Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Ruský souboj o evropský krasobruslařský trůn vyhrála Kostorná

Nejlepší volnou jízdu nepředvedla, přesto se Aljona Kostorná stala mistryní Evropy. O tom, že vyhraje Ruska, nemohlo být pochyb. Druhá skončila Anna Ščerbakovová a třetí Alexandra Trusovová. Až s odstupem více než 30 bodů pak byla čtvrtá Alexia Paganiniová ze Švýcarska. Eliška Březinová obsadila 22. příčku.

Je nám líto, video expirovalo.
Stříbrná, bronzová a zlatá. Jízdy ruských krasobruslařek na ME

"Celkově myslím, že ta jízda vůbec nebyla špatná. Na poslední skok (salchow) jsem už tu sílu neměla, ale pořád jsem bojovala," popsala třiadvacetiletá Češka důvod, proč salchow podobně jako rittberger měl jen dvě otáčky.

Březinová, která od loňského mistrovství světa musela dlouho omezovat trénink kvůli zdravotním problémům, zůstala daleko od zopakování loňské desáté příčky. Za osobním rekordem z loňského ME zaostala přibližně o devatenáct bodů.

Vzhledem k jejímu umístění bude mít Česko příští rok na mistrovství Evropy znovu jen jednu zástupkyni v kategorii žen. Letos startovaly dvě české závodnice. Sedmnáctiletá Klára Štěpánová skončila v krátkém programu na 36. místě a do volných jízd vůbec nepostoupila.

Vítězka finále Grand Prix Kostorná opět spoléhala na výstavní trojitý axel, díky kterému v krátkém programu získala sedmibodový náskok. Ve volné jízdě tento náročný skok předvedla dvakrát, ale v závěru upadla při trojitém lutzu. Ruská šampionka Ščerbakovová z jejího náskoku ubrala jen čtyři body, protože po povedeném čtverném lutzu a flipu při druhém pokusu o čtverný lutz spadla.

Trusovová potvrdila, že v poslední době ztratila skokanskou jistotu. Upadla při dvou ze tří čtverných skoků, přesto suverénně uhájila bronzovou medaili.

Evropský titul neobhajovala Sofia Samodurovová, protože se pro tuto sezonu nedostala do ruské reprezentace. Chyběla i olympijská šampionka Alina Zagitovová, která přerušila kariéru.

Totální ruská převaha

Rusko na tomto evropském šampionátu jasně dominovalo, získalo deset z dvanácti medailí. Výjimkou byli pouze stříbrní francouzští tanečníci Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron a bronzový medailista z kategorie mužů Morisi Kvitelašvili. I tento gruzínský reprezentant má ale k Rusku blízko, protože se připravuje v Moskvě pod vedením trenérky všech medailistek z ženské kategorie Tutberidzeové.

Výsledky kategorie žen na ME v krasobruslení

1. Kostorná 240,81, 2. Ščerbakovová 237,76, 3. Trusovová (všechny Rus.) 225,34, 4. Paganiniová (Švýc.) 192,88, 5. Peltonenová (Fin.) 181,79, 6. Rjabovová (Ázerb.) 181,49, ...22. Březinová 145,35, 36. Štěpánová (obě ČR) nepostoupila do volných jízd.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy