Sobotní program zimních sportů přinesl několik velkých akcí a zajímavých českých výsledků. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se blýskla třetím místem v závodě na 5000 metrů na Světovém poháru v Calgary. Ve večerním programu vytvořil Metoděj Jílek na desítce juniorský světový rekord. Běžkyně na lyžích Kateřina Janatová dojela sedmá ve sprintu volně v Engadinu. A česká mužská štafeta biatlonistů obsadila šestou příčku na Světovém poháru v Anterselvě. Sjezd v Ga-Pa vyhrála Italka Federica Brignoneová, Ester Ledecká se odhlásila kvůli zranění z tréninku.
SOUHRN: Sáblíková zpět na medailových pozicích, Janatová byla sedmá. Biatlonové závody patřily Francii
Sáblíková poprvé v sezoně na stupních vítězek
V závodě na 5000 metrů v Calgary dojela Martina Sáblíková na třetím místě. S časem 6:49,01 nestačila jen na Nizozemky Joy Beunovou a Merel Conijnovou. Poprvé v sezoně se dostala na medailovou pozici.
Sáblíková před pokračováním SP vynechala lednové mistrovství Evropy ve víceboji a odletěla do Kanady dříve. Přestože minulý týden onemocněla a několik dnů netrénovala, předvedla vydařenou jízdu.
Svěřenkyně trenéra Petra Nováka startovala v závěrečné rozjížďce s domácí Isabelle Weidemannovou, takže měla informace o výkonech svých soupeřek. Sáblíková začala tradičně pomaleji, ale postupně se posouvala vpřed. Na medailovou pozici se dostala 400 metrů před cílem.
Za vítěznou Beunovou zaostala o 3,25 sekundy, Conijnová byla rychlejší o 1,57 sekundy. Pětadvacetiletá Beunová se po triumfu na nejdelší ženské trati posunula do čela SP.
Metoděj Jílek obsadil v novém juniorském světovém rekordu druhé místo v závodu na 10 000 metrů. Osmnáctiletý český talent nestačil pouze na hvězdného Itala Davidea Ghiotta, který časem 12:25,69 minuty vytvořil seniorský světový rekord.
V závodu na 1500 metrů se představila i Sáblíková, které stačil nejlepší čas sezony na 13. místo. Stejně jako na dvojnásobné trati vyhrála Nizozemka Beunová. Nikola Zdráhalová zajela nejrychlejší čas v divizi B a v následujícím závodě v Milwaukee bude startovat mezi nejlepšími.
Maděrové těsně unikla bronzová medaile v Rogle
Zuzana Maděrová v paralelním obřím slalomu v Rogle těsně nedosáhla na druhé stupně vítězů ve Světovém poháru. Ve Slovinsku jednadvacetiletá česká reprezentantka postoupila do semifinále a po dvou následných porážkách skončila podruhé v sezoně SP čtvrtá.
Maděrová, jež je při neúčasti olympijské vítězky Ester Ledecké českou jedničkou v alpském snowboardingu, prošla do vyřazovacích jízd 14. kvalifikačním časem. V prvním kole liberecká rodačka porazila Aleksandru Królovou-Walasovou z Polska a v druhém kole Rakušanku Claudii Rieglerovou.
Stejně jako v předvánočním slalomu v Davosu tak Maděrová postoupila do semifinále a útočila na druhé stupně vítězů v kariéře. Poprvé se na pódium dostala téměř přesně před rokem koncem ledna v Simonhöhe, kde byla v obřím slalomu druhá.
V semifinále nicméně bývalá medailistka z juniorského mistrovství světa vypadla s Rakušankou Sabine Payerovou a poté v malém finále v těsném souboji s Italkou Elisou Caffontovou na předposlední brance upadla a jízdu nedokončila. Čtvrtá skončila Maděrová už počtvrté v kariéře, v průběžném pořadí SP paralelních závodů je patnáctá.
"Ze čtvrtého místa mám radost, ale bedna by se mi líbila trošičku víc. Bohužel jsem v malém finále, když jsem vedla, zakopla botou o tyč a spadla," uvedla Maděrová ve videu zveřejněném národním svazem na sociálních sítích.
"Teď mě čekají dva týdny doma, zregeneruju, potrénuju a za dva týdny se vidíme v Kanadě," dodala s vyhlídkou na únorové závody ve Val Saint-Come.
Další dvě české snowboardistky Klára Šonková a Adéla Keclíková nepostoupily z kvalifikace, stejně jako Kryštof Minárik mezi muži.
Závod vyhráli Cubaki Mikiová z Japonska a Ital Maurizio Bormolini.
Ledeckou v Ga-Pa zastavilo zranění
Ester Ledecká se kvůli zranění z tréninku nepředstaví v závodech Světového poháru v Garmish-Partenkirchenu, kde je na programu sjezd a super-G. Ledecká se nyní pokusí zotavit včas na mistrovství světa v Saalbachu.
