Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Bulharsko

Medailový sen Samkové se rozplynul v semifinále, skončila dvanáctá

Sierra Nevada ‒ Olympijská šampionka ze Soči Eva Samková chtěla útočit na svou první medaili z mistrovství světa, v semifinále ale vyjela mimo trať, a šance na cenný kov se tak rozplynuly. Samková po malém finále obsadila dvanáctou příčku. Další česká reprezentantka Vendula Hopjáková naopak dosáhla jedenáctým místem na životní úspěch. Světový titul obhájila Američanka Lindsey Jacobellisová.

Eva Samková na trati v Sierra Nevadě
zdroj: Facebook autor: Eva Samková

Jednatřicetiletá Jacobellisová v závěru finálové jízdy těsně uhájila svůj pátý světový titul. Stříbro získala Francouzka Chloe Trespeuchová a třetí skončila Italka Michela Moioliová. Samkové, která má tři tituly juniorské mistryně světa, se nepovedlo získat medaili na seniorském šampionátu ani na čtvrtý pokus. V malém finále upadla a obsadila 12. příčku, což je její nejhorší umístění v kariéře. 

"V Kreischbergu jsem asi byla naštvaná víc," porovnávala Samková s předloňským šampionátem, kde rovněž pokazila semifinále. "Tady tak naštvaná nejsem, protože se mi jezdilo skvěle a bavilo mě to. Je to o sbírání zkušeností, ale formu jsem měla, cítila jsem se super. Mnohem lépe než v kvalifikaci. Beru to pozitivně," řekla Samková po závodu.

Samkové, která má tři tituly juniorské mistryně světa, se nepovedlo získat medaili na seniorském šampionátu ani na čtvrtý pokus. Nejlépe dopadla hned při premiéře v roce 2011 v La Molině, kde byla pátá. Po dnešním nezdaru si může spravit v závěru sezony náladu ve Světovém poháru, který před posledním závodem vede. Křišťálový glóbus může vyhrát poprvé.

Samková jasně vyhrála čtvrtfinále, v kterém od začátku vedla. V semifinále ale po startu ztrácela. "To mě překvapilo, protože mi docela podle mých pocitů vyšel," řekla. Na trati se snažila dostat dopředu a klopená zatáčka před boulemi ji vynesla více doprava. "Takhle jsem nikdy nejela a ty boule mě nakopaly a vypadla jsem," popsala kritický okamžik. "Možná jsem do toho zbytečně moc tlačila," uvažovala.

Podle trenéra Jakuba Flejšara šlo o chybu Samkové, do kontaktu se soupeřkami se nedostala. "Asi do toho zbytečně šlapala. Najela do boulí rychle a tam to je těžší, tam se nedá přibrzdit a kontrolovat to. Přestřelila to, jedna ji kopla, dostalo ji to na hranu a prkno pak vyjede samo. To už se neovlivní," řekl Flejšar.

Hopjáková jela poprvé mezi elitou semifinále a malé finále. "Neskutečný. Moc jsem s tím nepočítala, protože jsem měla v trati velký strach a respekt. Hodně jsem brzdila, neskákala věci, které jiné skákaly. Bylo to o tom, kdo přežije. Máme velkou radost," řekla v cíli.

Vendula Hopjáková na mistrovství světa (druhá zprava)
zdroj: REUTERS/Paul Hanna

Mistrem světa v mužském snowboardcrossu se stal Francouz Pierre Vaultier. Druhý muž průběžného hodnocení Světového poháru získal svou první medaili na MS. Rovněž premiérový cenný kov na světovém šampionátu vybojoval Španěl Lucas Eguibar, jenž před domácím publikem bral stříbro. Třetí byl mistr světa z let 2011 a 2013 Australan Alex Pullin.

Ve čtvrtfinále vypadli nejlepší dva závodníci posledního světového šampionátu Ital Luca Matteotti a Kanaďan Kevin Hill. Další čeští reprezentanti, kteří postoupili z kvalifikace do dnešních vyřazovacích jízd, vypadli hned v úvodním kole. V osmifinále mužů neuspěl Jan Kubičík, ze čtvrtfinále žen nepostoupily Kateřina Louthanová a Sára Veselková.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Sierra Nevadě:

Snowboardcross:

Muži: 1. Vaultier (Fr.), 2. Eguibar (Šp.), 3. Pullin (Austr.), 4. Baumgartner (USA), 5. Campbell (N. Zél.), 6. Lambert (Austr.), ...31. Kubičík (ČR).

Ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Moioliová (It.), 4. Žekovová (Bulh.), 5. Petitová (Fr.), 6. Bruttová (It.), ...11. Hopjáková, 12. Samková, 19. Veselková, 20. Louthanová (všechny ČR).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy