Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Lokomotiv Novosibirsk - ČEZ Karlovarsko

Zlatý sen se rozplynul. Březinovi se volná jízda nepovedla a propadl se pořadím

Útok na zlatou medaili na mistrovství Evropy skončil pro Michala Březinu nezdarem. Český krasobruslař, který byl po krátkém programu na čele, pokazil volnou jízdu a propadl se na sedmou příčku. Ve Štýrském Hradci tak zopakoval umístění z loňského šampionátu v Minsku. Vyhrál Rus Dmitrij Alijev, který navázal na stříbro z ME 2018. Druhý český reprezentant Matyáš Bělohradský obsadil 20. příčku.

Michal Březina
zdroj: ČTK/AP

Ke zlatu měl Březina daleko, ale stříbro mohl na svém třináctém ME se standardním výkonem získat. Jeho medailový sen se však rozplynul hned při úvodních pokusech o čtverný salchow. Napoprvé mu z něj zbyly jen dvě otáčky, při druhém plánovaném pokusu upadl.

Pak improvizoval a místo trojitého axela šel na druhý čtverný salchow, ale znovu spadl. V rozjížďce přitom tento skok předvedl excelentně. "Problém byl na tom začátku, kdy jsem necítil úplně nohy pod sebou, byl jsem trošku rozhozený. Na konci už to bylo fajn, tak to jezdím v tréninku," řekl po závodě devětadvacetiletý český reprezentant. Před startem mu chyběla chvilka na úplné zklidnění.

Dobrou druhou polovinou programu na hudbu skupiny Beatles už body za techniku nemohl dohnat. Nakonec známkou 141,48 zaostal takřka o 26 bodů za osobním rekordem a měl jedenáctou volnou jízdu večera. Byla to jeho druhá nejhorší volná jízda v sezoně, jen na podzim na Americké brusli si vedl hůř. Na prosincovém mistrovství republiky získal o 23 bodů více. Jeho jediným velkým cenným kovem tak zůstal bronz z ME 2013.

Znovu ale skončil v první evropské desítce. "To už je pojedenácté, kdo to může říct?" poznamenal Březina, který mohl dát speciální dárek manželce k dnešním narozeninám. "Mám aspoň jednu medaili, za to mohu být rád. Dnešek mě mrzí, ale nic s tím nenadělám," doplnil krasobruslař, který získal zlato za triumf v krátkém programu. Po návratu do Los Angeles bude mít jiné starosti, protože každým dnem očekává narození dcery.

Zatímco Březinovi se nedařilo, Alijev, který se loni nedostal do ruské reprezentace, zajel životní program s třemi čtvernými skoky. Dvacetiletý Rus si o patnáct bodů vylepšil osobní rekord a vystřídal na evropském trůnu Španěla Javiera Fernándeze, který vyhrál posledních sedm ME, než ukončil kariéru.

Alijev zvítězil o více než 26 bodů před šestnáctiletým krajanem Arturem Danieljanem. Třetí skončil Morisi Kvitelašvili z Gruzie. Tomu Březinovo selhání zajistilo medaili, která mu mohla utéct o tři setiny bodu. Na čtvrté místo se z 11. místa po krátkém programu posunul sedmnáctiletý Ital Daniel Grassl. Ten skočil čtverný lutz, čtverný flip a čtverný rittberger a měl druhou nejlepší volnou jízdu.

Osmnáctiletý Bělohradský ve volné jízdě doplatil na chyby u posledního skokanského prvku. Ulétl mu salchow a vzápětí upadl po dvojitém toeloopu, který se pokoušel doplnit v kombinaci. "Myslím, že ten salchow byla spíš špatná náhoda. Pak jsem chtěl v kombinaci tím dvojitým toeloopem zachránit aspoň nějaké body a taky se to nepovedlo. Ale jinak jsem s volnou jízdou spokojený," řekl svěřenec někdejšího mistra Evropy Tomáše Vernera. Z 18. místa po krátkém programu si o dvě pohoršil a nezopakoval loňskou 19. příčku.

Mistrovství Evropy v krasobruslení ve Štýrském Hradci (Rakousko):

Muži - konečné pořadí: 1. Alijev 272,89 bodu, 2. Danieljan (oba Rus.) 246,74, 3. Kvitelašvili (Gruz.) 246,71, 4. Grassl 244,88, 5. Rizzo (oba It.) 237,01, 6. Vasiljevs (Lot.) 232,67, 7. Březina 231,25, ...20. M. Bělohradský (oba ČR) 190,54.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy