skončil Nor Henrik Kristoffersen.

Jediný český lyžař na startu Ondřej Berndt úvodní jízdu nedokončil.

Muži - slalom: 1. Hirscher (Rak.) 1:54,98 (56,52+58,46), 2. Meillard (Švýc.) -0,38 (58,65+56,71), 3. Kristoffersen (Nor.) -0,47 (57,11+58,34), 4. Feller -0,66 (59,27+56,37), 5. Matt (oba Rak.) -0,78 (57,04+58,72) a Yule (Švýc.) -0,78 (57,78+57,98), 7. Noel (Fr.) -0,79 (57,50+58,27), 8. Hadalin (Slovin.) -1,00 (1:00,88+55,10), 9. Schwarz -1,02 (58,58+57,42), 10. Zenhäusern (Švýc.) -1,08 (57,35+58,71), ...Berndt (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 2 z 10 závodů): 1. Hirscher 200, 2. Kristoffersen 140, 3. Meillard 98, 4. Yule 85, 5. Myhrer (Švéd.) 82, 6. Matt 81.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 41 závodů): 1. Hirscher 620, 2. Kristoffersen 352, 3. Franz (Rak.) 341, 4. Svindal (Nor.) 333, 5. Meillard 309, 6. Kilde (Nor.) 303.