Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Nilssonová a Klaebo, díl druhý. Sprint na Tour de Ski má očekávané vítěze

Johannes Hösflot Klaebo a Stina Nilssonová v úvodní etapě Tour de Ski ukázali, že ve sprintech jen těžko nachází konkurenci. Potvrdili to i ve třetí, taktéž sprinterské etapě. Nilssonová ve švýcarském Val Müstair porazila americké soupeřky Sophie Caldwellovou a Jessicu Digginsovou, zatímco Klaebo ve finále předjel Itala Federica Pellegrina. Žádný ze čtveřice českých lyžařů mezi nejlepší nepostoupil. Nejlépe si vedla Sandra Schützová, která skončila čtyřicátá.

Tour de Ski 2018/2019
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Martti Kainulainen

Schützové chybělo k postupu do vyřazovacích jízd dvě a půl sekundy. Kateřina Razýmová obsadila 52. pozici, Adam Fellner byl osmasedmdesátý a o čtyři místa předčil Petra Knopa. Průběžné pořadí Tour vedou Klaebo a Digginsová.

Podle Schützové byla trať hodně náročná a měla z ní respekt. "Po dlouhé táhlé nakloněné rovině v protivětru přišlo velmi prudké stoupání, přechod do těžkého sjezdu s esíčkem následovaný pumptrackem do zatáčky a znovu. Trochu jsem se bála, technické pasáže mi většinou moc nesedí, ale nakonec si myslím, že jsem si právě v nich poradila dobře," uvedla.

Připustila, že v prvním kole jela možná až příliš vlažně. "Otázkou je, pokud bych jela rychleji, jestli by mi pak síly nechyběly jinde. Na celé trati nebyl prostor, kde by člověk mohl polevit. Věřím, že dříve nebo později se mi povede tu bodovanou třicítku prolomit," řekla Schützová.

Fellner litoval, že s Knopem startovali později a měli pomalejší sníh. "Podobnou trať se skoky a tak prudkým výjezdem jsem absolvoval poprvé. Vůbec jsem nevěděl, jaké to při závodě bude," přiznal.

"Ve sprintu je mým cílem ztratit co nejméně, to se dnes úplně nepovedlo. V Toblachu jsem nejel sprint úplně špatně, očekával jsem opět umístění kolem 60. pozice. S výsledkem proto nejsem spokojený. I když nejsem sprinter, byl bych rád o pár vteřin vpředu," komentoval svůj výkon Fellner.

Ve Val Müstair si k vítězství dosprintovali Nilssonová a Klaebo

Oba vítězové byli znovu suverénní, ve finále vyhráli s více než dvouvteřinovým náskokem. Nilssonová triumfovala před dvojicí Američanek: cílová fotografie přiřkla druhé místo Caldwellové, třetí Digginsová se posunula do čela seriálu. Bruslařský sprint vyhrála Nilssonová v SP už pojedenácté.

S odstupem 2,35 sekundy za dvaadvacetiletým olympijským vítězem Klaebem dojel na 1400 metrů dlouhé trati Pellegrino. Souboj o třetí místo pro sebe o setinu rozhodl ruský vítěz předchozí etapy Sergej Usťugov.

Tour de Ski se nyní přesune do Německa. Ve středu jsou v Oberstdorfu na programu závody klasickou technikou s hromadným startem.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val Müstairu (Švýcarsko) - sprint na 1,4 km volnou technikou:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 3:03,78, 2. Pellegrino (It.) -2,35, 3. Usťugov (Rus.) -3,07, 4. Jouve (Fr.) -3,08, 5. Iversen -3,61, 6. Skar (oba Nor.) -43,00, ...v kvalifikaci 78. Fellner, 82. Knop.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Klaebo 34:44,1, 2. Usťugov -12,0, 3. Bolšunov (Rus.) -25,1, 4. Iversen -45,6, 5. Skar -58,5, 6. Jouve -1:12,9, ...62. Knop -3:45,6, 68. Fellner -3:58,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Bolšunov 476, 2. Iversen 416, 3. Klaebo 402, 4. Halfvarsson (Švéd.) 348, 5. Tönseth 345, 6. Röthe (oba Nor.) 344, ...86. Novák 7, 88. Pechoušek 6.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:31,91, 2. Caldwellová, 3. Digginsová (obě USA) obě -2,27, 4. Östbergová -3,54, 5. Fallaová -4,58, 6. L. Wengová (všechny Nor.) -20,73, ...v kvalifikaci 40. Schützová, 52. Razýmová.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Digginsová 28:25,6, 2. Östbergová -1,1, 3. Něprjajevová -15,1, 4. Bělorukovová (obě Rus.) -31,8, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -51,9, 6. Nilssonová -52,0, ...37. Schützová -3:08,5, 44. Razýmová -3:28,2.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 600, 2. Östbergová 552, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 483, 4. Nilssonová 440, 5. Anderssonová (Švéd.) 409, 6. Něprjajevová 397, ...74. Beranová 5, 77. Janatová 2.