FIS MČR Horní Mísečky

Hirscher pošedesáté! Rakouský fenomén vyhrál obří slalom ve Val d’Isere

Pro šedesátý triumf ve Světovém poháru si dojel rakouský fenomén točivých discplín v obřím slalomu ve francouzském Val dIsere. V tomhle středisku stál Rakušan na stupních vítězů ve Světovém poháru už posedmé, pětkrát tu vyhrál právě obří slalom. Druhý skončil Hirscherův věčný stín Henrik Kristoffersen z Norska, který ztratil 1,18 vteřiny.

Marcel Hirscher
zdroj: ČTK/AP autor: Gabriele Facciotti

Hirscher vyrazil na trať, která byla vzhledem k počasí zkrácená, za vydatného sněžení s číslem jedna, a přestože se svou jízdou nebyl úplně spokojený, jeho čas 52,41 sekundy nikdo nepřekonal. Druhý Slovinec Žan Kranjec za ním zaostal o 71 setin. Jediný český zástupce Daniel Paulus obsadil 67. místo se ztrátou 5,83 sekundy.

Ve druhém kole se ani Hirscher nevyvaroval zaváhání, ale první místo s přehledem udržel. Dokázal, že se mu na sjezdovkách ve Val d'Isere daří. Právě tady v roce 2009 slavil své první vítězství ve Světovém poháru. Ze čtvrtého místa zaútočil Kristoffersen, pro bronz si dojel Švéd Matts Olsson.

"Před devíti lety to tady všechno začalo a byla to dlouhá cesta. Dnes to bylo vzhledem ke špatné viditelnosti hodně těžké. V prvním kole jsem z jízdy neměl dobrý pocit, ale nakonec to dobře dopadlo," prohlásil vítěz. Poklonu mu složil i stříbrný Nor.

Hirscher si připsal 60. vítězství ve Světovém poháru

"Marcel je neuvěřitelně silný a je to největší favorit na celkové vítězství ve Světovém poháru. Když člověk udělá dvě chyby jako já v prvním kole, tak proti němu nemá šanci," řekl Kristoffersen.

Hirscher v premiéře v tomto ročníku v americkém Beaver Creeku před týdnem překvapivě prohrál s Němcem Stefanem Luitzem, ale dodatečně může i za tento závod získat vítězství. Luitz totiž porušil pravidla použitím kyslíkové masky mezi dvěma koly. Ve Val dIsere byl po prvním kole osmý, ale ve druhém se po hrubé chybě propadl až na 30. příčku.

Fenomenální Rakušan vyhrál obří slalom SP po devětadvacáté. Ve slalomu má 28 vítězství, další dvě získal v paralelním slalomu a jedno v super-G. V tabulce podle celkového počtu vítězství je druhý za Švédem Ingemarem Stenmarkem, který má na kontě 86 triumfů.

Muži - obří slalom: 1. Hirscher (Rak.) 1:42,99 (52,41+50,58), 2. Kristoffersen (Nor.) -1,18 (53,61+50,56), 3. Olsson (Švéd.) -1,31 (53,40+50,90), 4. Pinturault (Fr.) -1,46 (53,72+50,73), 5. Meillard (Švýc.) -1,54 (53,77+50,76), 6. Ford (USA) -1,69 (54,18+50,50), 7. Odermatt (Švýc.) -1,72 (54,28+50,43), 8. Tonetti (It.) -1,79 (54,36+50,42), 9. Kranjec (Slovin.) -2,10 (53,12+51,97), 10. Faivre -02,16 (54,01+51,14), ...v 1. kole 67. Paulus (ČR) -5,83.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 2 z 9 závodů): 1. Hirscher 180, 2. Kristoffersen 130, 3. Luitz (Něm.) 101, 4. Olsson 100, 5. Meillard 90, 6. Pinturault 68.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 41 závodů): 1. Hirscher 280, 2. Franz (Rak.) 238, 3. Caviezel (Švýc.) 227, 4. Kriechmayr (Rak.) 211, 5. Kristoffersen 210, 6. Svindal (Nor.) 197.