Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Denmark Open

Capová si ve Špindlu věří na body, nechce jet se zataženou brzdou

Nejlepší sezonu v kariéře prožívá Gabriela Capová. Jako první česká lyžařka útočí na celkové prvenství ve slalomu v Evropském poháru a mezi elitou ve Světovém poháru bodovala během zimy dvakrát. Nyní bude domácí jedničkou v závodech Světového poháru ve Špindlerově Mlýně a očekává se od ní, že by se v sobotním slalomu mohla probojovat do druhého kola.

Gabriela Capová
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

"Bylo by fajn, kdybych ve slalomu bodovala. Když pojedu dobře, mám na to," řekla pětadvacetiletá Capová.

Hlavně ale touží předvést co nejlepší jízdu a nemyslet na výsledek. "Když pojedu s tím, že musím něco zajet, tak se můžu zablokovat v hlavě a jet se zataženou ruční brzdou. A to nechci."

Capová stoupá mezi slalomářkami krůček po krůčku. "Nezačínala jsem lyžovat s tím, že budu mistryní světa. Dávám si postupné mety, na které si věřím a vím, že na ně mám. A když se mi povedou, tak se dívám dál," konstatovala.

Před osmi lety sledovala Světový pohár ve Svatém Petru jako divačka. Fandila a měla velký zážitek.

Sama mezi elitu slalomářek poprvé nakoukla o čtyři roky později, kdy absolvovala ve Světovém poháru první start.

Od té doby jela v seriálu SP ještě šestadvacetkrát a třikrát dosáhla na body, pokaždé ve slalomu.

Dvakrát se do třicítky dostala v této zimě, v listopadu si 19. místem v Killingtonu vyrovnala maximum.

"Je to moje nejlepší sezona. Každou mám nějaké zlepšení, ale poslední dvě dělám větší pokroky," uvedla Capová.

Jako důvod zmínila angažování slovinského kouče Boštjana Božiče, s kterým je třetí rok. "Dost na mě tlačí, aby bylo vše profesionální a abych víc makala. To mi pomohlo."

Výsledkově se překonává v Evropském poháru. Ze sedmi slalomů byla šestkrát v desítce a dvakrát na stupních vítězů.

Začátkem února v Obdachu skončila nejdříve druhá a pak slavila první výhru v druhé nejvyšší sérii závodů. "Byla jsem moc šťastná, je to super úspěch. Vyhrála jsem obě kola," vzpomínala nadšeně.

Získala i novou zkušenost. Už v prvním závodu v Obdachu vedla, ale ve druhém kolem si o místo pohoršila.

"Musela jsem se s tím naučit pracovat i psychicky a druhý den se mi to povedlo ustát. Mám radost, jak jsem to zvládla," řekla.

I díky tomu je v čele hodnocení slalomu EP a 17. března se v posledním závodu ve Folgarii pokusí první místo udržet.

"Bude to psychicky i fyzicky náročné, ale další dobrá zkušenost, protože se učím jezdit pod tlakem a sbírám body v těžší konkurenci," uvedla.

Ve slalomu má aktuálně 6,82 FIS bodu a je na 27. místě světa, což je její nejlepší umístění v kariéře. Díky tomu bude mít ve Špindlerově Mlýně lepší startovní pozici okolo 35. místa a větší šanci jet na lepší trati a projít do 2. kola.

Pokud se jí to povede, udělá pod kopcem radost i svým nejbližším, kteří se na závod chystají. "Ve větší skupině než obvykle, ale jinak nevím, jestli mi přijde fandit extra víc lidí," řekla Capová.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy