Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Valijevová nenese podle ruské antidopingové agentury za svůj pozitivní nález žádnou vinu

Ruská antidopingová agentura podle vyjádření Světové antidopingové agentury WADA rozhodla, že krasobruslařka Kamila Valijevová nenese za svou dopingovou kauzu, která poznamenala loňské olympijské hry, žádnou vinu. Vzhledem k tomu vyvázla Valijevová u domácího tribunálu bez trestu. WADA požadovala čtyřletý zákaz činnosti, chystá proto odvolání ke sportovní arbitráži CAS.

Ruský tribunál sice konstatoval, že pozitivním testem se Valijevová dopustila porušení antidopingových pravidel, neshledal ale, že by se přestupku dopustila úmyslně ani z nedbalosti. Jediným postihem tak je vymazání jejích výsledků z doby odevzdání pozitivního vzorku.

Valijevová měla pozitivní test na zakázanou látku trimetazidin na ruském šampionátu v prosinci 2021, výsledek byl ale zveřejněn až 8. února, tedy den poté, co pomohla na olympijských hrách ruskému týmu ke zlatu ze soutěže družstev.

Mezinárodní olympijský výbor pak sice kvůli kauze odložil udělení medailí, ale Valijevové umožnil nastoupit do soutěže žen. V ní byla tehdy patnáctiletá krasobruslařka hlavní favoritkou, ale vystoupení pod tlakem okolností nezvládla a obsadila až čtvrté místo.

WADA nyní čeká na úplné zdůvodnění rozsudku, aby před případným odvoláním k CAS mohla zhodnotit, zda je v souladu s antidopingovým kodexem.

S ohledem na známá fakta ale považuje rozhodnutí ruského tribunálu za znepokojivé a obává se, že ohlášená diskvalifikace se bude týkat pouze ruského šampionátu a ne olympijských her.

Na definitivní vyřešení kauzy stále čekají původně druhý tým USA, třetí Japonsko i čtvrtá Kanada, která by se v případě diskvalifikace Ruska dočkala bronzu.

Případ navíc komplikuje fakt, že Valijevová má vzhledem ke svému nízkému věku podle pravidel WADA statut "chráněné osoby".

RUSADA proto dříve prohlásila, že kvůli ochraně zájmů krasobruslařky výsledky svého vyšetřování nezveřejní. WADA se proto už vloni obrátila na arbitráž CAS, kde si stěžovala i na průtahy v řešení případu.

Zveřejněný verdikt rozhořčil šéfa americké antidopingové agentury USADA Travise Tygarta, který vyzval WADA a mezinárodní bruslařskou unii k okamžité reakci.

"WADA a ISU se musí proti tomuto rozhodnutí odvolat v zájmu důvěryhodnosti antidopingového systému a práv všech sportovců," uvedl Tygart v prohlášení pro agenturu Reuters.

"Svět nemůže v žádném případě akceptovat toto vlastním zájmům sloužící rozhodnutí RUSADA, která byla v nedávné minulosti klíčovým nástrojem ruským státem sponzorovaného dopingu," dodal.

Valijevová se po únorovém zveřejnění pozitivního testu bránila tvrzením, že se jí látka do těla dostala náhodným užitím špatného léku. Podle právníků trimetazidin po operaci srdce užívá její dědeček, který ji často vozil na tréninky.

Zástupci Valijevové chtěli také prošetřit postup laboratoře ve Stockholmu, která první vzorek zpracovala. Valijevová totiž měla pozitivní nález pouze 25. prosince, další testy provedené 13. ledna a 7. února byly negativní.

RUSADA se při vyšetřování zabývala i tím, jakou roli v této kauze hrají dospělí kolem Valijevové v čele s kontroverzní trenérkou Eteri Tutberidzeovou.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články