Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Riiber ve spurtu předčil Němce Schmida a zajistil norským sdruženářům další zlato

Dominance Norska na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Planici pokračovala i v soutěži družstev v severské kombinaci. Rozhodovalo se sice až v závěrečném spurtu štafetového závodu, ale v něm potvrdil famózní formu Jarl Magnus Riiber. Německému rivalovi Julianu Schmidovi nedal žádnou šanci a zajistil obhájcům titulu další zlato. České kvarteto ve složení Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout, Jiří Konvalinka dojelo deváté.

Norsko vyhrálo včetně loňských olympijských her v Pekingu závod družstev na čtvrté velké akci za sebou a opět před Němci. Riiber ve finiši setřásl Schmida a vybojoval sedmé světové zlato v kariéře. Na třetí příčce dovezl lídr SP Johannes Lamparter rakouskou reprezentaci.

Češi se celou běžeckou část přetahovali o osmou pozici s Američany a nakonec za umístěním z minulého MS v Oberstdorfu zaostali o 11 sekund. Loni na ZOH skončili sedmí.

Nezastavitelný Riiber

Norsko vyhrálo zejména díky vynikajícímu skokanovi Riiberovi úvodní část a do štafetového běhu na 4x5 kilometru vyrazilo s náskokem 20 sekund před Rakouskem a 23 vteřin před Německem. Už na prvním úseku však bývalý německý šampion Frenzel dostihl Espena Andersena a od té doby jely oba favorizované týmy společně.

V posledním úseku se na ně dotáhli i Rakušané a o medailích se proto rozhodovalo mezi touto trojicí. V závěrečných stovkách metrů do té doby takticky jedoucí Riiber nastoupil a setřásl Lampartera. Následně se odpoutal také od Schmida, jenž v cílové rovince už boj o zlato vzdal a dojel do cíle s odstupem devíti sekund. Češi, kteří byli po skoku osmí s odstupem dvou a čtvrt minuty na Norsko, ztratili v běhu další dvě minuty.

Bezprostředně po závodu němečtí funkcionáři podali protest, protože v jedné ze závěrečných zatáček podle nich Riiber nefér způsobem vytlačil Schmida. FIS protest zamítla. "Nejdříve jsem se v běžecké části zorientovával a pak jsem měl dobrý finiš," řekl Riiber, který si podle vlastních slov se Schmidem souboj vyříkal. "Mluvili jsme pak spolu, zůstáváme přáteli," dodal pětadvacetiletý rodák z Osla.

Dalšími členy vítězného norského týmu byli Jens Luraas Oftebro a Jörgen Graabak. Čtyřiatřicetiletý Němec Frenzel získal už 18. medaili na MS, odpoutal se od bývalého norského běžce Björna Dählieho a stal se mužským rekordmanem šampionátů.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici (Slovinsko):

Severská kombinace: Muži - družstva (4x5 km): 1. Norsko (Andersen, Oftebro, Graabak, Riiber) 47:20,4, 2. Německo (Frenzel, Geiger, Rydzek, Schmid) -9,0, 3. Rakousko (Fritz, Greiderer, Rettenegger, Lamparter) -9,3, 4. Francie -33,2, 5. Finsko -2:00,9, 6. Itálie -2:30,5, ...9. Česko (Portyk, Vytrval, Konvalinka, Pažout) -4:14,2.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články