Holund kraloval na volné padesátce a Norové tak zkompletovali zlatou sbírku

Hans Christer Holund na volné padesátce definitivně stvrdil norskou dominanci na seefeldském šampionátu. Holund si suverénně doběhl pro zlato, když více jak polovinu závodu běžel osamoceně na čele, a Norové tak získali všech šest medailí v mužských běžeckých disciplínách.

Hans Christer Holund
zdroj: ČTK/DPA/Hendrik Schmidt

Loňský bronzový olympijský medailista ze skiatlonu Holund nastoupil na MS jako předloni v Lahti jen do padesátky a k úniku se v teplém počasí odhodlal kolem 21. kilometru. Vypracoval si náskok až 1:20 minuty, z nějž v závěru ukrajoval Bolšunov, účastník všech závodů na MS. Holund si už ale zlato nenechal vzít.

Vzhledem k teplu se jelo ve velké skupině. Špičky se tak držel i Novák a na dvacátém kilometru byl v hlavní skupině třináctý. Holund se jako první vydal do úniku, v polovině trati vedl skoro o 23 vteřin a na 36. km už o 1:20 minuty.

Holund ovládl volnou padesátku a potvrdil norskou dominanci na šampionátu

Nahánět Nora zkoušela ruská čtveřice a z té se na 38. km vydal za Holundem Bolšunov, který nastoupil do padesátky až jako náhradník. Povedlo se mu stáhnout Holunda na 23 vteřin tři kilometry před cílem, ale víc nestihl.

Röthe porazil ve finiši o bronz krajana Martina Sundbyho o desetinu sekundy. Norové jako první vyhráli na jednom MS všechny závody běžců na lyžích a rekordní jsou i jejich celkové zisky 13 titulů a 25 medailí.

Běh - muži - 50 km volně s hromadným startem:

1. Holund (Nor.) 1:49:59,3, 2. Bolšunov (Rus.) -27,8, 3. Röthe -57,8, 4. Sundby -57,9, 5. Krüger (všichni Nor.) -1:01,1, 6. Halfvarsson (Švéd.) -1:02,6, 7. D. Cologna (Švýc.) -1:04,0, 8. Musgrave (Brit.) -1:04,5, 9. Backscheider (Fr.) -1:06,4, 10. Burman (Švéd.) -1:07,8, ...36. M. Novák -4:35,4, 48. Knop (oba ČR) -11:26,9.