Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Francouzi ve Schladmingu šokují, sjezd nečekaně vyhrála Rollandová

Schladming – Závod sjezdařek plný pádů skončil na MS v rakouském Schladmingu obrovskou senzací. Všem favoritkám vypálila rybník Francouzka Marion Rollandová a zkompletovala medialovou sbírku pro zemi galského kohouta. Už ve středu překvapil stříbrem v super-G Gauthier De Tessieres, ve včerejším sjezdu pak šokoval třetím místem David Poisson. Stříbro ze sjezdu bere Italka Nadia Fanchiniová, třetí Němka Maria Höflová-Rieschová přidala bronz ke zlatu z kombinace. Česká lyžařka Klára Křížová ztratila na vítěznou Rollandovou 3,26 sekundy a obsadila 24. místo.

Slavící Marion Rollandová
zdroj: Isifa

Třicetiletá Rollandová dosud nevyhrála na významném podniku jediný závod. Ve Světovém poháru byla dvakrát na pódiu, a to loni v březnu právě ve Schladmingu. Titul byl pro ni navíc velkou útěchou po nepovedeném olympijském sjezdu ve Whistleru, kde upadla pár metrů po startu a přetrhla si vaz v koleně.

Při dnešním závodu na MS však zvládla nejlépe klíčovou spodní pasáž s táhlými zatáčkami i traverzy a zastínila všechny favoritky. Stala se druhou francouzskou šampionkou ve sjezdu po Marille Goitschelové, jež triumfovala v Chile už v roce 1966.

Marion Rollandová: "Chtěla jsem medaili za každou cenu a pro mě senzací není. Věřila jsem, že mám šanci a dala jsem do toho všechno. Navíc od loňska se mi tady ta sjezdovka moc líbila. Měla jsem takový sen, jako každý mladý sportovec. Ve sny musíte věřit a tvrdě si za nimi jít. Taky mě inspirovaly obě medaile našich kluků, řekla jsem si, že taky můžu jet takhle rychle."

Začátek závodu o nejrychlejší lyžařku světa rozkouskovalo několik pádů. Na rozdíl od úterního super-G a vážného zranění americké favoritky Lindsey Vonnové tentokrát žádná z lyžařek větší újmu neutrpěla. Fanchiniová startovala jako druhá a na zlato mohla dlouho pomýšlet. Rollandová se vydala na trať s číslem 22 a v cíli měla o 16 setin sekundy lepší čas. Höflová-Rieschová jako jediná z favoritek roli zvládla a ze šampionátů má celkově pátou medaili.

"Nazvala bych to stupně vítězů křížových vazů nebo pro válečné veterány. Každá z nás už měla křížový vaz minimálně dvakrát přervaný," konstatovala Höflová-Rieschová. "Byl to ošemetný závod, hlavně kvůli přechodům světla a stínu. O to jsem raději na stupních vítězů," dodala zkušená Němka a celková vítězka SP ze sezony 2010/11.

Slovinská vládkyně této sezony a vítězka super-G na šampionátu Tina Mazeová skončila sedmá a obhájkyně titulu a domácí naděje Elisabeth Görglová desátá. Pořadatelská velmoc tak má po pěti závodech stále jediný bronz na kontě, zato Francie je v čele medailového pořadí zemí.

Sjezd žen na MS ve Schladmingu:

1. Rollandová (Fr.) 1:50,00, 2. N. Fanchiniová (It.) -0,16, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,70, 4. Kamerová (Švýc.) -0,74, 5. Mancusová (USA) -0,85, 6. Cooková (USA) -0,91, 7. Mazeová (Slovin.) -1,21, 8. Fischbacherová (Rak.) -1,23, 9. E. Fanchiniová (It.) -1,45, 10. Görglová (Rak.) -1,48, ...24. Křížová -3,26.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy