V šachu

Klaebo vítězí jako na běžícím pásu. S dalším triumfem odjíždí z Ruky i Švédky

Lyžařský program ve finském středisku Ruka vyvrcholil. Stíhací závod žen na 20 km stejně jako předchozí klasická desítka i sprint ovládly švédské lyžařky. Ebba Anderssonová s Fridou Karlssonovou utvořily na trati vedoucí duo a nedaly soupeřkám šanci. V závěrečném okruhu poté více sil předvedla Karlssonová, která je i novou lídryní SP. Na 43. místě dojela Petra Nováková. Mužský závod vyhrál ve sprintu Johannes Klaebo, který ovládl všechny závody v Ruce. Michal Novák dorazil do cíle šestnáctý.

Klaebo ve Finsku ovládl páteční sprint i sobotní závod na deset kilometrů klasiky. Dnes se na "bruslařské" trati nechal brzy dojet a v balíku soupeřů si počkal na závěrečný finiš. V něm potvrdil své kvality drtivým nástupem v posledním stoupání před stadionem a několikametrový náskok už nepustil.

Druhý doběhl stejně jako v sobotu jeho krajan Paal Golberg s odstupem 0,7 sekundy. Třetí skončil po diskvalifikaci původně bronzového Švéda Calleho Halfvarssona za vyjetí z trati Ital Federico Pellegrino.

Novák se po startu z 23. místa v průběhu závodu pohyboval ve druhé skupině bojující o 12. místo, nakonec obsadil se ztrátou 54,6 sekundy na vítěze 15. místo. "Bylo to hodně bojovné. V průběhu závodu to bylo hodně agresivní, nikdo se na nikoho moc neohlížel. Měl jsem ve čtvrtém a pátém okruhu docela krizi. Připadal jsem si, že jsem se tam na těch lyžích trošku motal," uvedl Novák.

V závěrečném okruhu se vzchopil. "Podařil se mi tam i jakž takž finiš, takže jsem spokojený," poznamenal a ocenil kvalitu servisu. "Lyže byly rozhodně lepší než včera," řekl. Věří, že se bude ještě zlepšovat. "Vzhledem k tomu, že jsme neladili tu formu na začátek sezony jako minulý rok, tak jsou to slušné výsledky," dodal.

Ebba Anderssonová a Frida Karlssonová
zdroj: ČTK / Lehtikuva / Markku Ulander

Třiadvacetiletá Karlssonová nastoupila v posledním okruhu zhruba tři kilometry před koncem a nedala soupeřkám šanci. Do cíle si pro čtvrté vítězství v SP v kariéře doběhla s náskokem 33,3 sekundy před krajankou Anderssonovou a podtrhla úspěšný švédský víkend, který výhrou v úvodním pátečním sprintu zahájila Emma Ribomová.

Wengová vyhrála závěrečný souboj skupinky pronásledovatelek a za Karlssonovou zaostala o minutu a 11,6 sekundy. V celkovém pořadí má stejně jako Švédka 258 bodů, žlutý dres vedoucí závodnice ale oblékne Karlssonová, jež má na rozdíl od Wengové v této sezoně na kontě výhru.

Jediná česká reprezentantka Nováková do závodu odstartovala na 43. místě a na stejné pozici dorazila i do cíle. Na vítězku ztratila 9:45,6 minuty.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod (20 km): 1. Klaebo 45:30,6, 2. Golberg (oba Nor.) -0,7, 3. Pellegrino (It.) -1,3, 4. Poromaa (Švéd.) -2,1, 5. Nyenget (Nor.) -2,9, 6. Musgrave (Brit.) -3,7, ...15. Novák -54,5, 43. Fellner -2:49,7.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů): 1. Klaebo 315, 2. Golberg 292, 3. Valnes (Nor.) 231, 4. Pellegrino 216, 5. Nyenget 170, 6. Halfvarsson (Švéd.) 165, ...11. Novák 136, 40. Černý 54, 66. Šeller 18, 83. Fellner 9.

Ženy - stíhací závod (20 km): 1. Karlssonová 49:55,3, 2. Anderssonová (obě Švéd.) -33,3, 3. T. U. Wengová -1:11,6, 4. H. Hengová -1:12,0, 5. Theodorsenová (všechny Nor.) -1:12,2, 6. Brennanová (USA) -1:12,3, ...43. Nováková -9:45,6.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů): 1. Karlssonová 258, 2. T. U. Wengová 258, 3. Dahlqvistová 217, 4. Ribomová (obě Švéd.) 200, 5. Anderssonová 195, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) 189, ...34. Beranová 72, 42. Antošová 44, 65. Nováková 8.