Paralympijský magazín

Klaebo je na Tour de Ski dál ve vlastní lize. Novák propadl a vinil servis

Tour de Ski za sebou má třetí etapu. Johannes Klaebo závod i po klasické desítce kontroluje. Norský lyžař byl v Oberstdorfu nejrychlejší, naopak Michal Novák nenavázal na výkony z úvodních etap a v cíli  (44.) si stěžoval na lyže. V průběžném pořadí se propadl na 16. příčku. Novou vedoucí ženou Tour de Ski je Švédka Frida Karlssonová, která na trati jasně předčila dosud vedoucí Tiril Wengovou.

Johannes Klaebo vyhrál před Simenem Krügerem (+12) a Didrikem Tönsethem (+22). Norskou nadvládu v Oberstdorfu narušil pouze čtvrtý Calle Halvarsson ze Švédska, pátý skončil další člen norské reprezentace a lídr pořadí Světového poháru Paal Golberg. Mezi nejrychlejších deset závodníků se navíc vešli ještě další dva Norové. Závod nedokončil před rokem třetí Iivo Niskänen z Finska.

V Oberstdorfu celou noc pršelo, a i když déšť před závodem ustal, stejně se závodilo v teplotách nad bodem mrazu. Pořadatelé prosolili trať, aby byla pevnější a vydržela nápor lyžařů "Oceňuji, co se jim podařilo vytvořit za trať v těchto podmínkách. Pro mě je to skvělý vstup do nového roku a doufám, že to vydrží," hodnotil v cíli Klaebo, který vyhrál už svou čtrnáctou etapu na Tour de Ski, čímž překonal svého krajana Pettera Northuga.

Novák od začátku závodu ztrácel (+1:39), a nakonec jej na trati porazil o dvacet vteřin i Adam Fellner (37.). Na Klaeba nyní Novák ztrácí dvě minuty a 13 sekund, od elitní desítky ho dělí 40 sekund. Své postavení bude moci zlepšit ve středeční stíhačce, která se pojede jeho oblíbenějším volným stylem.

Tour de Ski 2023
zdroj: ČTK / DPA / Karl-Josef Hildenbrand

Lyže? Všechno špatně, mrzelo Nováka

Sportovní ředitel úseku běžeckého lyžování Svazu lyžařů ČR Štěpán Kaliba České televizi sdělil, že servismani u Novákových lyží zariskovali a vosk se na agresivní trati sjel dříve, než očekávali. Elitní český lyžař se kvůli tomu v závodě čím dál více trápil. "Směju se, ale bohužel, to je to jediné, co teď můžu dělat. Bohužel, dnešní závod bylo všechno špatně a zásadní věc byly lyže. Musíme si to teď ještě probrat se servisem a trenéry. Mé šance a můj potenciál mi totálně zhatily lyže. Jsem z toho fakt špatnej," posteskl si Novák.

"Je to velký rozdíl, zvlášť když zítra jedeme bruslový stíhací závod z dnešního závodu. Už nemám v podstatě šanci se prosadit do popředí celkového pořadí. Budu se spíš soustředit na jednotlivé závody," dodal Novák. Přímý přenos stíhacího závodu mužů na 20 km můžete sledovat ve středu od 11:05 na ČT sport a ČT sport Plus. Ženy přijdou na řadu ve 14:20 na ČT sport Plus.

Frida Karlssonová
zdroj: ČTK / AP / Mayk Wendt

Karlssonová utekla soupeřkám

Ženský závod vyhrála Švédka Frida Karlssonová, která již v polovině desetikilometrové trati vedla o třináct vteřin. Bylo zřejmé, že právě ona bude novou lídryní seriálu - o vedení se před startem dělila s Tiril Wengovou a Kerttu Niskänenovou, která ale v Oberstdorfu porazila o dvacet, respektive dokonce čtyřicet vteřin. Druhá Krista Pärmäkoskiová ztratila na vítězku šestnáct sekund.

Nejlepší z Češek byla na trati Kateřina Razýmová, která ve stopě poztrácela minutu a 28 vteřin a dojela sedmnáctá. "Musím říct, že se mi zase jelo o poznání líp. Doufám, že je to další krok k tomu, abych zase začala jezdit výsledky, jaké bych chtěla. Ještě tomu pořád něco chybí, ale určitě je to s každým dalším závodem lepší a věřím, že se budu posouvat celkovým pořadím pořád výš a výš," uvedla.

Výraznou ztrátu nabrala osmačtyřicátá Kateřina Janatová (+2:38). Tereza Beranová na 58. místě ztratila už více než čtyři minuty.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - 10 km klasicky:

Muži: 1. Klaebo 21:38,5, 2. Krüger -12,4, 3. Tönseth (všichni Nor.) -22,4, 4. Halfvarsson (Švéd.) -24,9, 5. Golberg (Nor.) -26,9, 6. Ogden (USA) -30,0, ...37. Fellner -1:19,4, 44. Novák (oba ČR) -1:39,0.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Klaebo 49:27, 2. Golberg -37, 3. Krüger -40, 4. Tönseth -57, 5. Halfvarsson -1:11, 6. Pellegrino (It.) -1:13, ...16. Novák -2:13, 37. Fellner -3:26.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 32 závodů): 1. Golberg 871, 2. Klaebo 782, 3. Pellegrino 611, 4. Holund 509, 5. Nyenget (oba Nor.) 475, 6. Musgrave (Brit.) 474, ...10. Novák 432, 65. Černý 110, 94. Šeller (oba ČR) 56, 133. Fellner 12.

Ženy: 1. Karlssonová (Švéd.) 24:53,3, 2. Pärmäkoskiová (Fin.) -16,6, 3. Kalvaaová -18,1, 4. T. U. Wengová (obě Nor.) -20,0, 5. Niskanenová (Fin.) -40,7, 6. Hennigová (Něm.) -41,2, ...17. Razýmová -1:28,4, 48. Janatová -2:38,4, 58. Beranová -4:06,6.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 etap): 1. Karlssonová 56:06, 2. T. U. Wengová, 3. Kalvaaová obě -20, 3. Niskanenová -41, 4. Hennigová -1:23, 6. L. U. Wengová (Nor.) -1:39, ...21. Razýmová -3:30, 30. Janatová -3:54, 56. Beranová -7:26.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová 1016, 2. Digginsová (USA) 739, 3. Karlssonová 726, 4. Pärmäkoskiová 699, 5. Fähndrichová (Švýc.) 669, 6. Kalvaaová 620, ...36. Janatová 195, 37. Beranová 191, 72. Antošová 72, 99. Razýmová 18, 108. P. Nováková 8, 113. A. Nováková 6.