Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Ondra zvládl náročnou kvalifikaci. Do boje o medaile postoupil z pátého místa

Finále sportovního lezení proběhne i s Adamem Ondrou. Český reprezentant v náročné kvalifikaci v součinu všech tří disciplín nasbíral 216 bodů a do osmičky postoupivších prošel z páté pozice. Premiérový boj o olympijské medaile čeká na lezce ve čtvrtek.

Po 18. příčce v úvodní rychlosti, která je jeho nejslabší disciplínou, byl v boulderingu třetí. V lezení na obtížnost sice nepotvrdil roli největšího favorita, ale čtvrté místo mu s přehledem stačilo na postup. "Hlavně to je o boulderingu, tam je to totální vabank," řekl Ondra.

Osmadvacetiletý český reprezentant si v prvním ze dvou pokusů časem 7,46 sekundy vyrovnal osobní rekord v rychlosti, které se jinak nevěnuje. Stačilo mu to na průběžné 15. místo, ve druhém kole se před něj dostali ještě další tři lezci. Při druhém pokusu Ondra lezl rychleji, ale podklouzl a svůj čas nevylepšil. "To je asi úplně jedno, snad to padne pozítří," řekl k finále.

Nejrychlejší byl Francouz Bassa Mawem, který 15 metrů vysokou venkovní stěnu zdolal za 5,45 sekundy. Pod šest vteřin se dostali také jeho bratr Mickaël a Japonec Tomoa Narasaki, jenž je jedním z favoritů na zlato.

V boulderingu, v němž se před sedmi lety stal mistrem světa, Ondra ze čtyř možných topů dosáhl na dva, na třetím si připsal zónu. Lepší byli pouze Mickaël Mawem, jenž jako jediný topoval třikrát, a Narasaki. "Naštěstí jsem se s velkým štěstím se dvěma topama a třema zónama umístil na třetím místě," oddechl si Ondra.

Výsledek v boulderingu pak ovlivnil jeho výkon v obtížnosti. Trojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost Ondra sice dosáhl vysoko na kótu 39+, nelezl ale svým obvyklým stylem. "Šel jsem hodně na jistotu, hodně jsem si to hlídal. No a tímhle stylem se pro mě nedá vylézt moc vysoko. V kombinaci s vlhkostí, která panuje tady v Tokiu, je těžké mít v lezení na obtížnost tu jistotu na chytech," uvedl český závodník.

Ondra skončil ve své nejsilnější disciplíně čtvrtý. Vrchol nezdolal nikdo, nejlepší Rakušan Jakob Schubert spolu s Američanem Colinem Duffym zapsali výkon 42+.

Nečekaným vítězem kvalifikace se stal Francouz Mickaël Mawem, který k triumfu v boulderingu přidal třetí místo v rychlosti a jedenácté v obtížnosti. Druhý skončil Narasaki, před Ondru se dostali ještě třetí Duffy a čtvrtý Schubert.

Sportovní lezení:

Muži:

Kvalifikace: 1. M. Mawem (Fr.) 33 b., ...5. Ondra (ČR) 216 - postoupil do finále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články