Buly - debata expertů

Závod skokanek na středním můstku zvládla nejlépe Němka Vogtová, Češky nepostoupily

Lahti (Finsko) ‒ V závodu žen ve skoku na lyžích na středním můstku triumfovala Carina Vogtová z Německa před dvěma japonskými závodnicemi a obhájila titul mistryně světa. Do hlavní soutěže na mistrovství světa ve finském Lahti se sice kvalifikovaly také české reprezentantky Marta Křepelková a Barbora Blažková, ale ani jedna nepostoupila do druhého kola. Blažková skončila na 32. místě, Křepelková byla 38. ze 40 skokanek.

Carina Vogtová
zdroj: Reuters autor: KAI PFAFFENBACH

Olympijská vítězka ze Soči Vogtová byla po prvním kole třetí a ve druhém zvládla nejlépe nervy. Druhá skončila Juki Itová z Japonska a až třetí byla největší favoritka závodu a čtyřnásobná vítězka Světového poháru Sara Takanašiová.

Po prvním kole vedla Norka Marenn Lundbyová díky nejdelšímu pokusu dne 99,5 metru, ale v druhém kole přidala jen 91 metrů a skončila čtvrtá. Dvacetiletá Takanašiová, která letos už počtvrté vyhrála Světový pohár, byla po prvním pokusu druhá za 98 m.

Ve druhém kole přistála na značce 95 metrů, což stačilo jen na bronz. Stále tak čeká na individuální světový titul. Šanci využila Vogtová, která skočila 98,5 metru v prvním a stylově 96,5 metru ve druhém kole a vyhrála. Itovou porazila o dva body.

Blažková v drobném sněžení skočila 84 metrů, z výkonu měla radost a dostala 93,9 bodu. Jen o osm desetin zaostala za poslední dvojicí postupujících Li Süe-jao z Číny a Američankou Nitou Englundovou a obsadila 32. místo.

Křepelková, trojnásobná medailistka z letošní univerziády, se oproti kvalifikaci zlepšila o metr na 77 metrů. Porazila dvě Kanaďanky a skončila na 38. pozici.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti (Finsko):

Skoky na lyžích - ženy, střední můstek: 1. Vogtová (Něm.) 254,6 b. (98,5+96,5 m), 2. Itová 252,6 (97+96,5), 3. Takanašiová (obě Jap.) 251,1 (98+95), 4. Lundbyová (Nor.) 247,7 (99,5+91), 5. Klinecová (Slovin.) 245,8 (99+94), 6. Würthová (Něm.) 241,7 (97+94), 7. Seifriedsbergerová (Rak.) 240,9 (94+92,5), 8. Althausová (Něm.) 239,0 (94+92,5), 9. Iraschková-Stolzová 229,6 (93+89,5), 10. Hölzlová (obě Rak.) 229,0 (93,5+91), ...32. Blažková 93,9 (84), 38. Křepelková (obě ČR) 82,4 (77).