Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Aquaponik Ostrava Steelers - Prague Lions

Boulařka Sudová byla v generálce na světový šampionát druhá

Inawaširo (Japonsko) - Akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila v generálce na mistrovství světa druhou pozici na Světovém poháru v jízdě v boulích v Inawaširu. Třicetiletá Češka se díky druhému umístění na stupních vítězů v sezoně posunula na pátou příčku průběžného hodnocení seriálu.

Nikola Sudová
zdroj: Getty Images

Sudová v japonském zimním středisku, v němž před čtyřmi lety získala bronz na světovém šampionátu, nestačila jen na Audrey Robichaudovou. Ve finále dostala od rozhodčích 20,33 bodu a s Kanaďankou prohrála o necelé tři desetiny. "Je to samozřejmě důležité vítězství po těch výkyvech v letošní sezoně," řekla po závodech Sudová.

Druhým místem si Sudová vynahradila zklamání z minulého víkendu, kdy na trati pro olympijské hry v Soči nepostoupila z kvalifikace. Poprvé v ročníku se dlouhodobě nejlepší česká boulařka dostala na stupně vítězství před měsícem v Lake Placid, kde byla také druhá.

Pomohla osvědčená helikoptéra

"V Soči se to nepovedlo, protože jsem celý týden byla nemocná, čtyři dny jsem nespala, fyzicky jsem na to neměla. Naštěstí jsem se dala dohromady," prohlásila Sudová, která sáhla k osvědčené kombinaci skoků - helikoptéře s pozicí a saltu s krosem. "Uvažovala jsem o dvojité helikoptéře, ale nebyl moc čas to tady na těch můstcích potrénovat," uvedla.

V Japonsku byla připravena dobře. Tamní kopec má ráda, neboť je náročný a prudký. "Hodně holek chybovalo, protože to bylo rychlé, bylo to o tom dojet v pořádku do cíle," uvedla s úsměvem. "Určitě mi to pomůže před MS srovnat si v hlavě, že na to mám. To jsem sice vždycky věděla, ale trochu mě to hlodalo," přiznala.

Novou vedoucí ženou SP je Kanaďanka Justine Dufourová-Lapointeová, jež předstihla dosud suverénní Hannah Kearneyovou. Američanka neprošla z kvalifikace a skončila na 23. místě těsně před druhou Češkou Terezou Vaculíkovou. Závod mužů vyhrál Kanaďan Mikael Kingsbury.

V Inawaširu je na programu ještě nedělní závod v paralelní jízdě v boulích. "Těším se na to, bude to zajímavé," prohlásila. Světový šampionát akrobatických lyžařů v norském Vossu začíná 5. března, Sudová tam odletí příští týden v pátek.

Výsledky - jízda v boulích:

Muži: 1. Kingsbury (Kan.) 23,41, 2. Wilson (USA) 23,31, 3. Bilodeau (Kan.) 22,65. Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. Kingsbury 705, 2. Bilodeau 513, 3. Deneen (USA) 443.

Ženy: 1. Robichaudová (Kan.) 20,62, 2. Sudová (ČR) 20,33, 3. Ch. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 19,25, ...v kvalifikaci 24. Vaculíková (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 478, 2. Kearneyová 453, 3. McPhieová (obě USA) 391, ...5. Sudová 309, 31. Vaculíková 29, 56. Hnyková (ČR) 1.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy