Následuje
Bohumír Zeman

Dohra skandálu na MS klasiků. Šéf rakouských lyžařů chce vyřadit běžce ze svazu

Prezident Rakouského lyžařského svazu Peter Schröcksnadel chce po dopingovém skandálu na domácím mistrovství světa v Seefeldu vyřadit z federace běžeckou sekci. Uvedl to v rozhovoru pro rakouský list Krone.

Max Hauke
zdroj: Reuters autor: Jon Olav Nesvold

Rakouská policie ve středu v rámci zátahu proti dopingové síti zatkla mimo jiné běžce Maxe Haukeho a Dominika Baldaufa, kteří byli v neděli na šampionátu šestí v týmovém sprintu.

"Na příštím zasedání prezidia budu požadovat vyloučení běžců na lyžích ze svazu. Sport, ve kterém neustále dochází k takovým případům, si nezaslouží naši podporu," řekl Schröcksnadel.

"Nebaví mě mít pořád strach, že někdo z nich zase udělá něco, za co budu muset nést následky," dodal sedmasedmdesátiletý šéf rakouského svazu.

Už nyní je jasné, že po sezoně ve funkci skončí šéf běžecké sekce Markus Gandler. Ten byl sportovním vedoucím běžců i při předchozích rakouských skandálech - policejní razii na olympijských hrách v roce 2006 v Turíně a dopingové aféře Johannese Dürra v Soči v roce 2014.

Schröcksnadel zdůraznil, že současný skandál se svazu netýká. "Nikdo z našich pracovníků s tím nemá nic společného. Když děti berou drogy, jako poslední se o tom dozvědí rodiče. Jednalo se o mezinárodní síť, jež byla naštěstí rozbita," uvedl.

Policie v rámci antidopingového zátahu zatkla devět lidí, sedm v Rakousku a dva v Německu. Ve vazbě skončilo pět sportovců: Rakušané Hauke a Baldauf, dva Estonci a jeden Kazach.

Kazašský olympijský výbor potvrdil, že zadrženým běžcem je dvojnásobný bronzový medailista z MS 2013 a čtyřnásobný olympionik Alexej Poltoranin.

Na start středečního závodu na 15 km se nepostavili také původně přihlášení Estonci Andreas Veerpalu a Karel Tammjärv.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy