Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS ve snowboardingu 2025

Vrchol sezony i první kvalifikace na olympiádu. Krasobruslaře čeká v Bostonu mistrovství světa

Nejen o medaile, ale také o účastnická místa na olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo budou bojovat krasobruslaři na mistrovství světa v Bostonu. Za Česko budou startovat jen Georgii Reshtenko a taneční páry Natálie a Filip Taschlerovi a Kateřina a Daniel Mrázkovi. Ve zbývajících dvou kategoriích Česko zastoupení mít nebude, takže poslední nadějí na účast na ZOH bude pro české ženy a sportovní dvojice zářijová dodatečná kvalifikace v Pekingu. Přímé přenosy sledujte na ČT sport a ČT sport Plus, krátký program žen startuje v 17:00.

Natálie a Filip Taschlerovi
zdroj: REUTERS autor: Kacper Pempel

Taneční páry potřebují mít součet umístění maximálně 28, aby zajistily Česku dvě účastnická místa na ZOH. Na minulém MS by se to českým reprezentantům těsně povedlo. Mrázkovi byli třináctí, Taschlerovi patnáctí.

Na lednovém ME ale oba české páry zůstaly za očekáváním, nenavázaly na úspěchy z roku 2024. Zkušenějším Taschlerovým, kteří už závodili na Hrách 2022 v Pekingu, patřila desátá příčka. Juniorští mistři světa z roku 2023 Mrázkovi obsadili 12. pozici.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Krasobruslařům začíná v Bostonu letošní MS

Program vysílání MS v krasobruslení:

26. 3., 17:00: krátký program žen (ČT sport Plus)
26. 3., 23:40: krátký program sportovních dvojic (ČT sport)
27. 3., 16:00: krátký program mužů (ČT sport Plus)
27. 3., 23:10: volné jízdy sportovních dvojic (ČT sport)
28. 3., 16:05: rytmické tance (ČT sport Plus)
28. 3., 22:55: volné jízdy žen (ČT sport)
29. 3., 18:25: volné tance (ČT sport Plus)
29. 3., 22:55: volné jízdy mužů (ČT sport)
30. 3., 19:55: exhibice (ČT sport)

Oba české páry dorazily do Bostonu z tréninkové základny v Itálii s předstihem, aby si zvykly na časový posun a užší zámořské kluziště. Taschlerovi po ME udělali hodně změn včetně úpravy hudby pro rytmický tanec.

"Upravovali jsme druhou část i proto, abychom se vešli na užší americký led a jízda tak nějak plynula, nynější hudba je víc taneční. Změna nám prospěla, po celé sezoně poslouchání stejných fragmentů je to příjemná změna a moc nás to baví," ocenila Tachlerová.

Mrázkovi se v závěrečné přípravě zaměřili na práci na technice, bruslení i výrazu. "Prostě na všechny aspekty. A jsme připravení, teď už to jenom ukázat," poznamenala Mrázková.

"Teď už máme všechno natrénované a nic nezlepšíme. Nezbývá než si to užívat a uvidíme, jak se nám to v pátek povede. Připravení jsme dobře," shodli se oba.

Na třetí světový titul za sebou budou před domácím publikem útočit Američané Madison Chocková a Evan Bates. Jejich největšími konkurenty by měli být Kanaďané Piper Gillesová a Paul Poirier, kteří favorizované Američany porazili na únorovém mistrovství čtyř kontinentů.

Ilia Malinin
zdroj: Reuters autor: STEPHANE MAHE

Mužská soutěž se ponese ve znamení čekání, zda současný krasobruslařský král Ilja Malinin doma obhájí světový titul. Sesadit z trůnu se ho pokusí Japonec Juma Kagijama, trojnásobný vicemistr světa. Mezi medailové adepty patří také reprezentant Kazachstánu Michail Šajdorov, který v únoru vyhrál mistrovství čtyř kontinentů.

Český reprezentant Reshtenko se bude snažit o první postup do volných jízd na MS, při předchozích dvou startech na světovém šampionátu bral 34. a 36. příčku a k finálové čtyřiadvacítce měl daleko.

Devátý muž loňského mistrovství Evropy, kterému se ale letos na ME nedařilo, potřebuje postoupit do volných jízd, aby měl naději na olympiádu. V mužské kategorii se bude rozdělovat 24 míst, přičemž některé země mohou získat až tři kvóty.

Kaori Sakamotová
zdroj: Reuters autor: Kim Kyung-Hoon

Čtvrtý světový titul za sebou může získat Kaori Sakamotová. Pokud by japonská krasobruslařka uspěla i v Bostonu, podařilo by se jí něco, co naposledy v ženské kategorii dokázala v letech 1956 až 1960 Američanka Carol Heissová.

Konkurentky se ale Sakamotové přibližují. Vítězstvím na mistrovství čtyř kontinentů se naladila na MS Korejka Kim Če-jon, loňská bronzová medailistka z MS.

Na finále Grand Prix porazila všechny konkurentky včetně Sakamotové Američanka Amber Glennová. Jako úřadující mistryně Evropy přijela do Bostonu Estonka Niina Petrokinová.

Ve sportovních dvojicích budou obhajovat titul Kanaďané Deanna Stellatová-Dudeková a Maxime Deschamps. V sezoně neměli vyrovnanou formu, ale mohou se opřít o výbornou volnou jízdu z mistrovství čtyř kontinentů

Před měsícem v Soulu je porazili jen japonští mistři světa z roku 2023 Riku Miuraová a Rjuiči Kihara. Ve vítězné sérii budou chtít pokračovat Němci Minerva Fabienne Haseová a Nikita Volodin, kteří ovládli finále Grand Prix i evropský šampionát.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články