Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Gutová přidala k velkému glóbu malý za super-G, raduje se i Kilde

Svatý Mořic (Švýcarsko) - Švýcarská lyžařka Lara Gutová získala k velkému křišťálovému glóbu za celkové hodnocení Světového poháru i malý za superobří slalom. Ve finále ve Svatém Mořici skončila druhá za Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska, konečné pořadí disciplíny bylo obrácené. První malý křišťálový glóbus v kariéře získal za hodnocení téže disciplíny Nor Aleksander Aamodt Kilde. Ve finále skončil na děleném druhém místě spolu s krajanem a soupeřem Kjetilem Jansrudem. Norské duo nestačilo pouze na domácího Švýcara Beata Feuze, jenž si připsal vítězný double se středečním sjezdem.

Lara Gutová
zdroj: Reuters

Třiadvacetiletý Kilde vstupoval do finálového závodu jako vedoucí muž průběžného pořadí, měl tedy triumf ve svých rukou. Kromě Jansruda ho mohl o glóbus připravit i Rakušan Vincent Kriechmayr, jenž ale v přemíře snahy udělal chybu a jízdu nedokončil.

Duel o celkové prvenství se tedy smrsknul na norské duo, a když Kilde přijel do cíle ve stejném čase jako Jansrud, bylo jasné, že má glóbus. Oba Seveřané se museli sklonit jen před domácím hrdinou Feuzem, na něhož ztratili rovnou desetinu sekundy. Švýcarský sjezdař musel vynechat loňskou část sezony po operaci achilovky a do SP se zapojil až v lednu. Už ve středu zaskočil favority výhrou ve sjezdu.

"Nemyslel jsem si, že ještě něčeho takového v super-G v téhle sezoně dosáhnu, vždyť jsem se na finále kvalifikoval až na poslední chvíli v Kvitfjellu. Ale bylo skvělé počasí, geniální trať, všechno to do sebe zapadlo," řekl Feuz.

Sezona norských snů

Kilde potvrdil dominanci norských lyžařů v super-G Světového poháru. Pro svou zemi získal malý glóbus už pátým rokem po sobě, po třech prvenstvích Aksela Lunda Svindala a loňském triumfu Jansruda. Všichni tři navíc obsadili pomyslné stupně vítězů za hodnocení končícího ročníku. Kilde vyhrál o 40 bodů před Jansrudem, třetí byl s odstupem 105 bodů zraněný Svindal, jenž musel předčasně ukončit sezonu už před dvěma měsíci po pádu v Kitzbühelu.

"Je to opravdu neuvěřitelné, sezona snů. Něco takového jsem vůbec nečekal, ale po Akselově pádu bylo možné všechno. Tři Norové na prvních třech místech je hezký pocit. Jsme malý tým, ale fakt silný," řekl Kilde.

Čtyřiadvacetiletá Gutová vybojovala po roční pauze malý glóbus za super-G podruhé v kariéře. V posledním závodu sezony předstihla ona i Weiratherová dosud vedoucí Američanku Lindsey Vonnovou, jež musela před dvěma týdny předčasně ukončit sezonu kvůli zranění. Usnadnila tím Gutové cestu za oběma glóby.

"Je to jiný pocit než před dvěma lety," porovnávala Gutová své dva celkové triumfy v super-G. "Tehdy jsem sezoně dominovala a od druhého závodu už všichni mluvili jen o křišťálovém glóbu. Mám pocit, že letos jsem se na to nadřela víc," dodala vítězka šesti závodů v sezoně. "Ale dokonalá zima to nebyla. To je na našem sportu skvělé, stále se můžeme zlepšovat."

Na vítězství v hodnocení super-G mohla před dneškem pomýšlet i Weiratherová, vzhledem k dobrému výsledku Gutové jí však nestačil ani druhý triumf v sezoně. Lichtenštejnská lyžařka zvítězila s náskokem 41 setin sekundy, celkově Švýcarka vyhrála o 45 bodů. "Dnes jsem maximálně riskovala. Věděla jsem, že abych měla šanci na zisk glóbu, musím vyhrát," řekla ke své jízdě Weiratherová.

Třetí dojela s odstupem 59 setin Rakušanka Cornelia Hütterová, jež skončila celkově čtvrtá 20 bodů za Vonnovou. Američanka si do Svatého Mořice přijela převzít malý glóbus za sjezd, který si zajistila už před zraněním, do závodů už ale kvůli vlasové zlomenině v levém koleni nezasáhla.

Výsledky finále SP v sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici

Superobří slalom:

Ženy: 1. Weiratherová (Licht.) 1:18,93, 2. Gutová (Švýc.) -0,41, 3. Hütterová (Rak.) -0,59, 4. Klingová (Švéd.) -0,70, 5. Rossová (USA) -0,95, 6. Rebensburgová (Něm.) -1,10, 7. C. Suterová (Švýc.) -1,11, 8. Brignoneová (It.) -1,30, 9. Štuhecová (Slovin.) -1,35, 10. F. Suterová Švýc.) -1,38.

Konečné pořadí super-G (po 8 závodech): 1. Gutová 481, 2. Weiratherová 436, 3. Vonnová (USA) 420, 4. Hütterová 400, 5. Rebensburgová 293, 6. Brignoneová 276, ...42. Ledecká 13, 53. Křížová (obě ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 38 ze 40 závodů): 1. Gutová 1462, 2. Vonnová 1235, 3. Rebensburgová 1047, 4. Weiratherová 996, 5. Hansdotterová (Švéd.) 833, 6. Hütterová 811, ...21. Strachová 464, 93. Ledecká 28, 108. Dubovská 10, 110. Křížová 9, 126. Pauláthová (všechny ČR) 2.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy