ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Černý si v Toblachu vyjel nejlepší výsledek kariéry, sprintu znovu vévodil Klaebo

Ondřej Černý skončil ve sprintu volnou technikou v italském Toblachu na osmém místě a dosáhl nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Kateřina Janatová byla dvanáctá. První místo z kvalifikace potvrdil suverén sezony Johannes Hösflot Klaebo z Norska, závodu žen kralovala Švédka Jonna Sundlingová. Závody v Toblachu jsou generálkou na mistrovství světa v Planici.

Černý byl ve sprintu v Toblachu osmý, Janatová dvanáctá

Třiadvacetiletý Černý zaběhl v kvalifikaci devátý čas. Ve čtvrtfinálové rozjížďce skončil třetí za Norem Haavardem Taugbölem a Italem Federicem Pellegrinem a postup si zajistil časem.

V druhém pomalejším semifinále doběhl čtvrtý za oběma svými přemožiteli z předchozí jízdy a Švýcarem Valeriem Grondem. Taugböl a Pellegrino nakonec doprovodili Klaeba na stupně vítězů.

"Mám samozřejmě velkou radost. Bylo to opravdu skvělé. Měl jsem neuvěřitelné štěstí a smekám před servisem, protože si myslím, že jsem měl suverénně nejrychlejší lyže ze všech," uvedl Černý. Dosavadní maximum v SP si vylepšil o šest míst.

"V semifinále, jak jsem se dostal na čtvrté místo, jsem měl víc štěstí než rozumu, protože síly jsem na to opravdu už neměl. Necítil jsem se fyzicky úplně ve stoprocentní formě, ale lyže byly skvělý a dokázal jsem se tam vždycky nějak prosmýknout. Mám z toho radost. Doufám a věřím, že tohle ještě není top fyzická forma a že ji dokážeme do Planice ještě zvednout," řekl Černý směrem k mistrovství světa.

Klaebo vyhrál v sezoně už počtrnácté a připsal si 61. triumf ve Světovém poháru. Celkové pořadí vede před krajanem Paalem Golbergem o 181 bodů.

Janatová po 17. místě v kvalifikaci také postoupila do semifinále časem ze závěrečné páté rozjížďky, v níž byla čtvrtá před vedoucí závodnicí Světového poháru Norkou Tiril Udnes Wengovou. V semifinále už česká lyžařka na žádnou ze soupeřek nestačila.

"Závod byl pro mě dneska zvláštní. Už ve čtvrtfinále jsem měla problém si najít vhodnou pozici. V semifinále jsem se bohužel dostala do první jízdy, takže jsem mezi jízdami neměla moc času. Ale cítila jsem se docela dobře, jen jsme asi nevybrali úplně nejlepší pár lyží. Mohlo tam být malinko zlepšení, že bych třeba neztratila v poslední části při jízdě z kopce," řekla Janatová.

Sundlingová navázala na zhruba dva týdny staré prvenství ve sprintu v Livignu, kde debutovala v tomto ročníku Světového poháru po zdravotních problémech. Druhá skončila její krajanka Maja Dahlqvistová a třetí byla Američanka Jessie Digginsová.

SP v běhu na lyžích v Toblachu - sprint volně:

Muži: 1. Klaebo 2:30,58, 2. Taugböl (oba Nor.) -0,56, 3. Pellegrino (It.) -0,72, 4. Valnes (Nor.) -1,26, 5. Chanavat (Fr.) -2,74, 6. Anger (Švéd.) -2,90, ...8. Černý - vyřazen v semifinále, 24. Šeller - vyřazen ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 31 závodů): 1. Klaebo 1821, 2. Golberg (Nor.) 1640, 3. Pellegrino 1271, 4. Holund 1004, 5. Tönseth 909, 6. Krüger (všichni Nor.) 878, ...10. Novák 790, 45. Černý 271, 75. Šeller 150, 114. Fellner 53.

Ženy: 1. Sundlingová 2:49,76, 2. Dahlqvistová (obě Švéd.) -0,65, 3. Digginsová (USA) -0,81, 4. Ribomová -1,12, 5. Svahnová (obě Švéd.) -1,63, 6. Gimmlerová (Něm.) -1,69, ...12. Janatová - vyřazena v semifinále, 34. Beranová  vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 31 závodů): 1. T. U. Wengová (Nor.) 1481, 2. Niskanenová (Fin.) 1295, 3. Digginsová 1276, 4. Karlssonová (Švéd.) 1160, 5. Brennanová (USA) 1159, 6. Hennigová (Něm.) 1000, ...24. Janatová 569, 39. Razýmová 314, 44. Beranová 290, 89. Antošová 72, 113. P. Nováková 25, 137. A. Nováková 6.