"Tento víkend závodit nebudu. Při tréninku se ozvalo staré zranění. Pokusím se rychle zotavit a připravit se na MS. Mrzí mě to, protože jsem ve výborné formě a na závody jsem se moc těšila," uvedla Ledecká, jež vynechala celou lyžařskou sezonu 2022/23 kvůli dvěma operacím klíční kosti.
O víkendu nebude v Garmischi startovat ani druhá česká reprezentantka Tereza Nová, jež měla v pátečním tréninku těžký pád a skončila s poraněním hlavy v nemocnici.
Závody v německém středisku jsou pro specialistky na rychlostní disciplíny, jako je Ledecká, generálkou na světový šampionát v Saalbachu. O medaile v super-G pojedou lyžařky 6. února, ve sjezdu o dva dny později.
Brignoneová v Ga-Pa těsně porazila Goggiaovou
Federica Brignoneová vyhrála sjzed žen v Garmisch-Partenkirchenu a upevnila vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. O jedinou setinu porazila svoji krajanku Sofii Goggiaovou. Třetí dojela Švýcarka Corinne Suterová.
Čtyřiatřicetiletá Brignoneová dnešní výhrou znovu posunula hranici pro nejstarší vítězku závodu Světového poháru. Ve sjezdu trojnásobná olympijská medailistka poprvé v kariéře triumfovala před dvěma týdny ve Svatém Antonu a dnes přidala v nejrychlejší disciplíně druhé vítězství. Pátým triumfem v ročníku si Brignoneová pojistila i celkové vedení v SP, v němž si dnes připsala 32. kariérní výhru.
"Tolik výher překvapuje i mě, ale dokázala jsem do toho dát sto procent. Vím, že umím jet rychle, ale stále beru závody jeden po druhém," uvedla Brignoneová, jež vede pohárové pořadí o 110 bodů před Larou Gutovou-Behramiovou. Švýcarka byla dnes pátá.
Goggiaovou omezilo v pohybu pravé rameno, kterým narazila do branky. "V závěru jsem se už nezvládla dostat do pozice potřebné pro maximální rychlost, protože jsem měla zablokované rameno. Čas od času se mi to stává," řekla.
Závod poznamenal pád Niny Ortliebové, který na delší dobu pozastavil průběh. Rakušanka si při pádu otočila nohu a musla být z místa pádu odvezena na záchranářských saních.
Jízdu nedokončila ani pětinásobná vítězka sjezdu v Ga-Pa Lindsey Vonnová, jež se v této sezoně vrátila mezi elitu po téměř šesti letech, minula v závěru po dvou chybách branku.
Kanadský triumf v Kitzbühelu
Sjezd v Kitzbühelu nečekaně ovládl Kanaďan James Crawford s časem 1:53.64. O osm setin zatím skončil Švýcar Alexis Monney. Úspěšný kanadský závod podpořil třetí Cameron Alexander. Jan Zabystřan musel jízdu opakovat a nakonec dojel mimo body na 35. místě.
Alexis Monney startoval už jako čtvrtý a po své jízdě se na dlouho dostal do průběžného vedení. Nepřekonal ho nikdo z nasazené skupiny závodníků. Největší favorit Marco Odermatt na Monneye ztratil téměř půl vteřiny a celkově skončil až na osmém místě.
"Dneska jsem se cítil trochu jinak. Když jsem viděl včera tolik pádů, tak jsem myslel i na zbytek kariéry. Už nahoře jsem udělal malé chyby. Nedá se jet pokaždé na 110 procent," řekl Odermatt.
Monneye překonal až James Crawford s číslem 20. Vyvedla se mu nejlépe prostřední pasáž a v ní vytvořený náskok udržel až do cíle, kde se dostal před Švýcara o osm setin. Skvělý kanadský den podtrhl Cameron Alexander, který obsadil třetí místo se ztrátou 22 setin na svého vítězného krajana.
První jízda Jana Zabystřana musela být přerušena kvůli pádu závodníka jedoucího před ním. Při opravném pokusu vyšel českému lyžaři úvod trati. V druhé polovině však přišla chyba, která ho stála umístěný v bodované třicítce.
Voborníková těsně za první desítkou
Tereza Voborníková skončila po dvou chybách jedenáctá ve stíhacím závodě biatlonistek na SP v Anterselvě. Na vítězství ze sprintu navázala Lou Jeanmonnotová, která opět nenašla přemožitelku. Nejblíže za ní skončila krajanka Julie Simonová. Třetí dojela vedoucí žena celkového pořadí Franziska Preussová. Do nejlepší třicítky se vešly i další dvě české biatlonistky. Třiadvacáté místo obsadila Jessica Jislová a osmadvacáté Lucie Charvátová.
Mužskou štafetu i počtvrté v sezoně ovládli Francouzi, kteří znovu nedali Norům šanci. Seveřané naopak museli uhájit druhou příčku před dotírajícími Švédy. Češi ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Adam Václavík zaznamenali nejlepší výsledek v ročníku, když obsadili šestou příčku, byť neúspěšně sahali po bronzu.
