Následuje
SP Slovinsko

Ruska Zagitovová vládla soutěži krasobruslařek, Březinová skončila dvacátá

Dva pády Elišky Březinové ve volné jízdě připravily českou krasobruslařku o lepší než dvacáté místo na mistrovství světa v japonské Saitamě. Závod ovládla šestnáctiletá Ruska Alina Zagitovová před Elizabet Tursynbajevovou z Kazachstánu a třetí skončila Jevgenija Medveděvová z Ruska. 

Alina Zagitovová
zdroj: ČTK/AP autor: Andy Wong

Šestnáctiletá Zagitovová nechala zapomenout na selhání ve volných jízdách na loňském světovém šampionátu i letošním mistrovství Evropy. Tentokrát byla suverénní, získala výrazně kladné známky za provedení všech skoků a jasně triumfovala. Je to její první medaile z MS, loni skončila pátá. "Moje první myšlenka na konci jízdy byla 'Jo, dokázala jsem to'. Trnitou cestou ke hvězdám. Byla jsem hodně nervózní, ale myslím, že zkušenost z olympiády mi pomohla," uvedla.

V tak mladém věku měla ve sbírce olympijské i světové zlato naposledy Američanka Tara Lipinská, které bylo patnáct, když na ZOH 1998 v Naganu navázala na triumf z MS 1997.

Životní závod odjela devatenáctiletá tréninková kolegyně Zagitovové Tursynbajevová, která se loni v létě vrátila od Briana Orsera k trenérce Eteri Tutberidzeové. Jejím maximem na MS bylo zatím deváté místo z roku 2017. Letos už byla druhá na mistrovství čtyř kontinentů i univerziádě a s přispěním čtverného salchowu získala své nejcennější stříbro. "Pořád nemohu uvěřit tomu, že mám stříbro. Povedlo se mi zajet dva čisté programy, což se mi stává jen zřídka," pochvalovala si. Teď chce pracovat na dalších obtížných skocích, jako je například trojitý axel.

Comeback se podařil šampionce z let 2016 a 2017 Medveděvové, jež se po letním odchodu od Tutberidzeové k Orserovi v první polovině sezony trápila a nedostala se ani do ruského výběru pro ME. Dodatečně ale byla nominována na MS a s výjimkou druhého dvojitého axelu předvedla suverénní výkon.

V těsném souboji o medaile se díky tomu posunula ze čtvrtého místa po krátkém programu na bronzovou příčku. "Dokázala jsem, že jsem pořád tady, že mohu pracovat, zlepšovat se a přinášet lidem radost. Příští rok uvidíte silnou a nádhernou Medveděvovou," radovala se devatenáctiletá Ruska, která se potýkala s bolavou kyčlí.

Neskrývala údiv a nadšení, když zjistila, že v součtu se dostala o 31 setin bodu před domácí favoritku Riku Kihiraovou. Japonce se povedl jen jeden z plánovaných dvou trojitých axelů, za kterým v kombinaci skočila ještě trojitý toeloop. Při druhém trojitém axelu upadla, což ji připravilo o medaili, i když měla druhou nejlepší volnou jízdu.

Třiadvacetiletá Březinová nevylepšila na MS životní osmnáctá místa z let 2014 a 2018. Spadla při trojitém flipu i při druhém pokusu o trojitý lutz, získala za volnou jízdu o 14,6 bodu méně než při desátém místě na ME a pohoršila si na konec druhé desítky. Byla desátou nejlepší Evropankou. 

Mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě (Japonsko):

Ženy - konečné pořadí: 1. Zagitovová (Rus.) 237,50, 2. Tursynbajevová (Kaz.) 224,76, 3. Medveděvová (Rus.) 223,80, 4. Kihiraová 223,49, 5. Sakamotová 222,83, 6. Mijaharaová (všechny Jap.) 215,95, ...20. Březinová (ČR) 153,45.

Taneční páry - po rytmickém tanci: 1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 88,42, 2. Sinicinová, Kacalapov 83,94, 3. Stěpanovová, Bukin (všichni Rus.) 83,10, 4. Hubbellová, Donohue (USA) 83,09, 5. Weaverová, Poje (Kan.) 82,84, 6. Chocková, Bates (USA) 82,32.

Hlavní zprávy