Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Finsko

Mistrem světa za pět čtverných skoků je Chen, Březina skončil devatenáctý

Americký krasobruslař Nathan Chen suverénně zvítězil na světovém šampionátu v kategorii mužů a získal třetí zlato v kariéře. Díky volné jízdě, v níž předvedl pět bezchybných čtverných skoků, překonal oba japonské rivaly Kagijamu a Hanjua, kteří se podělili o stříbrnou a bronzovou medaili. Michal Březina si oproti krátkému programu pohoršil o šest míst na devatenáctou příčku. Nejlepším tanečním párem světa jsou Sinicinová s Kacalapovem, kteří ve volných tancích potvrdili svou vedoucí příčku po rytmických tancích.

zdroj: ČTK/AP/Andy Wong

Michal Březina vstupoval do volných jízd ze třinácté příčky po krátkém programu. Hned v úvodu své jízdy ale upadl po čtverném salchowu a pád to byl velmi tvrdý a bolestivý, což ukázala grimasa českého reprezentanta po dokončení jízdy. Levý bok si chladil i při čekání na známky od rozhodčích.

"Pořádně jsem tu nohu necítil. Celou jízdu mi to střílelo skrz koleno až do kotníku. Tam, kde jsem skákal z levé nohy, jsem se to snažil trochu kompenzovat. Na konci už jsem v pravé noze neměl vůbec žádnou sílu, protože jsem celou jízdu jel na jedné noze," uvedl Březina.

Třicetiletý český reprezentant u tří skoků ubral otáčky, ale zvládl oba trojité axely. "Do toho druhého axela jsem dal všechnu zbývající sílu. Stejně jsem se skoro neodrazil. Jsem docela rád, že jsem to vyjel," popisoval. 

Březina předvedl 21. jízdu s technickou známkou jen něco málo přes 50 bodů. Programovými komponenty se sice dostal na úroveň nejlepší desítky, ale v součtu mu body stačily jen na 19. místo. Jde o jeho nejhorší umístění na MS v kariéře, ale s největší pravděpodobností uhájil postup na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu. 

Výjimečný program zajel americký krasobruslař Nathan Chen, který v něm dokázal skočit všech pět naplánovaných čtverných skoků, a to bez jakéhokoli zaváhání. Třetí muž po krátkém programu získal za volnou jízdu o 23 bodů více než druhý Japonec Juma Kagijama.

"Neřekl bych, že to byl můj nejlepší volný program vůbec. Ale rozhodně si ho budu navždycky pamatovat a opatrovat. Že jsem ho dokázal takhle zajet a předvést ho tady, na mistrovství světa," řekl Chen. "Snažil jsem se sám sobě připomínat, abych si to tu užil. Nevím, na kolika světových šampionátech ještě pojedu. Dokázal jsem se tím zklidnit," dodal.

Vedoucí muž po krátkých programech Juzuru Hanju z Japonska hozenou rukavici od Chena zvednout nedokázal a po sérii chyb nakonec skončil až za svým mladičkým krajanem Kagijamou na bronzové příčce.

V tanečních párech vedli po rytmických tancích Victoria Sinicinová a Nikita Kacalapov, zastupující ruskou federaci. Volná jízda se jim povedla opět ze všech párů nejlépe a druhý americký pár Madison Hubbellová, Zachary Donohue porazili o šest a půl bodu. Bronzové medaile vybojovala kanadská dvojice Piper Gillesová, Paul Poirier.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení ve Stockholmu

Mistrovství světa v krasobruslení ve Stockholmu:

Muži - konečné pořadí: 1. Chen (USA) 320,88 bodu, 2. Kagijama 291,77, 3. Hanju 289,18, 4. Uno (všichni Jap.) 277,44, 5. Koljada (Rus.) 272,04, 6. Messing (Kan.) 270,26, ...19. Březina (ČR) 210,73.

Taneční páry - konečné pořadí: 1. Sinicinová, Kacalapov (Rus.) 221,17, 2. Hubbellová, Donohue (USA) 214,71, 3. Gillesová, Poirier (Kan.) 214,35, 4. Chocková, Bates (USA) 212,69, 5. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 208,77, 6. Guignardová, Fabbri (It.) 205,20, ...22. Taschlerová, Taschler (ČR) - nepostoupili do volných tanců.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy