Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej v 10 minutách

Sportovní dvojice Miuraová a Kihara bere na MS zlato. Krátký program ovládl Uno

Na mistrovství světa v krasobruslení byla rozdána první sada medailí. Novými šampiony se v soutěži sportovních dvojic stali v japonské Saitamě Riku Miuraová a Rjuiči Kihara. To muži mají za sebou teprve krátký program, kde rovněž vládl domácí zástupce. Obhájce titulu Šoma Ono vede před volnými jízdami se ziskem 104,63 bodu. Český reprezentant Georgij Reshtenko skončil poslední.

Miuraová a Kihara byli ve volné jízdě sice druzí, ale díky velkému náskoku z krátkého programu nechali o 4,68 bodu za sebou obhájce titulu Alexu Knierimovou a Brandona Fraziera z USA. První dva páry si tak prohodily pořadí z loňského MS. Třetí skončili úřadující mistři Evropy Sara Contiová a Niccolo Macii z Itálie.

Miuraová ve volné jízdě ubrala otáčku u plánovaného trojitého salchowa a pak upadla po odhozeném trojitém rittbergeru, posledním skoku jejich programu. Jednadvacetiletá Japonka byla bezprostředně po soutěži hodně zklamaná.

"Dneska se ve volné jízdě projevily moje slabiny, lituji spousty věcí, takže chci pracovat ještě usilovněji pro příští sezonu," řekla Miuraová. Při odhozeném rittbergeru už si myslela, že dopad ustála. "Bylo to poprvé v této sezoně, co jsem při trojitém odhozeném rittbergeru spadla, takže jsem byla fakt zklamaná," doplnila.

Na světový titul jim to však s přehledem stačilo, takže po oznámení známek mohla slzy smutku vyměnit za slzy štěstí. Společně s Kiharou po triumfu ve finále Grand Prix a na mistrovství čtyř kontinentů zakončili sezonu další trofejí. Je to první zlatá medaile pro Japonsko na MS v této kategorii.

"Jsem opravdu šťastný, že jsme vyhráli tady v rodné zemi. Jsem vděčný za vřelou podporu publika. Zejména ve druhé polovině programu, kdy byly moje nohy unavené, mě to povzbuzování opravdu tlačilo dopředu. Chceme znovu tvrdě pracovat pro příští sezonu, abychom dokázali zajet čistou volnou jízdu," řekl Kihara.

Knierimová s Frazierem si cestu za obhajobou titulu výrazně zkomplikovali už v krátkém programu, v němž kvůli partnerově pádu při trojitém toeloopu nabrali více než šestibodovou ztrátu. Také ve volné jízdě bojovali se sólovými skoky, ale tentokrát se pádu vyhnuli. Získali za volnou jízdu o 1,4 bodu více než jejich japonští konkurenti, ale museli se smířit se stříbrem.

Na MS byli bez svého trenéra Todda Sanda, který začátkem března dostal infarkt při juniorském šampionátu v Calgary a doteď se zotavuje. "Celý tento týden, všechen čas tady, tento program, to všechno bylo pro našeho trenéra. U něj jsou naše srdce," poznamenala Knierimová. Byla hrdá, jak vzhledem k okolnostem soutěž zvládli.

"Nikdy se nám ani nesnilo o tom, že bychom měli dvě světové medaile. Pro nás je tohle úspěch a ta barva (medaile) je nádherná," dodala.

Premiérovou světovou medaili pro italské krasobruslení v kategorii sportovních dvojic vybojovali Contiová a Macii. Evropští šampioni na světové scéně ještě vylepšili své výkony z lednového kontinentálního šampionátu. Ve volné jízdě si posunuli osobní rekord zhruba o deset bodů, poprvé v kariéře měli v součtu více než 200 bodů a při debutu na MS vybojovali stupně vítězů.

Čeští reprezentanti Federica Simioliová a Alessandro Zarbo po 21. místě v krátkém programu do volných jízd nepostoupili.

Ono má našlápnuto k obhajobě

Obhájce titulu Šoma Uno je po krátkém programu v čele mužské soutěže. Na domácím ledu si pětadvacetiletý japonský krasobruslař vypracoval náskok 4,25 bodu před Američanem Iljou Malininem. Třetí je zatím Korejec Čcha Čun-hwan. Český reprezentant Georgij Reshtenko obsadil poslední 34. příčku a stejně jako Eliška Březinová a sportovní dvojice Federica Similiová, Alessandro Zarbo nepostoupil do volných jízd.

