Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Nilssonová odolala tlaku Johaugové, severský souboj vyhrály Švédky

I druhou týmovou soutěž běžkyň na lyžích ovládly na mistrovství světa reprezentantky Švédska. Kvarteto Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Charlotte Kallaová a Stina Nilssonová porazilo favorizované Norsko s finišmankou Therese Johaugovou o 3,1 sekundy. Švédky navázaly na úspěch z týmového sprintu a ve štafetě vybojovaly světové zlato po dlouhých 59 letech. Bronz získaly Rusky. Česká čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Hynčicová, Petra Nováková a Sandra Schützová dojela na 11. místě.

Radost vítězné švédské štafety
zdroj: ZUMA autor: Joel Marklund

O triumfu Švédek rozhodla na třetím úseku Kallaová, která získala na Norky náskok skoro 19 vteřin.

Nilssonová pak prokázala ve finiši své sprinterské kvality a udržela za sebou fenomenální Therese Johaugovou, která útočila v Seefeldu už na třetí titul.

Česká čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Hynčicová, Petra Nováková a Sandra Schützová byla většinu závodu desátá a v konkurenci 17 týmů skončila s odstupem skoro pěti minut na vítězky jedenáctá jako předloni v Lahti. "Holky podaly standardní výkon. Takový, jaký jsme očekávali na základě jejich výkonů v předešlých závodech," řekl trenér ženské reprezentace Jan Franc.

Razýmová rozběhla štafetu v klasice desátým místem s odstupem 37 vteřin na čelo. Hynčicová jela chvilku ve skupině o 7. až 11. místo, ale nakonec předávala desátá a ztráta na nejlepší narostla na minutu a tři čtvrtě. V bruslení Nováková pozici nevylepšila, Schützová byla v cíli jedenáctá.

Švédské lyžařky porazily na MS překvapivě norskou štafetu

Franc před závodem věřil, že by se štafeta mohla probojovat do desítky. "Chyběl sice kousek, ale s momentálními výkony to asi na víc dneska nebylo. Byla škoda, že v posledním úseku za Sandrou Schützovou jela Švýcarka Nathalie von Siebenthalová, která ji dojela. Takticky to ale jinak Sandra zvládla dobře," dodal Franc.

V čele jela na prvním úseku pětice štafet Norsko, Rusko, Švédsko, Německo a Itálie. Jako první na úvod druhého úseku odpadly Italky.

Na jeho konci Norka Östbergová a Švédka Karlssonová odjely Ruskám a Němkám a karty v boji o zlato byly rozdány.

V bruslení Kallaová ujela Jacobsenové v závěru třetího úseku a sprinterku Nilssonovou vyslala do poslední části s náskokem 18,8 vteřiny.

Norská finišmanka Johaugová se vydala na stíhací jízdu, 2,5 kilometru před cílem ztrácela jen osm vteřin a Nilssonovou dojela v posledním náročném stoupání. Ujet už jí ale nestihla.

Nilssonová udržela první místo i v kopečku na stadionu a rozhodlo se ve finiši. V tom prokázala své kvality švédská olympijská vítězka v klasickém sprintu a v Seefeldu zlatá ze sprintu dvojic.

Johaugové nedala v posledních metrech šanci a skončila v objetí kolegyň. "Jsem tak pyšná! Nebyly jsme favoritkami a je to neuvěřitelné," radovala se Nilssonová. "V posledních sto metrech jsem cítila sílu."

"Bylo to náročné, dohnala jsem ji (Nilssonovou), ale věděla jsem, že je ve finiši rychlá. A opravdu byla. Prohrály jsme, ale udělala jsem maximum," řekla Johaugová.

Švédky se radovaly z výhry ve štafetě dosud jen v roce 1960, kdy se světový šampionát konal v rámci olympijských her ve Squaw Valley. Tehdy se ještě běhala štafeta ve třech. Na posledních čtyřech šampionátech skončily vždy druhé za Norkami.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování:

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Švédsko (Anderssonová, Karlssonová, Kallaová, Nilssonová) 55:21,0, 2. Norsko (H. Wengová, Östbergová, Jacobsenová, Johaugová) -3,1, 3. Rusko (Bělorukovová, Sedovová, Něchajevská, Něprjajevová) -2:03,8, 4. Německo -2:46,3, 5. USA -3:06,0, 6. Finsko -3:47,7, 7. Itálie -3:54,9, 8. Francie -4:00,9, 9. Slovinsko -4:21,2, 10. Švýcarsko -4:30,9, 11. Česko (Razýmová, Hynčicová, Nováková, Schützová) -4:53,0.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy