Následuje
Sportovní zprávy

Churavý doběhl mezi sdruženáři dvanáctý, vyhrál Lamy Chappuis

Val di Fiemme – Vstup do mistrovství světa v klasickém lyžování vyšel z českých sdruženářů nejlépe zkušenému Pavlu Churavému, který obsadil dvanácté místo. Do běhu na 10 kilometrů vyrazil po skoku na středním můstku z patnácté pozice se ztrátou jedné minuty a 33 sekund na vedoucího závodníka. V cíli byl ještě o tři příčky lepší. Druhý titul v kariéře získal Francouz Jason Lamy Chappuis, jenž zvítězil ve finiši čtyř závodníků před Rakušanem Mariem Stecherem a Němcem Björnem Kircheisenem.

Jason Lamy Chappuis
zdroj: Getty Images autor: Alexander Hassenstein

Až 41. místo obsadil Miroslav Dvořák, který měl být největší českou nadějí. Bronzový medailista ze světového poháru v Almaty a devátý muž průběžného pořadí seriálu skončil v úvodní skokanské části i kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na 43. pozici a v běhu si příliš nepolepšil.

Před ním skončil na 37. místě Tomáš Slavík, Petr Kutal byl třiačtyřicátý. Churavému vyšel už skok na středním můstku, po něm byl patnáctý a do běhu na 10 km vyrážel se ztrátou jedné minuty a 33 sekund na vedoucího Nora Haavarda Klemetsena.

V běhu se Churavý hlavně snažil rozvrhnout síly. "Do kopce jsem byl poslední ze skupiny, dolů jsem šel dopředu. Pak bylo vidět, že jsem těch sil měl víc a mohl si skupinku docvaknout. Trenér by s touhle taktikou nebyl úplně spokojený, ale vyšlo mi to," dodal. Cílem proběhl necelých 56 sekund za vítězem Lamy Chappuisem a v 35 letech zaznamenal druhý nejlepší výsledek na MS v kariéře po osmém místě v Liberci 2009.

"Dvanácté místo beru. Dneska mi ani nebylo ráno nejlíp, tak mi doktor Koldovský od běžců pomohl. A taky děkuju servisu za fantastické lyže. Večer na mě dolehla únava, nevím, co to bylo. Zastydlá rýma, bolela mě hlava, scházel odraz. Dostal jsem kalciovku a trošku mě to pozvedlo. Jsem rád, že se to i s prášky zachránilo, že mě to nepoloží. Dobrý výsledek mě naopak může postavit na nohy."

Na kontě má ovšem pátou příčku z olympijských her ve Vancouveru a čtyři medailová umístění ve světovém poháru. Olympijský šampion Lamy Chappuis navázal na dva roky starý triumf z Osla ze závodu na velkém můstku a vybojoval celkově čtvrtý cenný kov z MS. Pětatřicetiletý Stecher získal třetí individuální medaili ze světového šampionátu a opět stříbrnou.

Chappuis startoval z jedenáctého místa s víc než minutovým mankem a v triumf ani nedoufal. "Je neuvěřitelné, že se mi tak dařilo po tom, co jsem si vytrpěl při skákání. Nikdy bych si nemyslel, že je to možné. Čekal jsem, že když budu mít štěstí, mohl bych se dostat maximálně na pódium," řekl.

Výsledky závodu mužů:

1. Lamy Chappuis (Fr.) 29:13,2, 2. Stecher (Rak.) -0,2, 3. Kircheisen -0,3, 4. Frenzel (oba Něm.) -0,5, 5. Klemetsen (Nor.) -16,2, 6. Kato (Jap.) -24,7, 7. Jelenko (Slovin.) -32,3, 8. Bieler (Rak.) -35,5, 9. A. Watabe (Jap.) -36,0, 10. Krog (Nor.) -47,4, ...12. Churavý -55,7, 37. Slavík -2:24,2, 41. Dvořák -3:09,7, 43. Kutal (všichni ČR) -3:42,5.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy