Následuje
Běžkotoulky

Norové a Švédky. Sprinty dvojic ovládli seveřané

Závody sprinterských dvojic na MS v Seefeldu byly kořistí severských států. Závod žen vyhrály Švédky Stina Nilssonová s Majou Dahlqvistovou, kdežto klání mužů rozhodl úprk Nora Johannese Klaeba. Zlato oslavil spolu s krajanem Emilem Iversenem.

Johannes Klaebo
zdroj: ČTK/DPA/Hendrik Schmidt

Druhé skončily překvapivě Slovinky Katja Visnarová a Anamarija Lampičová před favorizovanými Norkami Ingvild Flugstad Östbergovou a Maiken Caspersen Fallaovou. České reprezentantky Kateřina Janatová a Petra Hynčicová se v závodě na 6 x 1,2 km do desetičlenného finále neprobojovaly. Ve svém semifinále obsadily až sedmé místo.

O titulu se rozhodlo ve spurtu čtveřice běžkyň, které proběhly cílem v rozmezí jediné sekundy. Dahlqvistová zvítězila o 37 setin před Lampičovou, jež protnula cílovou čáru o 23 setin před obhájkyní prvenství Fallaovou. Těsně bez medaile skončily Rusky Natalia Něprjajevová a Julia Bělorukovová.

Čeští reprezentanti Miroslav Rypl s Michalem Novákem se mezi desítku finalistů závodu na 6 x 1,6 km nekvalifikovali. Ve svém semifinále byli devátí, od nejpomalejších postupujících je dělilo zhruba deset sekund.

"Závod je hodně velkým zklamáním. Věřily jsme si na postup a fyzicky jsme na to měly, což bylo jasně vidět, bohužel se ale nepovedly lyže," uvedla Hynčicová. "Nestíhaly jsme ve sjezdech, zadrhávaly v zatáčkách. Po prvním kole jsme nahlásily, že nejedou lyže, domluvila se proto jejich výměna na druhý úsek. Ty druhé lyže byly ale ještě mnohem horší, z kopce jsem mohla i jít, všichni mě předjeli, což mi po psychické stránce nepřidalo," litovala.

A ideálně se pak nepodařilo nachystat lyže ani mužům. "Někdy se prostě ne všechno podaří. Dneska jsme měli mázu výbornou na stoupání, ale ze sjezdu byla agresivní. To ke sportu zkrátka patří. Bohužel ani trať nám nepřála," uvedli Novák s Ryplem.

Klaebo jako finišman nedal drtivým nástupem v závěru soupeřům šanci. Druzí skončili Rusové Gleb Retivych a Alexander Bolšunov, kteří vybojovali každý také už druhou medaili v Seefeldu. Bronz získali Francesco De Fabiani s vicemistrem světa z individuálního závodu Federicem Pellegrinem z Itálie.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu (Rakousko):

Sprint dvojic:

Muži (6x1,6 km): 1. Iversen, Klaebo (Nor.) 18:49,86, 2. Retivych, Bolšunov (Rus.) -1,88, 3. De Fabiani, Pellegrino (It.) -4,03, 4. Svensson, Halfvarsson (Švéd.) -4,73, 5. Jouve, Chanavat (Fr.) -9,13, 6. Hauke, Baldauf (Rak.) -23,84, 7. Niskanen, Hakola (Fin.) -27,52, 8. Hamilton, Bjornsen (USA) -28,56, 9. Šimenc, Lampič (Slovin.) -1:21,77, 10. Palmer-Charrette, Valjas (Kan.) -1:40,99, ...17. Rypl, Novák (ČR) - vyřazeni v semifinále.

Ženy (6x1,2 km): 1. Nilssonová, Dahlqvistová (Švéd.) 15:14,93, 2. Višnarová, Lampičová (Slovin.) -0,37, 3. Östbergová, Fallaová (Nor.) -0,60, 4. Něprjajevovám, Bělorukovová (Rus.) -0,93, 5. Bjornsenová, Digginsová (USA) -2,79, 6. Carl, Ringwald (Něm.) -6,71, 7. Kyllönen, Parmakoski (Fin.) -8,86, 8. Van der Graaffová, Fähndrichová (Švýc.) -21,35, 9. Kirillovová, Seronosovová (Běl.) -24,77, 10. Kowalczyková, Skinderová (Pol.) -46,06, ...13. Janatová, Hynčicová (ČR) - vyřazeny v semifinále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy