Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
AZ-kvíz tentokrát s Fortunou

Box, vzpírání i pětiboj mizí z programu OH, sportovní lezení i surfing zůstanou

Nové sporty obstály, zato některé tradiční v programu olympijských her končí. Sportovní lezení, skateboarding a surfing, které si odbyly premiéru na letošních odložených hrách v Tokiu, jsou i v předběžném seznamu sportů pro hry 2028 v Los Angeles. Vzpírání, box a moderní pětiboj naopak mezi 28 sporty chybí.

Lezecká stěna pro OH v Tokiu
zdroj: ČT4/AP autor: Eugene Hoshiko

Box a vzpírání se v posledních letech potýkaly s korupčními skandály, dopingem, problémy s vedením, financemi a rozhodčími. Mezinárodní olympijský výbor, který dnes předběžný seznam zveřejnil, je už dříve varoval, že pokud neprovedou potřebné reformy, budou z programu her vyloučeny.

Moderní pětiboj musí vyřešit plánované vyřazení parkuru, proti němuž řada sportovců protestuje, a představit upravený formát. Zrušení jezdecké disciplíny ohlásilo vedení federace po hrách v Tokiu, kde se o velký skandál postarala německá trenérka, která uhodila koně.

Podle předsedy MOV Thomase Bacha mají vyřazené sporty čas splnit kritéria do roku 2023. Mezinárodní olympijský výbor bude schvalovat předběžný program příští rok v únoru. Vyřazené sporty se mohou vrátit zpět na zasedání MOV v roce 2023.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články