Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Novák začal MS skvěle. Ve finále sprintu doběhl čtvrtý

Skvělý začátek mistrovství světa pro české lyžování. Michal Novák se ve svém prvním startu ve slovinské Planici dostal do finále klasického sprintu. V silné konkurenci obsadil čtvrté místo. Novák se stal po Aleši Razýmovi (2009) prvním českým lyžařem ve finále sprinterského závodu MS. Tereza Beranová vypadla v semifinále, dalších čtyři Češi jeli v Planici čtvrtfinále. Novými mistry světa jsou Jonna Sundlingová a Johannes Klaebo.

Novák překonal ve sprintu dosavadní české maximum Martina Koukala, který skončil v roce 2003 pátý. Naposledy byl ve finále v rychlostní disciplíně Aleš Ryzým před 14 lety v Liberci. Z českých reprezentantů získal naposledy cenný kov na MS Lukáš Bauer v roce 2015, který bral v závodu na 50 kilometrů klasicky ve Falunu stříbro.

"Nečekal jsem, že první závod na mistrovství světa bude až takhle úspěšný. Nemohu si přát lepší výsledek. Tohle je prostě sen a nemám slov. Aktuálně se cítím, jako bych měl kocovinu," řekl Novák. "Ve finále to bylo hrozně těžké. Už jsem ale nemohl. Možná jsem mohl pošetřit víc sil ve čtvrtfinále a semifinále, to však člověk nemohl čekat, že půjde až do finále. I tak to byl skvostný den v Planici," doplnil český reprezentant.

Mezi ženami skončila dnes nejlépe Tereza Beranová, jež se probojovala do semifinále a skončila celkově dvanáctá. Kateřina Janatová, Barbora Antošová, Luděk Šeller a Ondřej Černý vypadli ve čtvrtfinále, mezi nejlepší třicítku se neprobojovala jen třiačtyřicátá Adéla Nováková.

Novák si vyrovnal ve sprintu osobní maximum, čtvrtý byl v této sezoně také v úvodu Tour de Ski ve Val Müstair. Jedenáctý muž průběžného pořadí Světového poháru potvrdil roli české jedničky už v kvalifikaci, kdy zajel čtvrtý nejrychlejší čas. Ve čtvrtfinále byl druhý za Chappazem a v semifinále uspěl díky času ze třetí příčky.

V semifinále naopak skončil vítěz kvalifikace Nor Erik Valnes. Obhájce stříbra si ve stoupání přišlápl lyži, zlomil ji a po pádu zůstal frustrovaně ležet na sněhu.

Novák se v úvodu finálové jízdy držel na medailových příčkách, ve druhé polovině se ale přes něj dostali Golberg s Chappazem a český reprezentant již v závěru ztrátu nedohnal. Udržel přesto za sebou Švéda Calleho Halfvarssona a Francouze Lucase Chanavata a dosáhl nejlepšího výsledku na vrcholné akci v kariéře.

Čtyřiadvacetiletá Beranová doplatila v semifinále na silnou skupinu se Sundlingovou, Emmou Ribomovou nebo Kristine Stavaas Skistadovou. "Mrzí mě to. Problém byl v mé tělesné konzistenci. Tohle je strašně měkký sníh a já potřebuju tvrdý, abych mohla dělat rychlé pohyby a nerozutíkávalo se mi to pod nohama a rukama. Zatím není síla. Ale bude," řekla Beranová pro Českou televizi.

Třináctá žena z kvalifikace Janatová konečnou 17. příčku brala. Litovala jen, že spoustu času v jízdě ztratila za Norkou Annou Svendsenovou. "Myslela jsem si, že pojede trochu rychleji. Vždycky jsme se tak mísily. Je to škoda, lucky loser byl blízko. Zklamaná ale nejsem. Sprint je mou nejhorší disciplínou, takže to beru ještě jako dobrý výsledek," uvedla Janatová, která přehodnotila plány a pojede i sobotní skiatlon.

Lídr Světového poháru Klaebo získal ve sprintu třetí světové zlato po sobě a zároveň sedmý triumf na mistrovství světa. Ve stejné disciplíně zvítězil také na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 a vloni v Pekingu. "Bavilo mě to. Tratě jsou tu těžké a je zde hodně zatáček. Myslím, že po dlouhé době bylo tolik pádů. Vítězství se ale nikdy neomrzí. Užil jsem si to," řekl Klaebo.

Závod žen si podmanily Švédky. Vedle vítězné Sundlingové brala stříbro její krajanka Emma Ribomová, třetí skončila Maja Dahlqvistová a čtvrtá byla další Linn Svahnová.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici (Slovinsko):

Sprint klasicky (1,4 km):

Muži: 1. Klaebo 2:56,07, 2. Golberg (oba Nor.) -2,22, 3. Chapaz (Fr.) -2,24, 4. Novák (ČR) -5,90, 5. Halfvarsson (Švéd.) -11,64, 6. Chanavat (Fr.) -32,27, ...23. Šeller, 28. Černý (oba ČR).

Ženy: 1. Sundlingová 3:21,67, 2. Ribomová -0,87, 3. Dahlqvistová -4,45, 4. Svahnová (všechny Švéd.) -8,06, 5. Skistadová -10,93, 6. T.U. Wengová (obě Nor.) -27,29, ...12. Beranová, 17. Janatová, 28. Antošová, v kvalifikaci 43. A. Nováková (všechny ČR).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články