SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Johaugová navázala tak, jak před dvěma lety přestala. V Ruce zvítězila

Therese Johaugová se do Světového poháru vrátila po osmnáctiměsíčním dopingovém trestu vítězně. Norská lyžařka vyhrála klasickou desítku ve finském středisku Ruka před Charlotte Kallaovou. Mužský závod ovládl stejně jako o den dříve v případě sprintu Alexandr Bolšunov. Žádný z českých reprezentantů nedosáhl na body.

Therese Johaugová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: CARL SANDIN

Závod byl specifický návratem Therese Johaugové. Norská lyžařka musela po dopingovém nálezu, kdy byl v jejím těle nalezen zakázaný steroid clostebol, vynechat dvě sezony. Publikum ve finské Ruce čekalo, jak se tato pauza projeví na její rychlosti na trati. Hned na prvním mezičasu, kde držela druhý čas, ale bylo zřejmé, že se s Johaugovou musí počítat.

Ani na dalších časových kontrolách olympijská vítězka z Vancouveru nezpomalovala. V cíli měla nejrychlejší čas, a i když musela čekat na dojezd mnoha zvučných jmen, její čas 28 minut a dvou vteřin ve vážném ohrožení nebyl. Nestačily na něj ani výkony švédských lyžařek Charlotte Kallaové (+22) a Ebby Anderssonové (+32).

"Byl to vážně dobrý závod. Vůbec bych si nemyslela, že sezonu zahájím vítězstvím. Ale snila jsem o tom, že první závod vyhraju, a teď se mi to splnilo," radovala se Johaugová po suverénním výkonu. Jen pět soupeřek doběhlo do cíle se ztrátou pod jednu minutu.

Petra Nováková byla kvůli zranění Kateřiny Razýmové na trati jedinou českou závodnicí. Namísto útoku na bodované pozice se však české jedničce nedařilo. Od počátku byla v dolní polovině startovního pole a na elitní třicítku pomýšlet nemohla. V cíli patřilo české olympioničce 48. místo se ztrátou tří minut na vítězku.

Původně rovněž přihlášená Kateřina Razýmová se na poslední chvíli rozhodla nenastoupit, protože ji po sobotním sprintu trápila kyčel. "Nechtěla jsem jít přes bolest a rozhodla jsem se, že startovat nebudu. Mrzí mě to, těšila jsem se, ale sezona je dlouhá, tak asi bude lepší dát se do kupy a neriskovat," uvedla.

Johaugová se do SP vrátila triumfem v Ruce

Bolšunov v Ruce vyhrál i na delší trati

Stejně jako o den dříve v případě sprintů byl i distanční závod především soubojem Norů s Rusy. Hlavní roli hráli Emil Iversen, který vedl na úvodním mezičasu, a Alexej Červotkin s Alexandrem Bolšunovem, kteří rychlého Nora stíhali. Bolšunov však dokázal ještě zrychlit a vedení před polovinou závodu převzal.

To od něj nebylo vše. Jednadvacetiletý závodník, který v Ruce vyhrál i sprinterský závod, se na nikoho neohlížel ani na patnáctce a v cíli mohl podruhé v krátké době zvednout ruce nad hlavu. Za ním se seřadili Iversen (+19) a Calle Halfvarsson (+21). Bolšunovův krajan Červotkin své tempo přepálil a spadl až na chvost čelní desítky.

Závod vůbec špatně nerozběhl Michal Novák, který se držel za prahem první desítky. Čekalo se, zda nastavené tempo udrží. Dvaadvacetiletý český reprezentant se však rychle začal propadat a nakonec spadl na osmatřicáté místo. Další čeští závodníci s konkurencí kontakt také neudrželi.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky: 1. Johaugová (Nor.) 28:02,5, 2. Kallaová -22,5, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -32,8, 4. Östbergová (Nor.) -49,5, 5. Bělorukovová (Rus.) -54,9, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -55,5, 7. Něprjajevová (Rus.) -1:07,1, 8. Bjornsenová (USA) -1:10,5, 9. Jacobsenová -1:15,6, 10. Hagaová (obě Nor.) -1:26,2, ...48. Nováková -2:58,8.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Bělorukovová 145, 2. Johaugová 100, 3. Pärmakoskiová 85, 4. Kallaová a Dahlqvistová obě 80, 6. Ingemarsdotterová (obě Švéd.) 75.

Muži - 15 km klasicky: 1. Bolšunov (Rus.) 36:17,8, 2. Iversen (Nor.) -19,5, 3. Halfvarsson (Švéd.) -21,2, 4. Sundby (Nor.) -31,1, 5. Larkov -34,3, 6. Vylegžanin (oba Rus.) -42,2, 7. Niskanen (Fin.) -43,6, 8. Nyenget -45,4, 9. Klaebo -47,6, 10. Tönseth (všichni Nor.) -50,6, ...38. Novák -2:04,8, 61. Bešťák -3:02,0, 68. Knop -3:32,5, 84. Rypl -4:50,1.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Bolšunov 200, 2. Iversen 130, 3. Klaebo 109, 4. Halfvarsson 96, 5. Brandsdal (Nor.) 60, 6. Sundby 50.