Janatová skončila sedmá ve sprintu
Kateřina Janatová skončila sedmá ve sprintu volně na SP v Engadinu. V semifinále jí jen těsně unikl postup. Z vítězství se radovali Švédka Jonna Sundlingová a Nor Johannes Hösflot Klaebo.
Janatová zajela sedmý čas již v kvalifikaci a celkovým sedmým místem si vyrovnala druhé nejlepší individuální umístění kariéry z prosince 2022, rovněž ze sprintu volně z Val Müstairu. V první desítce se v elitním seriálu umístila pošesté.
Ondřej Černý, jenž stejně jako Janatová postoupil do vyřazovacích jízd sedmým časem, skončil nakonec na 27. místě. Nejlepším Čechem byl na 21. příčce Michal Novák, Jiří Tuž obsadil 23. pozici. Barbora Antošová brala body za 27. místo.
Janatová postoupila ze čtvrtfinále jako druhá za vedoucí ženou průběžného pořadí SP Jessie Digginsovou. V semifinále útočila v závěru ze zadních pozic, ze třetího místa ale nakonec na postup do finále časem nedosáhla. Antošová skončila hned ve čtvrtfinále.
"V semifinále jsem měla trošku horší start, ale dostala jsem se dopředu, byla jsem třetí o malinký kousek a prostě jsem nepostoupila do finále na lucky losera, což je škoda," řekla pro svazový web Janatová.
Černého o lepší výsledek v rozjížďce připravila zlomená hůlka, a ačkoliv brzy dostal náhradní, dojel s odstupem poslední. "Je to smůla, ale stává se to," konstatoval. "Jsem se svým výkonem spokojený, s výsledkem poněkud méně, popravdě jsem po sedmém místě v kvalifikaci očekával víc. Doufal jsem, že bych byl schopný postoupit do semifinále. Nebo o to alespoň bojovat," řekl.
Tuže ve čtvrtfinálové jízdě přivřel Aleksander Elde Holmbö a český lyžař skončil na zemi. Do cíle dojel s velkou ztrátou, po trestu pro norského soupeře ho jury v pořadí přesunula na páté místo. Pátý byl ve své jízdě i Novák, jenž v kvalifikaci zajel dvanáctý čas a poprvé v sezoně postoupil.
"Myslím, že jsem jel pozičně a takticky velmi dobře. Držel jsem se na třetím místě a norský závodník, který jel za mnou, vybočil, najel na mou úroveň a začal zatáčet do mě a já jsem neměl kam jít, protože vedle mě končila trať," popsal Tuž incident se soupeřem.
"Mohl jsem bojovat o druhé nebo třetí místo v rozjížďce, ale bohužel jsem o tu možnost přišel, což mě mrzí, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem schopný tam s nimi bojovat a že tam nejsem do počtu," dodal.
V kvalifikaci z českých reprezentantů neuspěl pouze Luděk Šeller, který obsadil 51. místo.
Český čtyřbob byl ve Svatém Mořici sedmnáctý
Závod čtyřbobů ve Svatém Mořici ovládli Britové s Bradem Hallem, kteří vedli i po první jízdě. Druhá skončila posádka Francesca Friedricha a třetí tým Johannese Lochnera. Češi v čele s Matějem Běhounkem skončili sedmnáctí.
I druhý závod monobobistek ve Svatém Mořici vyhrála Američanka Elana Meyersová Taylorová. Druhá dojela její krajanka Kaysha Loveová a třetí Němka Laura Nolteová.
Zajc vyhrál první letecký závod SP a přeťal vítěznou sérii Rakušanů
Slovinský skokan na lyžích Timi Zajc ovládl na SP v Oberstdorfu premiérový letecký závod sezony a ukončil rakouskou vítěznou sérii. Rakušané ovládli sedm předchozích individuálních závodů v řadě a navíc i soutěž družstev, tentokrát se ale nevešli ani na stupně vítězů. Lídr průběžného hodnocení seriálu Daniel Tschofenig obsadil jako nejlepší z nich čtvrté místo.
Čtyřiadvacetiletý Zajc v Oberstdorfu potvrdil, že se mu na mamutích můstcích daří a připsal si páté letecké vítězství v kariéře. V areálu Heiniho Klopfera triumfoval už počtvrté.
K obhajobě loňského prvenství se mistr světa z velkého můstku z roku 2023 propracoval z druhého místa po prvním kole. Na úvodní pokus 222 metrů navázal ve finále letem dlouhým 233 metrů a o 5,1 bodu překonal Nora Johanna Andrého Forfanga, který zapsal 221,5 a 235 metrů. Třetí skončil další Slovinec Domen Prevc.
Roman Koudelka, který v této sezoně Světového poháru startuje jako jediný z českých reprezentantů, letecké závody v seriálu vynechává. Místo toho dal přednost tréninku.