Šoma Uno
zdroj: ČTK / AP / autor: Hiro Komae

Dvacetiletý Reshtenko měl při debutu na světovém šampionátu naplánovaný ambiciózní krátký program s dvěma čtvernými skoky. Úvodní salchow zvládl výborně, ale místo trojitého axelu skočil jen dvojitý a po kombinaci čtverného a dvojitého toeloopu upadl. Spoustu bodů poztrácel kvůli nižší úrovni piruet a kroků, nestačil na ostatní v bruslařských dovednostech a dostal jednobodovou penalizaci za překročení času.

Jeho známka 59,93 bodu sice byla o pět bodů vyšší než na lednovém mistrovství Evropy, ale ani tak neporazil žádného soupeře. "Udělal jsem hloupou chybu a ztratil moc bodů. Byla to pro mě dobrá zkušenost. Jsem rád, že jsem tady mohl být," uvedl petrohradský rodák Reshtenko.

Jako poslední z české výpravy mají šanci na postup do finálové části soutěže tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi, kteří by podle papírových předpokladů měli na účast ve volných tancích bez problému dosáhnout. Rytmický tanec čeká šestý pár letošního ME v pátek brzy ráno středoevropského času.

Z adeptů na medaili nastoupil jako první Malinin. Předvedl excelentní krátký program s kombinací čtverného lutzu s trojitým toeloopem a čtverného toeloopu. Osmnáctiletý Američan překonal o 38 setin stobodovou hranici a čekal, jak si povedou ostatní. Nakonec ho předčil jen úřadující mistr světa Uno. Letos neporažený Japonec nechal zapomenout na pochybnosti o skokanské jistotě, o jejíž ztrátě sám hovořil na začátku týdne, i na problémy s kotníkem po pádu ve středečním tréninku.

Také on předvedl dva čtverné skoky, jen v kombinaci na druhém místě zařadil dvojitý toeloop místo trojitého. Body za techniku neměl tak vysoké jako americký mladík, ale předčil ho ve druhé sadě známek a zapsal 104,63 bodu.

"Před soutěží jsem měl největší strach ze skoků, ale dokázal jsem předvést kvalitní skoky. Byly to lepší skoky, než jsem dělal v tréninku," řekl Uno. Vzhledem k tomu, že se necítí být v nejlepší formě, nevnímá ani tlak obhajoby titulu. "Neměl jsem prostor o tom přemýšlet, ale než jsem dnes odešel z hotelu, viděl jsem v televizi, že jsem úřadující šampion, tak jsem si to uvědomil. Ale nebyl jsem vůbec nervózní. Trošku mě to dojalo, ale byl jsem klidný," svěřil se.

Před volnou jízdou ale zdaleka není rozhodnuto, protože Malinin má pro ni připravený trumf v podobě čtverného axelu, který skočil jako první a zatím jediný krasobruslař v historii.

Stobodové hranici se přiblížili další dva krasobruslaři. Čcha Čun-hwan zůstal jen 36 setin pod ní. Kanaďan Keegan Messing, který v jednatřiceti letech předvedl životní krátký program, se zařadil na čtvrté místo známkou 98,75 bodu.

Nejlepším Evropanem je Francouz Kevin Aymoz, jemuž patří se ziskem 95,56 bodu pátá pozice. Naopak propadl jeho krajan, úřadující mistr Evropy Adam Siao Him Fa. Ten neměl čistý ani jeden skok a v úvodní části soutěže obsadil až dvanáctou příčku.

Volné jízdy mužů v sobotu od 9:20 SEČ uzavřou soutěžní program šampionátu.

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko):

Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Miuraová, Kihara (Jap.) 222,16, 2. Knierimová, Frazier (USA) 217,48, 3. Contiová, Macii (It.) 208,08, 4. Stellatová-Dudeková, Deschamps (Kan.) 199,97, 5. Chanová, Howe (USA) 194,73, 6. Pereiraová, Michaud (Kan.) 193,00, ...21. Simioliová, Zarbo (ČR) - nepostoupili do volných jízd.

Muži - po krátkém programu: 1. Uno (Jap.) 104,63, 2. Malinin (USA) 100,38, 3. Čcha Čun-hwan (Korea) 99,64, 4. Messing (Kan.) 98,75, 5. Aymoz (Fr.) 95,56, 6. Brown (USA) 94,17, ...34. Reshtenko (ČR) 59,93 - nepostoupil do volných jízd.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články