Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Polsko - Španělsko

Ve skiatlonu se ze zlata radují Usťugov po chybě Sundbyho a rekordmanka Björgenová

Lahti (Finsko) – Na mistrovství světa v Lahti nenabídl skiatlon žádné překvapení. V mužském závodě potvrdili roli velkých favoritů Martin J. Sundby a Sergej Usťugov, kteří si to o zlato rozdali v samotném finiši. Nakonec triumfoval vládce Tour de Ski Rus Usťugov i díky pádu norského soupeře, kterému se zlomila hůlka. Mezi ženami se na trůn vrátila po mateřských povinnostech Norka Marit Björgenová, která utrhla pronásledovatelku Kristu Pärmäkoskiovou z Finska v závěrečném stoupání.

Marit Björgenová z Norska (vpravo) v souboji s Finskou Kristou Pärmäkoskiovou
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Mužský závod opanovali krom vítězného Usťugova norští běžci na lyžích. Bronz získal Finn Haagen Krogh, v první šestce byli ještě další tři Norové. Z dvojice českých běžců dojel jen Petr Knop, který skončil s odstupem 5:31,2 minuty na 43. místě. Miroslav Rypl byl dostižen o kolo a závod nedokončil.

Klasickou část zvládla pohromadě skupina 26 běžců, ale tempo převážně udávali Usťugov a Sundby. Po přezutí lyží se obrázek nezměnil a elitní dvojice udeřila po dvacátém kilometru, odpoutala se soupeřům a jela spolu v čele.

Usťugov ani Sundby nedokázali soupeři poodjet. Rozhodlo tak zaváhání Nora, který se v posledním stoupání před stadionem pokusil souboj rozhodnout, ale snahu přehnal. Levou hůlkou máchl do vzduchu, a jak klesl na kolena, zlomil pravou. Sice hned dostal novou, ale Rus získal potřebný náskok, který už do cíle udržel. "Soupeřil jsem s jedním z nejrychlejších lyžařů na planetě, a musel jsem proto zkusit získat před cílem pár sekund k dobru. Bohužel jsem udělal chybu," litoval Sundby.

Při příjezdu na stadion se už Usťugov usmíval a cílem projel první o téměř sedm vteřin před Sundbym. Po závodu se oba soupeři objali. Čtyřiadvacetiletý Usťugov se stal mistrem světa poprvé. Na začátku šampionátu ho o zlato ve sprintu připravil Ital Federico Pellegrino. "Po sprintu jsem byl hodně zklamaný a teď jsem si spravil chuť. Je to pro mě a můj tým velká věc," řekl Rus.

Ve skiatlonu žen triumfovala Björgenová a slaví už 15. zlato

Jediná česká reprezentantka na startu Kateřina Beroušková se po celý závod pohybovala na hraně elitní třicítky. Po úvodním klasickém úseku přezula na bruslařskou část na 31. místě a do cíle doběhla na 27. příčce.

Favorizovaná Björgenová, jež se v této sezoně vrátila k závodění po roční mateřské přestávce, se po pěti kilometrech klasiky utrhla od hlavního pole spolu s Pärmäkoskiovou, krajankou Heidi Wengovou a Kallaovou. Po přezutí nastoupila a na bruslařském úseku jí stačila už jen Pärmäkoskiová.

V závěrečném stoupání před sjezdem na stadion ale šestinásobná olympijská vítězka Finku setřásla a s pětisekundovým náskokem slavila před vyprodanou tribunou pro 35 000 diváků titul.

Je nám líto, video expirovalo.
Skiatlon žen na MS v Lahti opanovala Björgenová před Pärmäkoskiovou

"O tomhle jsem snila od té doby, co se mi v prosinci 2015 narodil Marius. Není lehké být matkou a zároveň špičkovou sportovkyní," řekla šťastná Björgenová, jež v Lahti bydlí bez rodiny. "Dneska ráno jsem jim psala, že jsem hrozně nervózní. A přišla mi fotka Mariuse se vzkazem, že všechno bude dobré. Úplně mi vyhrkly slzy," přiznala.

S 15 zlatými medailemi nyní Björgenová vede historické tabulky světových šampionátů. Dosud se s 14 triumfy dělila o první místo s Ruskou Jelenou Vjalbeovou. Celkem už má ve sbírce 23 cenných kovů z MS.

Svůj první start na světovém šampionátu zhodnotila Beroušková pozitivně. "Beru to všemi deseti, protože se mi do letošního roku nepovedlo být ani do čtyřicítky. Být do třicítky na mistrovství světa je dobrý výsledek. Poslední dobou se mi podařilo líp vyladit formu a na trati to nebylo trápení, ale normální boj o pozice," řekla Beroušková, která se na startu těsně vyhnula hromadnému pádu.

Druhou českou reprezentantku Petru Novákovou nepustilo na start zranění ramene ze čtvrtečního sprintu. Ve 13:30 odstartuje skiatlon mužů na 2 x 15 km s českými reprezentanty Miroslavem Ryplem a Petrem Knopem.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti - běh na lyžích:

Muži - skiatlon 2x15 km: 1. Usťugov (Rus.) 1:09:16,7, 2. Sundby -6,7, 3. Krogh -31,8, 4. Röthe (všichni Nor.) -33,1, 5. Harvey (Kan.) -33,3, 6. Tönseth (Nor.) -33,5, 7. Hellner (Švéd.) -33,7, 8. Larkov (Rus.) -36,1, 9. Lehtonen (Fin.) -37,2, 10. Salvadori (It.) -37,3, ...43. Knop -5:31,2, Rypl (oba ČR) dostižen o kolo.

Ženy - skiatlon 2 x 7,5 km: 1. Björgenová (Nor.) 37:57,5, 2. Pärmäkoskiová (Fin.) -4,8, 3. Kallaová (Švéd.) -32,0, 4. Von Siebenthalová (Švýc.) -1:05,0, 5. Wengová (Nor.) -1:05,1, 6. Stadloberová (Rak.) -1:05,4, 7. Čekalevová (Rus.) -1:05,7, 8. Jacobsenová -1:11,1, 9. Sedovová (Rus.) -1:15,3, 10. Išidaová (Jap.) -1:21,8, ...27. Beroušková (ČR) -3:02,9.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy