Lyžování ČR 2024

K juniorskému titulu přidala Loutittová i ten na dospělém MS. Ulrichová prošla do druhého kola

Mistryní světa na velkém můstku se v Planici stala skokanka na lyžích Alexandria Loutittová, která získala k juniorskému titulu ještě cennější a vybojovala pro Kanadu první zlato ve skocích na lyžích v historii. Klára Ulrichová skončila třicátá, Karolína Indráčková obsadila 34. příčku.

Devatenáctiletá Loutittová, jež má na kontě jedno vítězství ve Světovém poháru, vyhrála závod v měnícím se větru a za sněžení s deštěm jednoznačně. Rodačka z Calgary předvedla skoky dlouhé 134,5 a 136,5 metru a nechala za sebou o 10,4 bodu Norku Maren Lundbyovou, s níž se po prvním kole dělila o vedení.

Třetí se ztrátou 18,5 bodu skončila Němka Katharina Althausová, jež útočila ve čtvrtém závodě v Planici na čtvrté zlato. Nakonec se ale šampionka ze středního můstku a závodů ženských a smíšených družstvech radovala i z bronzu.

"Snila jsem o tom, ale že se to opravdu stalo, je fenomenální. Úžasný pocit," uvedla Loutittová, jež od poloviny ledna během necelých dvou měsíců vyhrála v japonském Zau první závod Světového poháru, poté se ve Whistleru stala juniorskou mistryní světa a teď i šampionkou v elitní kategorii. Na 43. mistrovství světa v klasickém lyžování vybojovala pro Kanadu vůbec první skokanskou medaili.

Malým vítězstvím je také stříbro pro bývalou hvězdu Lundbyovou. Norka vyhrála na velkém můstku na MS před dvěma lety v Oberstdorfu, následující olympijskou sezonu musela i kvůli problémům s váhou vynechat a do Světového poháru se vrátila loni na podzim. Olympijské šampionce z Pchjongčchangu a vítězce 30 závodů SP se ale zatím příliš nedařilo a ani jednou se nedostala do elitní desítky.

Osmnáctileté Ulrichové patřilo po úvodním pokusu 29. místo a jako první zástupkyně českého skoku postoupila v individuálním závodu v Planici do druhého kola. K prvnímu pokusu 108,5 metru přidala 3,5 metru, přesto si o jednu příčku pohoršila.

Karolíně Indráčkové 100,5 metru na druhé kolo nestačilo, její sestra Anežka nepostoupila z úterní kvalifikace.

Skokanské soutěže v Planici pokračují ve čtvrtek kvalifikací mužů na velkém můstku.