Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Finsko

Zmatky kolem kvóty krasobruslařů na ZOH končí: Březinová i Bidař se Žukovou už mají jistotu

Nejistota končí. Eliška Březinová a sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidař si oddechly. Tihle krasobruslaři neměli kvůli dvojímu výkladu pravidel jistý start na ZOH 2022, ale Mezinárodní krasobruslařská federace (ISU) ve čtvrtek oznámila, že Česko bude mít na zimních olympijských hrách v Pekingu zástupce minimálně ve třech kategoriích. Z mistrovství světa ve Stockholmu se tak kvalifikoval muž, žena i sportovní dvojice.

Eliška Březinová
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Na šampionátu ve Švédsku panovaly zmatky a ani představitelé ISU na místě předsedovi Českého krasobruslařského svazu Stanislavu Židkovi neřekli, jaký výklad je správný.

Především americká výprava totiž prosazovala variantu, podle níž by se měla některá místa převádět z mistrovství světa na dodatečnou kvalifikaci do Oberstdorfu. Mělo se to týkat případů, kdy si některá země vyjela víc míst, než měla zástupců ve volných jízdách. Nově nemají závodníci navíc jistou účast na ZOH, ale mohou o místo zabojovat v Oberstdorfu.

ISU nyní potvrdila, že ale mají jen právo nasadit svého závodníka, žádné místo z mistrovství světa neberou. Na olympijských hrách by tak měli závodit oba sourozenci Březinovi. Místo je sice oficiálně na stát, ale český svaz má interně jiná pravidla. "Ten, kdo si to vyjede, si to vyjel sám pro sebe," řekla Březinová, které nakonec její dvaadvacáté místo stačilo. Z volných jízd postoupilo všech čtyřiadvacet krasobruslařek.

Do Pekingu vyrazí celá rodina, protože otec Rudolf krasobruslařku trénuje a bratr Michal se kvalifikoval z devatenáctého místa mezi muži. Jako jediný z českých reprezentantů měl jistotu bez ohledu na výklad.

Na druhou olympiádu se může chystat Martin Bidař. Před třemi lety v Pchjongčchangu startoval s Annou Duškovou. Tentokrát se z patnáctého místa kvalifikoval s ruskou rodačkou Žukovou, i když spolu jezdí teprve necelé dva roky. "Jsem rád, že jsme s Lízou našli společnou cestu. I když spolu jezdíme teprve dva roky, tak už jsme něco dokázali," svěřil se ještě ze Stockholmu.

Šanci na olympijskou účast má i taneční pár Natálie a Filip Taschlerovi. Na mistrovství světa nadějní čeští reprezentanti skončili dvaadvacátí a o dvě místa nepostoupili do volných tanců. Z MS se kvalifikovalo devatenáct párů, další čtyři místa budou k dispozici při Nebelhorn Trophy. Vedle zástupců zemí, které ještě nemají v této kategorii olympijskou kvótu, o ně bude usilovat také druhý italský a druhý britský pár.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy