Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Povídání o kopané

Evropský trůn má novou královnu. Krasobruslařka Hendrickxová ovládla i volné jízdy

Premiérový evropský titul v Kaunasu slaví čtyřiadvacetiletá belgická krasobruslařka Loena Hendrickxová. Z posledního čtyřiadvacátého místa postoupila do volných jízd na mistrovství Evropy i Barbora Vránková. Vyvrcholení soutěže se jí ovšem vůbec nepodařilo a skončila v slzách poslední. Přímý přenos volných tanců i s českými páry sledujte od 17:30 živě na ČT sport Plus.

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatá jízda Belgičanky Hendrickxové na ME

Pro Vránkovou byl program jedním velkým trápením. Spadla hned po úvodním trojitém toeloopu a nedokázala se z toho oklepat. Ubírala rotace u skoků, měla nejisté výjezdy a ještě jeden pád znovu po toeloopu.

Zklamaně odjížděla z ledu a za mantinelem se rozplakala v náručí kouče Tomáše Vernera. Dostala jen 66,82 bodu. To bylo zhruba o 35 bodů méně než na prosincovém mezinárodním mistrovství republiky, kde porazila Elišku Březinovou a nominovala se jako česká šampionka na ME. Pohoršit si v pořadí nemohla, protože postupovala do volných jízd jako poslední. S velkým mankem zůstala čtyřiadvacátá.

Bezprostředně po jízdě Vránková jen těžko hledala vysvětlení pro to, co se stalo. " Před volnou jízdou jsem se cítila dobře. Do prvního skoku bylo všechno v pohodě a pak jsem ani nezaregistrovala jak, ale málo jsem se odrazila. Snažila jsem se pak soustředit na zbytek jízdy, ale prostě to nešlo," uvedla.

Někdejší mistr Evropy Verner, který sám v době své kariéry podobné kolapsy zažil, pro ni měl pochopení. "Každý, i sebelepší krasobruslař, má ve své kariéře jednu, někteří, jako třeba já, i více takových jízd. Tomu se nedá vyhnout. Jsme vlastně rádi, že se to stalo teď a tady, máme to za sebou. I když Barča to zatím tak nevidí," poznamenal.

Krasobruslařky s nejlepší pozicí po krátkém programu se předvedly ve velkém stylu. Hendrickxová, která po úvodní části soutěže vedla, na rozdíl od loňského stříbrného ME neudělala žádnou větší chybu. Skočila oba trojité flipy i lutze a zaváhala jen v závěru při kombinaci a trojitém salchowu. Usadila se s velkým náskokem v čele a musela čekat, co předvedou její soupeřky.

Ruská rodačka v gruzínských barvách Gubanovová vzápětí ukázala, že se po matných výkonech v první polovině sezony vrátila na ME do bývalé formy. Skákala ještě lépe než Hendrickxová, v technice ji porazila. Druhou sadu známek za bruslařské dovednosti, prezentaci a choreografii ale měla výrazně nižší a i ve volné jízdě s Hendrickxovou těsně prohrála. Celkem ztratila bezmála sedm bodů.

Nakonec se posunula ze třetího místa po krátkém programu ke stříbru. Vyměnila si pozici se sedmnáctiletou Ninou Pinzarroneovou, která podtrhla úspěch belgických barev bronzovou medailí.

Pozici na stupních vítězů mladá Belgičanka uhájila s bezpečným náskokem zhruba sedmi a půl bodu před největším překvapením soutěže Livií Kaiserovou. Devatenáctiletá Švýcarka ve volné jízdě navázala na výborný krátký program a polepšila si z loňského 18. místa na ME až těsně pod pódium.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Kaunasu:

Ženy – konečné pořadí: 1. Hendrickxová (Belg.) 213,25, 2. Gubanovová (Gruz.) 206,52, 3. Pinzarroneová (Belg.) 202,29, ...24. Vránková (ČR) 116,90.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články