Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Bulharsko

Dubovská poprvé bodovala, Strachovou zbrzdil vítr

Levi (Finsko) – Lyžařka Martina Dubovská poprvé v kariéře bodovala v závodě Světového poháru. V úvodním slalomu nového ročníku v Levi skončila na 28. příčce a získala tři body do celkového pořadí. Druhá česká závodnice Šárka Strachová nepostoupila z prvního kola. Suverénní vítězkou se stala Američanka Mikaela Shiffrinová.

Šárka Strachová
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Dubovská se startovním číslem 64 pokořila v prvním kole druhou českou reprezentantku o více než vteřinu. S mankem 1,59 na vítězku dopoledního programu Shiffrinovou se jednadvacetiletá závodnice podělila o 27. příčku se Švédkou Marií Pietiläovou-Holmnerovou.

Martina Dubovská: "Jsem naprosto nadšená, zabodovat hned v prvním závodě Světového poháru v sezoně, navíc olympijské, nemám slov. Moje ambice jsou velké, mým cílem je podat co nejlepší výkon, užít si to a výsledek se potom dostaví."

V druhém kole sice zajela nejhorší čas, ale díky dvěma závodnicím, které trať neabsolvovaly celou, obsadila 28. místo. "Po prvním kole ty pocity byly skvělé, šla jsem pak na 120 procent. Teď si dám (na oslavu) dva dny volna a půjdeme na suši, protože místní jídlo mi nechutná," řekla Dubovská.

Ve druhém kole nechtěla taktizovat a jet si pro body, ale pokoušela se naopak o posun pořadím. "Říkali jsme si, že mám jít úplně nadoraz, že nemám přemýšlet a jet nějak pomalu. Už od začátku jsem to rozjela jako v prvním kole, jsem ráda, že jsem v cíli," uvedla.

Strachovou zbrzdil vítr

Mistryně světa z roku 2007 Strachová, která loni v Levi obsadila 13. místo, vyrazila v prvním kole jako devátá v pořadí a za Shiffrinovou zaostávala už od začátku trati. V cíli nakonec na obhájkyni celkového vítězství ve slalomářském SP ztratila 2,68 vteřiny a ze 67 lyžařek, které v prvním kole projely cílem, skončila na 54. příčce. 

Šárka Strachová: "První kolo bylo hodně nefér. Nahoře na rovinaté části byl brutální protivítr a každému foukalo jinak. Jak se jindy nevymlouvám, tak dneska se vymlouvám, že mi foukalo hodně silně proti."

Do druhého kola postoupilo deset slalomářek s číslem vyšším než čtyřicet. "Závod byl hodně zvláštní, protože závodnice, které by na třicítku těžko měly, jsou kolem třicátého místa. Bylo vidět, že když vítr skoro ustal, tak závodnice s šedesát trojkou, která určitě jela dobře a možná by i na druhé kolo měla, ale dojela by někde kolem 25. místa, tak najednou skončila třetí. Tohle nepamatuji, hlavně ve slalomu se to nestává," řekla Strachová.

"Další slalom nás čeká až skoro za měsíc v Courchevelu, takže věřím, že do té doby si několikrát zlepším náladu a na Levi rychle zapomenu," pokračovala Strachová, která se nyní přesune do Ameriky, kde bude trénovat a jezdit obří slalomy a rychlostní disciplíny.

Mikaela Shiffrinová
zdroj: AP autor: Shin Tanaka

První místo vybojovala suverénně mistryně světa z únorového šampionátu ve Schladmingu Shiffrinová. Osmnáctiletá Američanka za sebou nechala celkem víc než o vteřinu druhou Němku Marii Höflovou-Rieschovou, třetí byla Slovinka Tina Mazeová. K překvapením závodu patřila Rakušanka Christina Agerová, která při premiérovém startu ve světovém poháru oslavila pondělní osmnáctiny čtvrtým místem.

Poprvé od zranění kolena z loňského prosince mohla startovat Rakušanka Marlies Schildová, nedokončila ale první kolo. "Samozřejmě jsem chtěla závodit i ve druhém, nejsem na tom tak zle. Konečně se cítím v pořádku a nic mě nebolí, což je důležité. Teď asi musím ještě počkat, než se vrátí ten dobrý pocit z ježdění," řekla trojnásobná olympijská medailistka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy