Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Konec experimentu

Vonnová po medailové tečce za veleúspěšnou kariérou: Byl to fantastický konec

Dle výsledků v letošní sezoně Světového poháru od ní nikdo umístění na stupních vítězů nečekal. Přesto dnes Američanka Lindsey Vonnová uzavřela medailový kruh, který nemá v dějinách alpského lyžování obdoby. Ve švédském Aare, kde před 11 lety získala své první medaile, se s kariérou rozloučila bronzem. Navíc se stala první sjezdařkou v historii, jež vybojovala cenný kov na šesti světových šampionátech.

Lindsey Vonnová po zisku bronzové medaile ve sjezdu na MS v Aare
zdroj: REUTERS autor: Leonhard Foeger

Neměla víceméně co ztratit, přesto přiznala, že při své derniéře klidná rozhodně nebyla. "Byla jsem trochu nervózní. Vlastně asi nejvíc ve svém životě. Přitom se zkrocením nervů jsem nikdy neměla problém. Strašně moc jsem chtěla zajet dobře," řekla po závodě.

To už se usmívala a mávala divákům. Objala se s legendárním Švédem Ingemarem Stenmarkem, který přijal její pozvání a jehož rekord v počtu triumfů ve Světovém poháru už nepřekoná. I když po dnešním představení to vypadá, že loučení přece jen trochu uspěchala.

Je nám líto, video expirovalo.
Štuhecová obhájila titul ve sjezdu na MS, Vonnová uzavřela kariéru bronzem

Experti se shodují, že Američance výrazně prospělo zkrácení trati o zhruba 500 metrů kvůli mlze a silnému větru. Její bolavá kolena nebyla vystavena takovému tlaku, jako kdyby musela absolvovat plnou délku.

To potvrdila i sama Vonnová. "Horní pasáž byla hodně boulovitá, což mému tělu zrovna nesvědčí. Když ji zkrátili, tušila jsem, že mám šanci," uznala. "I počasí bylo lepší, byl to můj den. Úplně jiný než při super-G," vrátila se k úternímu závodu, během kterého měla těžký pád.

I z něj se ale dokázala otřepat a v 34 letech se stala nejstarší medailistkou v historii mistrovství světa v alpském lyžování. Dosud tento primát patřil Slovence Veronice Velez-Zuzulové.

Úvahy o tom, že by své rozhodnutí mohla ještě změnit, rázně odmítla. "Byl to definitivně můj poslední závod. Zdraví je na prvním místě a s touhle medailí je to fantastický konec," zakončila Vonnová.

Na světových sjezdovkách bude chybět, ale fanoušci na ni asi hned tak nezapomenou. Jak hlásal jeden z transparentů u trati: "Díky Lindsey, jsi hvězda navždy."

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy