Následuje
III. zimní olympijské hry mládeže 2020 Švýcarsko

První zlata berou Björgenová a Krjukov

Val di Fiemme (Itálie) – Úvodní závod mistrovství světa v klasickém lyžování v italském Val di Fiemme - sprint klasickou technikou - vyhráli olympijští vítězové Rus Nikita Krjukov a Norka Marit Björgenová, která navíc obhájila titul z roku 2011. Nikdo z osmičky českých reprezentantů se do vyřazovacích bojů nedostal. Aleši Razýmovi utekl postup o jedno místo, do třicítky se nevešel o 33 setin. 

Nikita Krjukov
zdroj: ČTK/AP

Sedmadvacetiletý Krjukov si pro první zlato z šampionátu v kariéře doběhl s těsným náskokem před Norem Petterem Northugem a Kanaďanem Alexem Harveym. Čtvrté místo zbylo na švédského favorita Emila Jönssona, jenž si v předchozích vyřazovacích jízdách díky nástupům v prudkém kopci počínal suverénně. Ve finále ale dvojnásobnému vítězi sprinterského světového poháru a lídrovi současného ročníku tato taktika nevyšla. Jedinou Jönssonovou medailí zůstává bronz z minulého MS v Oslu.

Björgenová rozšířila svou sbírku titulů už na devět, když ve finále jasně porazila Švédku Idu Ingemarsdotterovou a krajanku Maiken Fallaovou. "Je to neuvěřitelné, protože jsem si říkala, že ve sprintu to budu mít těžké. Před pár dny mi odešla forma, ale jely mi skvěle lyže. Servismani dnes odvedli skvělou práci," libovala si Björgenová, jejíž sezonu narušila srdeční arytmie, kvůli které přišla o Tour de Ski. Sprint ve Val di Fiemme ovládla i před deseti lety a byl to její první titul.

Úvodní závod mistrovství vůbec nevyšel Justyně Kowalczykové z Polska. Vedoucí žena Světového poháru sice ve čtvrtfinále a semifinále zaběhla nejrychlejší čas, ve finále ale upadla a nakonec v něm se ztrátou šesti sekund obsadila poslední šesté místo.

Razýma o účast ve vyřazovacích bojích připravil Číňan Sun Čching-chaj, který českého reprezentanta odsunul na první nepostupovou příčku. Další čeští závodnici Jan Bartoň, Ondřej Horyna a Dušan Kožíšek skončili na 1,5 km dlouhé trati daleko za postupem. "Nemám dobré dojmy, nepovedlo se mi vylézt dobře druhý kopec. Snad ani v tréninku jsem ho tady nejel nikdy hůř. Tam jsem nemohl získat chybějící setiny, ale ztratit vteřiny," uvedl Razým.

V ženské kvalifikaci na 1,2 km byla z českých běžkyň nejlepší Karolína Grohová na 34. příčce, hned za ní skončila Eva Vrabcová-Nývltová. Od postupu je dělily necelé tři sekundy. Lucie Charvátová se Sandrou Schützovou neuspěly. "Žádné velké očekávání jsem neměla. Jsem už ráda za to, že jsem tady, bylo to krásný. Ve stopě to jelo, ve stoupání stromečkem, kde byla rozbitá trať, jsem ztratila," řekla Grohová.

Výsledky sprintu klasickou technikou:

Muži (1,5 km): 1. Krjukov (Rus.) 3:30,4, 2. Northug (Nor.) -0,3, 3. Harvey (Kan.) -0,8, 4. Jönsson (Švéd.) -2,6, 5. Golberg -9,2, 6. Brandsdal (oba Nor.) -27,1, ...31. Razým, 55. Bartoň, 62. Horyna, 65. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy (1,2 km): 1. Björgenová (Nor.) 3:16,6, 2. Ingemarsdotterová (Švéd.) -2,3, 3. Fallaová (Nor.) -3,7, 4. Visnarová (Slovin.) -4,6, 5. Nilssonová (Švéd.) -4,9, 6. Kowalczyková (Pol.) -6,3, ...34. Grohová, 35. Vrabcová-Nývltová, 51. Charvátová, 52. Schützová (všichni ČR) - vyřazeny z kvalifikaci.

VIDEO: Trasa mužského sprintu

Zdroj: http://www.fiemme2013.com

VIDEO: Trasa ženského sprintu

Zdroj: http://www.fiemme2013.com

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy