Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Není to konec Ester. Bývalí lyžaři Ledeckou nezatracují

Má za sebou několik pádů a do světového šampionátu nevstoupila podle svých představ. Nachází se Ester Ledecká v krizi? Někdejší lyžaři Jan Hudec a Bořek Zakouřil mají za to, že jde jen o dočasné potíže a něco, čím si musí projít každý závodník a závodnice.

Ester Ledecká na mistrovství světa v Aare
zdroj: REUTERS autor: Leonhard Foeger

Ledecká neprožívá jednoduchou zimu. Před začátkem sezony musela na operaci ruky, ve SP ale jezdila dobře. Na snowboardu jednou vyhrála a dojela druhá, na lyžích se ve sjezdech dvakrát dostala do elitní desítky a v super-G si jedenáctým místem vylepšila své maximum.

S příchodem roku 2019 ale přišly pády. Nedojela trénink sjezdu v Cortině d'Ampezzo, poté spadla v superobřím slalomu v Garmisch-Partenkirchenu, a navíc také v tréninku sjezdu den před startem superobřího slalomu na MS.

"Není to konec Ester a jejího sebevědomí, akorát jí to připomnělo, že to je nebezpečný sport," řekl bývalý sjezdař Jan Hudec, stříbrný ze sjezdu na MS v Aare před dvanácti lety, který je nyní na šampionátu konzultantem českých mužů.

S tím souhlasí i jiný někdejší závodník. "Lyžařský život takový je. Není to nic, přes co by se Ester nemohla přenést. Dá to v pohodě, půjde dál," věří bývalý reprezentant Bořek Zakouřil, který je na šampionátu v roli experta České televize.

Ledecká jezdí na lyžích více než jindy, pády k tomu patří. "Dalo se to čekat. Každý sjezdař někdy spadne," řekl Zakouřil. "Pojišťovny to mají dobře vyšpekulovaný a vědí, že sjezdař má v kariéře stoprocentní šanci se aspoň nějak zranit. Je to součást toho sportu," uvedl Hudec.

Jan Hudec:

"Má ještě věci, na kterých musí pracovat. Má před sebou dlouhou, dobrou a velice úspěšnou kariéru, ale to jsou ty těžké školy, které musí projít. Teď je otázka, jak se psychicky nastaví, aby postupně probojovala strachy a bitvy se sebevědomím. Talentovaná je hrozně moc. Lyžovat umí, zbývá jí pár detailů a ukazuje i v letošní sezoně, že umí jezdit rychle, takže to není obrovská krize."

Po nevydařeném super-G v Aare Ledecká v emotivních několika větách prohlásila, že si její trenér Tomáš Bank i lidé musí uvědomit, že ještě potřebuje dozrát, aby měla na špičku. Rovněž uvedla, že její výhra na olympiádě byla jenom výjimka.

"Není to náhoda. Měli jsme štěstí, ale kdyby na to neměla, tak by nevyhrála," říká Tomáš Bank. "Ve SP Ester už teď získala nejvíc bodů, co kdy získala. Já bych ji nezatracoval. Musíme si uvědomit, že je fakt dobrá. Ale bohužel nastaly okolnosti, které ji trošku přibrzdily."

Podobně smýšlí Zakouřil. "Když někdo vyhraje olympiádu, tak to prostě náhoda není! Byla to skvělá jízda," řekl Zakouřil. "Musí se naučit žít s tím, že na ni celý svět kouká. Ona se stala hvězdou a teď je před ní možná nejtěžší úkol, naučit se s tím žít," doplnil.

Otázkou je, jak rychle se podaří Ledecké získat sebevědomí zpět. "Chce to třeba nabourat stereotyp," uvažoval Zakouřil. Tým Ledecké se přesně o to snaží. V rámci přípravy na kombinaci šla závodnice po tréninku sjezdu pilovat slalom.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy