Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Mrázkovi zajeli výborný rytmický tanec, Taschlerovi chybovali. Vedou Chocková s Batesem

Taneční pár Kateřina a Daniel Mrázkovi jsou po rytmických tancích na krasobruslařském MS v kanadském Montrealu na třinácté příčce s bodovým ziskem 73,05, který je posunul do volných tanců. Svůj tanec předvedli tak, jak si natrénovali a byli se svým výkonem spokojení. Volných tanců se zúčastní také další sourozenecký český pár, Natálie a Filip Taschlerovi. Ti ovšem ve svém tanci chybovali, když jim z jízdy vypadla zvedaná figura a přišli o celý jeden prvek. Průběžně jim patří osmnáctá pozice. Ve vedení jsou Američané Madison Chocková a Evan Bates. Přímý přenos volných jízd sledujte v sobotu od 18:30 na ČT sport a ČT sport Plus.

Úřadující juniorští mistři světa Mrázkovi při debutu na mistrovství světa dospělých předvedli rytmický tanec bez výraznějších chyb a ve vysokém tempu, které je pro ně typické. "Pocitově to byl náš nejlepší tanec v sezoně," uvedla sedmnáctiletá Mrázková.

Mladí Češi dostali od rozhodčích 73,05 bodu, což bylo o zhruba o dva body méně než na lednovém mistrovství Evropy, kde skončili devátí. "Sice jsme už letos dostali i vyšší skóre, ale myslím si, že je mnohem důležitější, že s naším výkonem jsme spokojení jak my sami, tak naši trenéři," komentoval to Mrázek.

O dvě místa lepší než Mrázkovi byli na ME zkušenější sourozenci Taschlerovi. V rytmickém tanci si dlouho vedli výborně, jenže pak se jim nepovedl nástup do zvedačky a vůbec ji neprovedli. Znamenalo to výraznou ztrátu prvku, například Mrázkovi dostali za zvedanou figuru 6,68 bodu.

Taschlerovi celkovou známkou 68,25 bodu zůstali o více než osm bodů za osobním rekordem. "Když jsme viděli výsledky, tak se všemi elementy můžeme být spokojení. Všechno bylo mnohem lepší a lépe hodnocené než na Evropě. Jenže jsme bez jednoho elementu. Nevíme, proč se to tak stalo, byl to šok. Nikdy jsme takovou chybu neudělali," litoval Taschler.

Jeho sestra viděla možnou příčinu ve špatném načasování. "Jak je kluziště užší, tak jsme tomu museli přizpůsobit kresbu našeho tance a tady to prostě nevyšlo," přemítala.

Na MS dostali Taschlerovi nižší hodnocení za rytmický tanec jen při debutu v roce 2021, kdy zapsali rovných 64 bodů a ze 22. příčky nepostoupili do volných tanců. Tentokrát jim to navzdory hrubé chybě na účast ve finálové dvacítce stačilo a v sobotu se budou moci pokusit o posun.

Společně s reprezentačními kolegy budou bojovat o to, aby zachovali dvě účastnická místa pro Česko i pro příští mistrovství světa. To bude zároveň hlavní kvalifikací pro zimní olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Vedení patří Američanům Chockové s Batesem

K další zlaté medaili vykročili v této sezoně neporažení Chocková a Bates. Sice reprezentují Spojené státy americké, ale v Montrealu závodí prakticky na domácí půdě, protože zde mají tréninkovou základnu.

Jako jediní se v rytmickém tanci dostali přes 90 bodů, tuto hranici překonali o osm setin. Do volných tanců půjdou s náskokem 2,56 bodu před evropskými šampiony Charlene Guignardovou a Marcem Fabbrim z Itálie. O další bod zpět jsou třetí Kanaďané Piper Gillesová a Paul Poirier. Průběžné pořadí na stupních vítězů je totožné s výsledky loňského světového šampionátu.

Volné tance začnou v sobotu v 18:30 SEČ. Poprvé na tomto šampionátu budou ve finálové části soutěže i čeští reprezentanti.

Mistrovství světa v krasobruslení v Montrealu:

Taneční páry - po rytmickém tanci: 1. Chocková, Bates (USA) 90,08, 2. Guignardová, Fabbri (It.) 87,52, 3. Gillesová, Poirier (Kan.) 86,51, 4. Fearová, Gibson (Brit.) 84,60. 5. Lajoieová, Lagha (Kan.) 82,30, 6. Reedová, Ambrulevičius (Lit.) 80,99, ...13. Mrázková, Mrázek 73,05, 18. Taschlerová, Taschler (všichni ČR) 68,25 - postoupili do volného tance.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články