Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v akrobatickém lyžování Finsko (skoky)

Ledecká zatím nemůže testovat lyže. V Česku sníh na sjezd neseženeme, lituje

Současná situace výrazně komplikuje Ester Ledecké testování lyží na příští sezonu. Omezené cestování kvůli epidemii koronaviru v Evropě je problém zejména pro lyže na rychlostní disciplíny, pro které v Česku podmínky nejsou. Pravidelné jarní testování materiálu má letos ještě větší význam než jindy, protože by se od příští sezony měla měnit pravidla.

Ester Ledecká
zdroj: ČTK/PR

"Je to rozhodně velká komplikace, co se týče testování dlouhých lyží na rychlost. Pokud se nám podaří sehnat tady v Česku sníh, tak to nebude určitě na sjezd, ani na super-G," řekla dvojnásobná olympijská šampionka.

Všichni potřebují vyzkoušet lyže s novými parametry, protože ve skluznicích a voscích bude zakázán fluor. "Pokud by k této změně nedošlo, tak bychom měli dobré lyže z loňska. Nikdo zatím netestuje," řekl trenér Tomáš Bank.

Doufá, že by Mezinárodní lyžařská federace (FIS) mohla vzhledem k mimořádné situaci zavedení tohoto pravidla o rok odložit. Pokud by se to nestalo, získaly by brzy výhodu závodnice například z Rakouska, které zřejmě budou moci v dohledné době na ledovce.

Je nám líto, video expirovalo.
Ledeckou trápí zákaz cestování, jelikož nemůže zkoušet lyže

"Myslím, že příští týden už půjdou na sníh. Potřebovali bychom hodně kilometrů, ve velké rychlosti. Pokud se do Rakouska nedostaneme, tak od 15. května budeme mít oproti nim velkou ztrátu," přemítal Bank.

Otazník se také vznáší nad letní přípravou Ledecké, která je zvyklá ji trávit hlavně v Řecku. Umí si představit alternativní kondiční trénink v Česku, ale třeba s často zařazovaným windsurfingem by to měla komplikovanější. I kvůli tomu, že výbavu má uskladněnou v Řecku.

Karanténu, v níž musela po návratu domů být, snášela celkem dobře. "Nejsem moc sociální typ, takže pro mě to zas tak hrozné nebylo jako pro většinu mých vrstevníků. Nebyla jsem bez pohybu. Mám doma rotoped, mám doma boxovací pytel, takže se vyřádím. Udělám si opičí dráhy v obýváku. Vždycky se nějak zabavím," řekla pětadvacetiletá lyžařka a snowboardistka.

Kvůli předčasnému ukončení sezony po rozšíření koronaviru v Itálii přišla o finále Světového poháru. Medaile za druhé místo v hodnocení sjezdu a třetí příčku v pořadí kombinace dostala až teď.

"Líbí se mi hrozně moc. Jsou to moje první křišťálové medaile z lyžování. Pár už jich doma mám, ale ze snowboardu. Mám obrovskou radost. Myslím, že si to jako tým zasloužíme. I když jsem pak já sama vidět na tom kopci, tak za tím je spousta lidí," radovala se.

Zjistila, že se jí na lyžích vyplácejí zkušenosti z odjetých závodů. Projevilo se to hned při vítězném sjezdu v kanadském Lake Louise, který zná z tratí Světového poháru společně s německým Garmisch-Partenkirchenem nejlépe.

"Jsem ráda, že se mi konečně povedlo na tom kopci udělat, co mi kluci říkali. Cítím se líp na těch sjezdech, víc si věřím, dovolím si agresivnější stopu. Zároveň je vidět, že ty výsledky přicházejí. Jsem ráda, že to takhle funguje," pochvalovala si.

I když si posunula laťku o kus výš, pořád vidí prostor pro zlepšení. Bank pro ni má připravené smělé cíle. "Nerad bych Ester dostával nějak pod tlak. Vidím velký glóbus, minimálně dva malé, do toho dvě tři medaile na mistrovství světa. Pak si to teprve užijeme," poznamenal.

Není ještě úplně jasné, jaký tým kolem sebe bude Ledecká na prahu příští sezony mít. "Zatím zůstává všechno při starém. Uvidíme, jak se vyvine situace. Teď je období, kdy se budou trenéři a celý tým vyjadřovat k sezoně. Jarní přípravu absolvujeme takhle a pak se uvidí," řekla Ledecká. Podle zákulisních informací je jisté pokračování Tomáše Banka jako lyžařského trenéra, ale jedná se o jeho bratru Ondřejovi.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy